Sign in Sign up

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 16 Kathrin Lang 1986 Germany 21:27.9 21:27.9 0+0 0
2 38 Bente Landheim 1990 Norway + 13.9 21:41.8 0+0 0
3 53 Coline Varcin 1993 France + 39.0 22:06.9 1+0 1
4 75 Anna Nikulina 1991 Russia + 46.4 22:14.3 1+0 1
5 26 Jacquemine Baud 1988 France + 58.5 22:26.4 0+1 1
6 58 Anastasia Zagoruiko 1988 Russia + 59.2 22:27.1 0+1 1
7 24 Nadine Horchler 1986 Germany + 59.4 22:27.3 0+1 1
8 34 Annika Knoll 1993 Germany + 01:02.5 22:30.4 0+1 1
9 63 Maren Hammerschmidt 1989 Germany + 01:07.1 22:35.0 0+1 1
10 65 Johanna Talihńrm 1993 Estonia + 01:17.5 22:45.4 0+1 1
11 42 Flurina Volken 1993 Switzerland + 01:18.1 22:46.0 0+0 0
12 56 Em÷ke Sz÷cs 1985 Hungary + 01:18.3 22:46.2 0+1 1
13 31 Tuuli Tomingas 1995 Estonia + 01:25.0 22:52.9 0+1 1
14 33 Olga Podchufarova 1992 Russia + 01:29.6 22:57.5 0+2 2
15 51 Frida Strand Kristoffersen 1993 Norway + 01:35.2 23:03.1 1+1 2
16 5 Marte Olsbu 1990 Norway + 01:43.5 23:11.4 1+0 1
17 49 Emelie Larsson 1987 Sweden + 01:45.5 23:13.4 0+1 1
18 1 Jenny Jonsson 1987 Sweden + 01:45.9 23:13.8 0+2 2
19 74 Carolin Leunig 1991 Germany + 01:46.1 23:14.0 2+1 3
20 64 Luise Kummer 1993 Germany + 01:46.8 23:14.7 1+0 1
21 10 Ane Skrove Nossum 1990 Norway + 01:47.5 23:15.4 0+3 3
22 40 Adele Walker 1976 Great Britain + 01:49.2 23:17.1 1+0 1
23 21 Anastasiya Merkushyna 1995 Ukraine + 01:49.7 23:17.6 1+0 1
24 48 Daria Virolaynen 1989 Russia + 01:52.1 23:20.0 2+2 4
25 36 Kristel Viigipuu 1990 Estonia + 01:54.7 23:22.6 0+1 1
26 4 Roberta Fiandino 1985 Italy + 01:55.5 23:23.4 1+0 1
27 41 Jessica Jislova 1994 Czech Republic + 01:57.4 23:25.3 0+1 1
28 66 Aksana Shymanovich 1992 Belarus + 01:57.8 23:25.7 0+1 1
29 76 Marie N°rsteb° 1994 Norway + 02:01.9 23:29.8 0+2 2
30 6 Audrey Vaillancourt 1991 Canada + 02:03.3 23:31.2 2+0 2
31 68 Kim Adolfsson 1988 Sweden + 02:06.1 23:34.0 2+0 2
32 60 Vilde Ravnsborg Gurigard 1987 Norway + 02:12.8 23:40.7 2+1 3
33 46 Sarah Beaudry 1994 Canada + 02:13.4 23:41.3 0+2 2
34 3 Dunja Zdouc 1994 Austria + 02:16.9 23:44.8 0+0 0
35 39 Christina Rieder 1993 Austria + 02:17.4 23:45.3 0+1 1
36 9 Ladina Meier-Ruge 1992 Switzerland + 02:19.2 23:47.1 0+1 1
37 13 Anna Suraeva 1990 Russia + 02:32.3 24:00.2 1+1 2
38 61 Anna Hiidensalo 1988 Finland + 02:36.4 24:04.3 1+1 2
39 45 Claude Godbout 1986 Canada + 02:37.6 24:05.5 1+3 4
