Sign in Sign up

Bansko

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 21 Evgeny Ustyugov 1985 Russia 23:37.2 23:37.2 0+0 0
2 46 Ivan Joller 1983 Switzerland + 42.2 24:19.4 1+0 1
3 45 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 56.0 24:33.2 0+1 1
4 1 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden + 01:04.1 24:41.3 1+0 1
5 33 Maksim Ogarkov 1987 Russia + 01:18.3 24:55.5 1+0 1
6 52 Tobias Arwidson 1988 Sweden + 01:24.8 25:02.0 0+1 1
7 61 Oleg Kolodiychuk 1988 Russia + 01:27.9 25:05.1 1+0 1
8 49 Michael Hauser 1981 Austria + 01:28.2 25:05.4 2+0 2
9 68 Daniel Salvenmoser 1988 Austria + 01:31.6 25:08.8 0+0 0
10 3 Michael Reiter 1988 Austria + 01:34.2 25:11.4 0+2 2
11 27 Maksim Burtasov 1989 Russia + 01:58.0 25:35.2 1+0 1
12 71 Henrik Jun. Forsberg 1990 Sweden + 02:19.7 25:56.9 0+2 2
13 36 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 02:22.6 25:59.8 1+2 3
14 73 Evgeny Petrov 1989 Russia + 02:23.9 26:01.1 2+0 2
15 47 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain + 02:26.4 26:03.6 1+1 2
16 6 Claudio Böckli 1984 Switzerland + 02:30.4 26:07.6 1+2 3
17 48 Christofer Eriksson 1989 Sweden + 02:41.3 26:18.5 0+3 3
18 56 Pete Beyer 1987 Great Britain + 02:44.9 26:22.1 0+1 1
19 9 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:48.7 26:25.9 1+0 1
20 35 Ivan Zlatev 1990 Bulgaria + 02:58.6 26:35.8 1+3 4
21 11 Manuel Fernandez Musso 1988 Spain + 03:08.6 26:45.8 1+1 2
22 15 Remus Faur 1989 Romania + 03:18.6 26:55.8 1+0 1
23 43 Samuel Pulido Serrano 1983 Spain + 03:18.8 26:56.0 1+1 2
24 23 Alexei Almoukov 1990 Australia + 03:28.1 27:05.3 4+1 5
25 5 Mikhail Lebedev 1989 Belarus + 03:28.5 27:05.7 0+0 0
26 60 Martin Mesotitsch 1983 Austria + 03:31.7 27:08.9 3+2 5
27 13 Damir Rastic 1988 Serbia + 03:44.7 27:21.9 3+0 3
28 19 Anton Shipulin 1987 Russia + 04:03.0 27:40.2 4+2 6
29 24 Karolis Zlatkauskas 1985 Lithuania + 04:05.4 27:42.6 1+3 4
30 22 Vasil Chorbadzhiev 1990 Bulgaria + 04:08.9 27:46.1 2+0 2
31 20 Thorsten Langer 1971 Belgium + 04:13.8 27:51.0 0+1 1
32 59 Zvonimir Tadejevic 1990 Croatia + 04:18.2 27:55.4 1+2 3
33 57 Pedro Quintana Arias 1989 Spain + 04:22.2 27:59.4 2+0 2
34 18 Roland Gerbacea 1989 Romania + 04:25.8 28:03.0 2+2 4
35 54 Nemanja Kosarac 1989 Bosnia&Herzegovina + 04:33.0 28:10.2 2+2 4
36 10 Ahmet Ustuntas 1990 Turkey + 04:37.2 28:14.4 0+2 2
37 66 Marcel Laponder 1978 Great Britain + 04:40.8 28:18.0 2+2 4
38 53 Catalin Pirtu 1992 Romania + 05:00.7 28:37.9 1+3 4
39 42 Pascal Langer 1977 Belgium + 05:01.4 28:38.6 4+1 5
40 8 Simon Allanson 1985 Great Britain + 05:01.8 28:39.0 3+2 5
41 77 Sanjin Dizdarevic 1990 Serbia + 05:08.0 28:45.2 1+2 3
42 2 Dino Butkovic 1992 Croatia + 05:10.4 28:47.6 1+1 2
43 65 Aleksandr Lavrinovic 1982 Lithuania + 05:13.3 28:50.5 2+3 5
44 4 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia + 05:18.4 28:55.6 0+3 3
45 14 Orhangazi Civil 1992 Turkey + 05:21.1 28:58.3 1+3 4
46 25 Edin Hodzic 1986 Serbia + 05:21.6 28:58.8 1+2 3
47 7 Istvan Muskatal 1986 Hungary + 05:29.0 29:06.2 1+1 2
48 38 Marian Marcel Danila 1991 Romania + 05:32.3 29:09.5 2+3 5
49 74 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria + 05:36.9 29:14.1 2+1 3
50 41 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania + 05:47.8 29:25.0 2+4 6
51 26 Darko Damjanovski 1981 Macedonia + 05:51.5 29:28.7 3+3 6
52 67 Tomislav Crnkovic 1991 Croatia + 05:53.3 29:30.5 1+4 5
53 16 Kleanthis Karamichas 1988 Greece + 06:03.6 29:40.8 1+1 2
54 64 Emir Hrkalovic 1991 Serbia + 06:05.1 29:42.3 2+1 3
55 34 Nikola Jeremic 1986 Serbia + 06:09.5 29:46.7 2+1 3
56 44 Jurica Veverec 1992 Croatia + 06:19.1 29:56.3 1+2 3
57 72 Bogdan Scurtu 1992 Romania + 06:33.7 30:10.9 1+0 1
58 70 Lazar Kehayov 1991 Bulgaria + 06:44.7 30:21.9 2+0 2
59 17 Stefan Lopatic 1992 Bosnia&Herzegovina + 06:58.3 30:35.5 5+2 7
60 39 Mujdat Boz 1991 Turkey + 07:15.9 30:53.1 2+4 6
61 55 Radi Palevski 1994 Bulgaria + 07:24.8 31:02.0 1+2 3
62 40 Balazs Gond 1987 Hungary + 07:49.7 31:26.9 5+1 6
63 28 Miro Cosic 1983 Bosnia&Herzegovina + 08:13.7 31:50.9 1+3 4
64 31 Recep Efe 1990 Turkey + 08:27.1 32:04.3 2+5 7
65 63 Denislav Shehtanov 1994 Bulgaria + 08:48.2 32:25.4 0+1 1
66 37 Sote Andreeski 1993 Macedonia + 08:55.3 32:32.5 3+3 6
67 32 Toni Stanoeksi 1993 Macedonia + 08:57.7 32:34.9 3+3 6
68 51 Velco Gjorgieski 1991 Macedonia + 09:36.1 33:13.3 3+3 6
69 62 Stanislav Iliev 1994 Bulgaria + 10:21.7 33:58.9 0+2 2
70 30 Leandro Lutz 1982 Brazil + 11:00.7 34:37.9 4+3 7
71 29 Ioannis Nimpitis 1995 Greece + 14:15.2 37:52.4 1+4 5
DNS 58 Marios Ntelias 1994 Greece 0
DNS 69 Georgi Terziyski 1994 Bulgaria 0
DNS 75 Sadi Yusufoglu 1987 Turkey 0
DNF 12 Aleksandar Lazarov 1990 Bulgaria 3+- 3
DNF 50 Samet Oglago 1987 Turkey 2+- 2
DNF 76 Andrej Petrov 1993 Macedonia 5+4 9

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Bansko
Nation Bulgaria
Date Friday 11.Feb 2011
Calendar 2010/2011