Sign in Sign up

Nove Mesto

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 71 Fabien Claude 1994 France 24:48.6 24:48.6 0+1 1
2 118 Timofei Lapshin 1988 Russia + 03.6 24:52.2 0+1 1
3 52 Dzmitry Abasheu 1991 Belarus + 32.8 25:21.4 0+1 1
4 18 Aliaksandr Darozhka 1991 Belarus + 33.4 25:22.0 0+1 1
5 27 Friedrich Pinter 1978 Austria + 51.5 25:40.1 1+2 3
6 16 Florian Graf 1988 Germany + 52.4 25:41.0 0+2 2
7 38 Artem Pryma 1987 Ukraine + 56.9 25:45.5 1+1 2
8 53 Matthias Bischl 1988 Germany + 57.6 25:46.2 0+0 0
9 28 Matthias Dorfer 1993 Germany + 01:00.9 25:49.5 0+0 0
10 60 Felix Leitner 1996 Austria + 01:01.6 25:50.2 0+1 1
11 50 Petr Pashchenko 1991 Russia + 01:05.1 25:53.7 1+3 4
12 80 Giuseppe Montello 1992 Italy + 01:07.8 25:56.4 0+0 0
13 109 Viktar Kryuko 1995 Belarus + 01:08.6 25:57.2 0+1 1
14 37 Ivan Joller 1983 Switzerland + 01:10.1 25:58.7 1+0 1
15 98 Steffen Bartscher 1992 Germany + 01:16.2 26:04.8 1+0 1
16 32 Ivan Tcherezov 1980 Russia + 01:16.9 26:05.5 1+2 3
17 108 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 01:19.0 26:07.6 0+2 2
18 26 Florent Claude 1991 France + 01:21.5 26:10.1 1+1 2
19 115 Philipp Horn 1994 Germany + 01:25.0 26:13.6 1+1 2
20 34 Aristide Begue 1994 France + 01:27.5 26:16.1 1+1 2
21 63 Johannes Kühn 1991 Germany + 01:34.1 26:22.7 1+3 4
22 9 Matej Krupcik 1992 Czech Republic + 01:34.2 26:22.8 0+2 2
23 20 Mitja Drinovec 1996 Slovenia + 01:34.7 26:23.3 1+0 1
24 22 Erling Aalvik 1992 Norway + 01:37.0 26:25.6 0+2 2
25 3 Leif Nordgren 1989 USA + 01:37.1 26:25.7 1+2 3
26 4 Daniel Gustafsson 1992 Sweden + 01:38.0 26:26.6 1+0 1
27 5 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine + 01:39.8 26:28.4 2+0 2
28 76 Lorenz Waeger 1991 Austria + 01:41.3 26:29.9 3+0 3
29 12 Daniel Mesotitsch 1976 Austria + 01:41.8 26:30.4 1+1 2
30 117 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 01:43.0 26:31.6 0+1 1
31 21 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria + 11:35.0 36:23.6 0+2 2
32 31 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan + 01:45.3 26:33.9 0+1 1
33 35 Håvard Bogetveit 1992 Norway + 01:48.0 26:36.6 0+1 1
34 119 Vit Janov 1987 Czech Republic + 01:49.5 26:38.1 0+1 1
35 11 Stefan Gavrila 1989 Romania + 01:55.3 26:43.9 0+1 1
36 69 Pietro Dutto 1989 Italy + 01:58.3 26:46.9 0+1 1
37 114 Baptiste Jouty 1991 France + 02:00.4 26:49.0 0+0 0
38 40 Yury Shopin 1993 Russia + 02:03.1 26:51.7 1+3 4
39 15 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland + 02:03.6 26:52.2 1+1 2
40 39 Martin Remmelg 1989 Estonia + 02:03.9 26:52.5 0+1 1
40 99 Semen Suchilov 1992 Russia + 02:03.9 26:52.5 0+1 1
42 65 Tore Leren 1993 Norway + 02:04.1 26:52.7 0+1 1
43 97 Clement Dumont 1993 France + 02:05.0 26:53.6 1+1 2
44 84 Kristoffer Langøien Skjelvik 1991 Norway + 02:06.4 26:55.0 0+2 2
45 44 Damir Rastic 1988 Serbia + 02:14.3 27:02.9 0+1 1
46 95 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 02:15.1 27:03.7 2+1 3
47 57 Tomas Vojik 1993 Czech Republic + 02:15.4 27:04.0 1+3 4
48 101 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine + 02:18.3 27:06.9 1+3 4
49 55 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:18.9 27:07.5 2+2 4
49 62 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 02:18.9 27:07.5 2+1 3
51 29 Michal Kubaliak 1993 Slovakia + 02:26.1 27:14.7 2+0 2
52 88 Simon Hallstroem 1991 Sweden + 02:26.5 27:15.1 2+1 3
52 91 Maksim Varabei 1995 Belarus + 02:26.5 27:15.1 2+3 5
54 100 In-Bok Lee 1984 South Korea + 02:29.0 27:17.6 0+0 0
55 25 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 02:29.7 27:18.3 3+2 5
56 73 Dmytro Rusinov 1990 Ukraine + 02:29.8 27:18.4 0+2 2
57 106 Max Durtschi 1991 USA + 02:33.1 27:21.7 3+0 3
58 48 Je-Uk Jun 1987 South Korea + 02:36.7 27:25.3 2+0 2
