Sign in Sign up

Beitostølen

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 116 Ilmars Bricis 1970 Latvia 28:10.4 28:10.4 0+1 1
2 27 Victor Vasilyev 1987 Russia + 34.2 28:44.6 0+2 2
3 66 Maksim Ikhsanov 1985 Russia + 43.8 28:54.2 0+0 0
4 106 Alexey Churine 1980 Russia + 45.2 28:55.6 2+0 2
5 40 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden + 53.1 29:03.5 3+0 3
6 83 Oleksandr Batiuk 1984 Ukraine + 59.7 29:10.1 1+2 3
7 107 Vladimir Alenishko 1989 Belarus + 01:00.5 29:10.9 1+1 2
8 47 Julian Eberhard 1986 Austria + 01:05.0 29:15.4 2+2 4
9 85 Artem Ushakov 1983 Russia + 01:08.1 29:18.5 1+2 3
10 72 Lars Helge Birkeland 1988 Norway + 01:09.6 29:20.0 1+1 2
11 26 Edgars Piksons 1983 Latvia + 01:09.7 29:20.1 0+0 0
12 88 Henrik L'Abée-Lund 1986 Norway + 01:12.6 29:23.0 0+2 2
13 96 Ronny Hafsås 1985 Norway + 01:15.0 29:25.4 3+3 6
14 36 Sven Grossegger 1987 Austria + 01:19.5 29:29.9 1+1 2
15 23 Lukasz Witek 1985 Poland + 01:20.4 29:30.8 1+1 2
16 29 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway + 01:22.6 29:33.0 0+2 2
17 111 Andrei Makoveev 1982 Russia + 01:25.5 29:35.9 2+4 6
18 94 Rune Brattsveen 1984 Norway + 01:28.7 29:39.1 2+3 5
19 44 Paavo Puurunen 1973 Finland + 01:32.3 29:42.7 1+2 3
20 105 Kauri Koiv 1983 Estonia + 01:38.5 29:48.9 0+1 1
21 45 Ahti Toivanen 1990 Finland + 01:42.6 29:53.0 2+0 2
22 78 Long Ren 1988 China + 01:48.9 29:59.3 3+0 3
23 12 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 01:49.2 29:59.6 1+2 3
24 91 Martin Eng 1986 Norway + 01:49.3 29:59.7 1+3 4
25 73 Michael Hauser 1981 Austria + 01:50.6 30:01.0 3+2 5
26 60 Ivan Nyunyaev 1986 Russia + 01:51.8 30:02.2 1+2 3
27 35 Sondre Eieland 1985 Norway + 01:52.1 30:02.5 2+1 3
28 20 Adam Kwak 1986 Poland + 01:52.2 30:02.6 0+2 2
29 104 Kevin Kane 1983 Great Britain + 01:55.3 30:05.7 1+1 2
30 69 Priit Narusk 1977 Estonia + 01:59.0 30:09.4 1+3 4
31 10 Danil Steptsenko 1986 Estonia + 01:59.3 30:09.7 0+2 2
31 101 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway + 01:59.3 30:09.7 3+2 5
33 81 Bernhard Leitinger 1990 Austria + 02:00.4 30:10.8 2+2 4
34 56 Alexandr Trifonov 1986 Kazakhstan + 02:05.2 30:15.6 1+2 3
35 54 Vit Janov 1987 Czech Republic + 02:13.8 30:24.2 3+1 4
36 58 Maksim Yeliseyeu 1988 Belarus + 02:16.9 30:27.3 0+1 1
37 93 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 02:19.4 30:29.8 1+3 4
38 103 Mika Hakala 1972 Finland + 02:24.6 30:35.0 1+2 3
39 63 Pete Beyer 1987 Great Britain + 02:27.1 30:37.5 1+2 3
40 74 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 02:30.1 30:40.5 2+1 3
41 53 Milanko Petrovic 1988 Serbia + 02:42.9 30:53.3 1+2 3
42 70 Miroslaw Kobus 1985 Poland + 02:47.0 30:57.4 2+1 3
43 8 Marko Juhani Mäntäri 1980 Finland + 02:52.6 31:03.0 1+2 3
44 64 Nikolay Braichenko 1986 Kazakhstan + 02:57.0 31:07.4 1+4 5
45 55 Haibin Chen 1984 China + 02:57.1 31:07.5 0+3 3
46 33 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 02:59.0 31:09.4 1+4 5
47 17 Alexander Nuss 1982 Austria + 03:05.4 31:15.8 2+2 4
48 51 Artsiom Leshchenko 1989 Belarus + 03:06.2 31:16.6 0+2 2
49 22 Zhonghai Li 1986 China + 03:09.2 31:19.6 0+2 2
50 50 Sebastian Witek 1986 Poland + 03:10.7 31:21.1 2+3 5
51 68 Ivan Joller 1983 Switzerland + 03:12.0 31:22.4 2+4 6
52 90 Karol Dombrovski 1991 Lithuania + 03:14.5 31:24.9 0+2 2
53 110 Anton Pantov 1991 Kazakhstan + 03:16.5 31:26.9 4+1 5
54 84 Jarkko Kauppinen 1982 Finland + 03:17.2 31:27.6 3+2 5
55 39 Marcel Laponder 1978 Great Britain + 03:17.7 31:28.1 0+3 3
56 71 Sergii Barbash 1987 Ukraine + 03:17.9 31:28.3 2+2 4
57 77 Sergey Naumik 1985 Kazakhstan + 03:21.3 31:31.7 3+3 6