40 57 Alla Ghilenko 1992 Moldova + 02:38.6 24:06.5 2+1 3
41 62 Iryna Behan 1993 Ukraine + 02:49.9 24:17.8 1+1 2
42 69 Enora Latuilliere 1992 France + 02:51.2 24:19.1 4+2 6
43 20 Annukka Siltakorpi 1983 Finland + 02:51.5 24:19.4 0+0 0
44 29 Nerys Jones 1984 Great Britain + 02:51.7 24:19.6 1+1 2
44 47 Florina Ioana Cirstea 1992 Romania + 02:51.7 24:19.6 1+0 1
46 43 Yuliya Zhuravok 1994 Ukraine + 02:52.3 24:20.2 1+0 1
47 2 Iryna Kryuko 1991 Belarus + 02:55.3 24:23.2 2+2 4
48 12 Kristyna Cerna 1993 Czech Republic + 02:58.1 24:26.0 0+2 2
49 37 Ala Talkach 1989 Belarus + 03:04.3 24:32.2 3+2 5
50 73 Kristina Lytvynenko 1993 Ukraine + 03:04.5 24:32.4 1+1 2
51 17 Jaqueline Mourao 1975 Brazil + 03:19.8 24:47.7 0+2 2
52 28 Nadiia Bielkina 1990 Ukraine + 03:20.7 24:48.6 1+2 3
53 32 Dafinka Koeva 1990 Bulgaria + 03:22.9 24:50.8 0+2 2
54 72 Erin Yungblut 1993 Canada + 03:23.0 24:50.9 1+0 1
55 52 Daniela Kadeva 1994 Bulgaria + 03:35.3 25:03.2 0+1 1
56 54 Gabriele Lescinskaite 1996 Lithuania + 03:45.7 25:13.6 2+1 3
57 30 Panagiota Tsakiri 1990 Greece + 03:45.8 25:13.7 0+2 2
58 77 Meril Beilmann 1995 Estonia + 03:50.5 25:18.4 1+1 2
59 23 Marija Kaznacenko 1993 Lithuania + 03:59.3 25:27.2 2+1 3
60 8 Sarah Murphy 1988 New Zealand + 04:01.2 25:29.1 2+3 5
61 22 Tanja Karisik-Kosarac 1991 Bosnia&Herzegovina + 04:02.6 25:30.5 1+2 3
62 59 Betina Blagoeva 1993 Bulgaria + 04:06.6 25:34.5 0+1 1
63 67 Emma Lodge 1992 Canada + 04:06.8 25:34.7 1+2 3
64 70 Ramona Dueringer 1989 Austria + 04:14.5 25:42.4 2+0 2
65 18 Julia Ransom 1993 Canada + 04:20.1 25:48.0 2+3 5
66 7 Yue Wang 1991 China + 04:43.3 26:11.2 3+3 6
67 50 Suvi Minkkinen 1994 Finland + 04:54.1 26:22.0 1+3 4
68 11 Dorottya Buzas 1995 Romania + 06:08.7 27:36.6 1+2 3
69 27 Nika Blazenic 1996 Croatia + 06:14.3 27:42.2 3+2 5
70 14 Lucy Glanville 1994 Australia + 08:29.2 29:57.1 4+1 5
71 71 Dejana Kosarac 1994 Bosnia&Herzegovina + 09:01.0 30:28.9 2+1 3
72 35 Snezana Borovcanin 1992 Bosnia&Herzegovina + 09:49.8 31:17.7 3+3 6
DSQ 25 Ekaterina Iourieva 1983 Russia 21:52.4 0+1 1
DNS 19 Baiba Bendika 1991 Latvia 0
DNS 44 Inga Paskovska 1992 Latvia 0
DNS 55 Karolin Horchler 1989 Germany 0
DNF 15 Dimitrita Ciobanu 1993 Moldova 0

Info

What IBU Cup
Discipline 7.5 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Saturday 18.Jan 2014
Calendar 2013/2014