59 111 Victor Olsson 1993 Sweden + 02:45.5 27:34.1 2+1 3
60 56 Michal Sima 1992 Slovakia + 02:47.6 27:36.2 2+0 2
61 67 Filip Petrovic 1995 Croatia + 02:48.3 27:36.9 0+1 1
62 8 Carsen Campbell 1994 Canada + 02:49.1 27:37.7 2+0 2
63 104 Saverio Zini 1994 Italy + 02:57.1 27:45.7 1+1 2
64 102 Fabian Hoerl 1992 Austria + 02:57.7 27:46.3 2+2 4
65 86 Henrich Lonsky 1993 Slovakia + 02:58.2 27:46.8 1+0 1
66 17 Gheorghe Pop 1993 Romania + 03:05.1 27:53.7 1+2 3
67 33 Daumants Lusa 1992 Latvia + 03:07.0 27:55.6 0+3 3
68 19 Emir Hrkalovic 1991 Serbia + 03:10.2 27:58.8 0+1 1
69 46 Yuki Nakajima 1988 Japan + 03:11.8 28:00.4 1+3 4
70 77 Marian Marcel Danila 1991 Romania + 03:12.5 28:01.1 1+2 3
71 42 Eligius Tambornino 1986 Switzerland + 03:14.5 28:03.1 2+4 6
72 94 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland + 03:16.6 28:05.2 2+0 2
73 47 Rafal Penar 1995 Poland + 03:18.6 28:07.2 1+1 2
74 13 Alexandr Trifonov 1986 Kazakhstan + 03:20.2 28:08.8 1+2 3
75 68 Johan Talihärm 1994 Estonia + 03:20.3 28:08.9 2+2 4
76 110 Yonggyu Kim 1993 South Korea + 03:21.5 28:10.1 2+0 2
77 82 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria + 03:22.0 28:10.6 1+3 4
78 66 Fredrik Gjesbakk 1992 Norway + 03:25.9 28:14.5 2+3 5
79 70 Marius Ungureanu 1994 Romania + 03:29.6 28:18.2 2+0 2
80 72 Wynn Roberts 1988 USA + 03:36.7 28:25.3 2+2 4
81 107 Denis Serban 1991 Romania + 03:37.0 28:25.6 1+1 2
82 113 Tomasz Jakiela 1996 Poland + 03:45.8 28:34.4 3+0 3
83 79 Edin Hodzic 1986 Serbia + 03:48.8 28:37.4 0+0 0
84 90 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 03:49.2 28:37.8 4+1 5
85 51 Toms Praultis 1989 Latvia + 03:50.7 28:39.3 1+1 2
86 2 Thierry Langer 1991 Belgium + 03:51.8 28:40.4 0+2 2
87 85 Casey Smith 1992 USA + 03:52.9 28:41.5 1+0 1
88 61 Victor Lobo Escolar 1979 Spain + 04:04.2 28:52.8 2+0 2
89 6 Sarunas Jukna 1995 Lithuania + 04:04.6 28:53.2 0+0 0
90 112 Ahmet Ustuntas 1990 Turkey + 04:21.0 29:09.6 0+1 1
91 58 Tiio Soderhielm 1984 Sweden + 04:22.4 29:11.0 5+3 8
92 64 Matthew Hudec 1994 Canada + 04:26.4 29:15.0 2+2 4
93 89 Ryo Tsunoda 1990 Japan + 04:26.6 29:15.2 2+3 5
94 7 Karoly Gombos 1981 Hungary + 04:31.4 29:20.0 0+3 3
95 93 Vladislavs Nedaivodins 1996 Latvia + 04:44.9 29:33.5 1+2 3
96 92 Jasper MacKenzie 1992 Canada + 04:48.9 29:37.5 2+2 4
97 36 Su-Young Lee 1989 South Korea + 05:10.8 29:59.4 1+3 4
98 59 Apostolos Angelis 1993 Greece + 157:32.4 3:01:81.0 3+2 5
99 30 Daniel Walker 1994 Australia + 05:36.4 30:25.0 1+1 2
100 54 Jure Ozbolt 1996 Slovenia + 05:42.8 30:31.4 1+1 2
101 41 Bence Banszki 1993 Hungary + 06:05.7 30:54.3 0+2 2
102 23 Diego Ruiz Asin 1977 Spain + 06:09.0 30:57.6 4+4 8
103 96 Anze Strgar 1995 Slovenia + 06:10.3 30:58.9 4+2 6
104 83 Dimitrios Kyriazis 1994 Greece + 06:12.6 31:01.2 0+2 2
105 74 Jaan Koolmeister 1992 Estonia + 06:22.4 31:11.0 3+2 5
106 105 Rene Bevelaqua 1993 Slovakia + 06:28.4 31:17.0 0+2 2
107 81 Balazs Gond 1987 Hungary + 06:30.0 31:18.6 1+1 2
108 43 Artiom Serdiukov 1996 Lithuania + 06:50.6 31:39.2 1+4 5
109 87 Radoslav Aleksandrov 1996 Lithuania + 07:37.4 32:26.0 1+2 3
110 45 Georgii Khachaturov 1993 Armenia + 08:40.8 33:29.4 2+1 3
111 75 Omer Tilki 1996 Turkey + 12:12.8 37:01.4 3+4 7
112 14 Sote Andreeski 1993 Macedonia + 12:27.8 37:16.4 4+5 9
113 49 Velche Miloshevski 1996 Macedonia + 13:52.5 38:41.1 5+3 8
114 78 Pavle Korunoski 1991 Macedonia + 16:42.5 41:31.1 4+4 8
DNS 1 Anton Babikov 1991 Russia 0
DNS 10 Antti Repo 1994 Finland 0
DNS 103 Eno Vahtra 1990 Estonia 0
DNS 116 Scott Perras 1983 Canada 0
DNF 24 Kleanthis Karamichas 1988 Greece 1+3 4

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Nove Mesto
Nation Czech Republic
Date Saturday 9.Jan 2016
Calendar 2015/2016