Log in Sign up

Presque Isle

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 21e Lars Helge Birkeland 1988 Norway 1:12:09.8 1:12:09 0-3 0-0 0
1 22e Erlend Bjøntegård 1990 Norway 1:12:09.8 1:12:09 0-0 0-0 0
1 23e Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 1:12:09.8 1:12:09 0-2 0-1 0
1 24e Tarjei Bø 1988 Norway 1:12:09.8 1:12:09 0-0 0-1 0
2 51e Simon Fourcade 1984 France 1:12:39.9 + 30 0-0 0-1 0
2 52e Quentin Fillon Maillet 1992 France 1:12:39.9 + 30 0-1 0-0 0
2 53e Simon Desthieux 1991 France 1:12:39.9 + 30 0-0 0-0 0
2 54e Jean Guillaume Beatrix 1988 France 1:12:39.9 + 30 0-0 0-0 0
3 31e Erik Lesser 1988 Germany 1:12:52.4 + 42 0-0 0-0 0
3 32e Andreas Birnbacher 1981 Germany 1:12:52.4 + 42 0-3 0-2 0
3 33e Daniel Böhm 1986 Germany 1:12:52.4 + 42 0-3 0-1 0
3 34e Benedikt Doll 1990 Germany 1:12:52.4 + 42 0-1 0-1 0
4 11e Alexey Volkov 1988 Russia 1:12:58.1 + 48 0-0 0-2 0
4 12e Alexander Povarnitsyn 1994 Russia 1:12:58.1 + 48 0-0 0-1 0
4 13e Dmitry Malyshko 1987 Russia 1:12:58.1 + 48 0-1 0-0 0
4 14e Maxim Tsvetkov 1992 Russia 1:12:58.1 + 48 0-2 0-1 0
5 61e Lowell Bailey 1981 USA 1:12:58.1 + 48 0-1 0-2 0
5 62e Leif Nordgren 1989 USA 1:12:58.1 + 48 0-0 0-1 0
5 63e Tim Burke 1982 USA 1:12:58.1 + 48 0-1 0-1 0
5 64e Sean Doherty 1995 USA 1:12:58.1 + 48 0-1 0-2 0
6 81e Christian de Lorenzi 1981 Italy 1:13:44.6 + 01:34 0-0 0-1 0
6 82e Lukas Hofer 1989 Italy 1:13:44.6 + 01:34 0-1 0-2 0
6 83e Dominik Windisch 1989 Italy 1:13:44.6 + 01:34 0-0 0-3 0
6 84e Thomas Bormolini 1991 Italy 1:13:44.6 + 01:34 0-3 0-2 0
7 101e Sergey Semenov 1988 Ukraine 1:14:37.2 + 02:27 0-1 0-1 0
7 102e Artem Pryma 1987 Ukraine 1:14:37.2 + 02:27 0-2 0-2 0
7 103e Dmytro Rusinov 1990 Ukraine 1:14:37.2 + 02:27 0-1 0-2 0
7 104e Oleksander Zhyrnyi 1987 Ukraine 1:14:37.2 + 02:27 0-3 0-1 0
8 141e Vladimir Chepelin 1988 Belarus 1:15:12.9 + 03:03 0-0 0-1 0
8 142e Dmitriy Dyuzhev 1990 Belarus 1:15:12.9 + 03:03 0-0 1-3 1
8 143e Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 1:15:12.9 + 03:03 1-3 0-1 1
8 144e Yuri Liadov 1987 Belarus 1:15:12.9 + 03:03 0-1 1-3 1
9 41e Sven Grossegger 1987 Austria 1:15:13.3 + 03:03 0-1 0-1 0
9 42e Lorenz Waeger 1991 Austria 1:15:13.3 + 03:03 0-0 0-3 0
9 43e David Komatz 1991 Austria 1:15:13.3 + 03:03 1-3 0-1 1
9 44e Julian Eberhard 1986 Austria 1:15:13.3 + 03:03 0-3 1-3 1
10 151e Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 1:15:19.1 + 03:09 0-2 0-0 0
10 152e Anton Pantov 1991 Kazakhstan 1:15:19.1 + 03:09 0-2 0-2 0
10 153e Maxim Braun 1993 Kazakhstan 1:15:19.1 + 03:09 0-3 0-0 0
10 154e Vassiliy Podkorytov 1994 Kazakhstan 1:15:19.1 + 03:09 0-0 0-0 0
11 131e Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 1:15:58.2 + 03:48 0-0 0-2 0
11 132e Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 1:15:58.2 + 03:48 1-3 0-3 1
11 133e Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 1:15:58.2 + 03:48 0-0 0-0 0
11 134e Anton Sinapov 1993 Bulgaria 1:15:58.2 + 03:48 0-0 0-2 0
12 121e Matej Kazar 1983 Slovakia 1:16:55.0 + 04:45 0-0 0-1 0
12 122e Miroslav Matiasko 1982 Slovakia 1:16:55.0 + 04:45 0-0 0-3 0
12 123e Michal Sima 1992 Slovakia 1:16:55.0 + 04:45 1-3 0-1 1
12 124e Michal Kubaliak 1993 Slovakia 1:16:55.0 + 04:45 0-2 0-1 0
13 91e Serafin Wiestner 1990 Switzerland Lapped 0-1 0-1 0
13 92e Benjamin Weger 1989 Switzerland Lapped 0-0 0-1 0
13 93e Mario Dolder 1990 Switzerland Lapped 1-3 1-3 2
13 94e Martin Jaeger 1987 Switzerland Lapped 3-3 3-3 6
14 161e George Buta 1993 Romania Lapped 0-1 0-0 0
14 162e Cornel Puchianu 1989 Romania Lapped 1-3 2-3 3
14 163e Gheorghe Pop 1993 Romania Lapped 1-3 0-2 1
14 164e Remus Faur 1989 Romania Lapped 0-1 0-0 0
15 71e Scott Perras 1983 Canada Lapped 0-0 0-3 0
15 72e Carsen Campbell 1994 Canada Lapped 0-1 0-1 0
15 73e Matthew Neumann 1989 Canada Lapped 0-3 0-2 0
15 74e Matthew Hudec 1994 Canada Lapped 0-1 1-3 1
16 171e Je-Uk Jun 1987 South Korea Lapped 0-2 0-3 0
16 172e In-Bok Lee 1984 South Korea Lapped 0-2 0-1 0
16 173e Jongmin Kim 1993 South Korea Lapped 0-2 0-2 0
16 174e Yonggyu Kim 1993 South Korea Lapped 0-1 1-3 1
DNS 111e Tobias Arwidson 1988 Sweden 0
DNS 112e Torstein Stenersen 1988 Sweden 0
DNS 113e Ted Armgren 1988 Sweden 0
DNS 114e Fredrik Lindström 1989 Sweden 0
What World Cup
Discipline 4x7.5 km Stafett
Host Presque Isle
Nation USA
Date Saturday 13.Feb 2016
Calendar 2015/2016

Manager

1 BMC
2 Erythropoietin
3 Green Bullet Cycling
4 Bendit
5 JuhaMieto
5 Ritlefant
5 Team Bjørnli
5 Team Dahls
5 Team Ola
5 Team Tinkov
5 Uståsen