58 30 Rolands Puzulis 1990 Latvia + 03:21.6 31:32.0 1+2 3
59 16 Dmitriy Blinov 1987 Russia + 03:31.7 31:42.1 0+4 4
60 87 Lucien Sloof 1990 Netherlands + 03:33.1 31:43.5 1+0 1
61 113 Oleksandr Dakhno 1991 Ukraine + 03:38.0 31:48.4 2+3 5
62 79 Jung-Sik Lee 1985 South Korea + 03:40.2 31:50.6 1+1 2
63 80 Kristian Kristoffersen 1988 Greenland + 03:41.1 31:51.5 1+0 1
64 118 Herbert Cool 1985 Netherlands + 03:43.9 31:54.3 2+0 2
65 67 Pontus Olsson 1988 Sweden + 03:53.4 32:03.8 2+3 5
66 42 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania + 03:56.8 32:07.2 2+4 6
67 82 Toms Praultis 1989 Latvia + 03:57.8 32:08.2 1+2 3
68 46 Darko Damjanovski 1981 Macedonia + 04:01.8 32:12.2 2+2 4
69 2 Daniel Salvenmoser 1988 Austria + 04:02.5 32:12.9 2+2 4
70 6 Dzmitry Labetsik 1991 Belarus + 04:04.2 32:14.6 0+1 1
71 89 Sergey Rutsevich 1988 Belarus + 04:04.4 32:14.8 1+4 5
72 59 Andriy Vozniak 1989 Ukraine + 04:05.4 32:15.8 2+2 4
73 4 Alexandr Shesler 1985 Kazakhstan + 04:12.2 32:22.6 1+4 5
74 7 Su-Young Lee 1989 South Korea + 04:18.4 32:28.8 1+3 4
75 21 Edin Hodzic 1986 Serbia + 04:31.6 32:42.0 3+1 4
76 48 Joel Sloof 1988 Netherlands + 04:31.8 32:42.2 1+2 3
77 32 Karolis Zlatkauskas 1985 Lithuania + 04:40.4 32:50.8 2+4 6
78 102 Aleksandr Lavrinovic 1982 Lithuania + 04:45.1 32:55.5 0+3 3
79 13 Anders Brun Hennum 1987 Norway + 04:46.1 32:56.5 4+4 8
80 41 Siim Ala 1987 Estonia + 04:57.0 33:07.4 1+2 3
81 19 Igor Iakymenko 1988 Ukraine + 04:58.4 33:08.8 3+2 5
82 112 Øystein Slettemark 1967 Greenland + 05:04.1 33:14.5 1+4 5
83 49 Martin Pajos 1988 Estonia + 05:04.8 33:15.2 1+2 3
84 31 Carl Gibson 1988 Great Britain + 05:24.2 33:34.6 1+4 5
85 38 Kwangro Lee 1991 South Korea + 05:36.4 33:46.8 1+2 3
86 43 Remus Faur 1989 Romania + 05:38.2 33:48.6 1+3 4
87 34 Thorsten Langer 1971 Belgium + 05:47.2 33:57.6 0+2 2
88 115 Pascal Langer 1977 Belgium + 06:15.0 34:25.4 3+3 6
89 109 Seonhoe Heo 1993 South Korea + 06:21.1 34:31.5 2+2 4
90 117 Simon Allanson 1985 Great Britain + 06:25.3 34:35.7 2+4 6
91 75 Paul Gorbold 1979 Great Britain + 06:30.7 34:41.1 2+2 4
92 65 Sanjin Dizdarevic 1990 Serbia + 06:36.6 34:47.0 4+4 8
93 86 Vincent Naveau 1984 Belgium + 08:19.9 36:30.3 2+5 7
94 14 Ruslanas Nikitinas 1991 Lithuania + 08:45.5 36:55.9 3+3 6
95 76 Sote Andreeski 1993 Macedonia + 08:50.0 37:00.4 2+3 5
96 37 Kleanthis Karamichas 1988 Greece + 09:07.3 37:17.7 5+2 7
97 24 John Dunnett 1988 Great Britain + 11:05.5 39:15.9 4+4 8
98 11 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia + 11:10.1 39:20.5 2+5 7
99 25 Andreas Braun 1985 Belgium + 11:48.0 39:58.4 1+2 3
100 52 Fabrizio Ribas Bourguignon 1976 Brazil + 15:22.8 43:33.2 1+2 3
101 62 Yao-Yi Wang 1994 Taiwan + 23:29.1 51:39.5 3+3 6
DNS 100 Michael Reiter 1988 Austria 0
DNS 108 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic 0
DNS 15 Roland Gerbacea 1989 Romania 0
DNS 28 Yung-Chien Liu 1989 Taiwan 0
DNS 3 Jian-Cheng Fu 1994 Taiwan 0
DNS 5 Jan Olav Gjermundshaug 1987 Norway 0
DNS 57 Ted Armgren 1988 Sweden 0
DNS 92 Lukasz Szczurek 1988 Poland 0
DNS 95 Sergey Semenov 1988 Ukraine 0
DNS 97 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland 0
DNS 98 Vitali Tsvetau 1988 Belarus 0
DNS 99 Henrik Jun. Forsberg 1990 Sweden 0
DNF 1 Damir Rastic 1988 Serbia 5+- 5
DNF 114 Nikola Jeremic 1986 Serbia 5+- 5
DNF 18 Christofer Eriksson 1989 Sweden 2+- 2
DNF 61 Alexei Almoukov 1990 Australia 3+- 3
DNF 9 Leandro Lutz 1982 Brazil 5+- 5

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Beitostølen
Nation Norway
Date Sunday 28.Nov 2010
Calendar 2010/2011