Log in Sign up

Beitostølen

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 39 Simon Fourcade 1984 France 27:41.6 27:41 0+0 0
2 116 Rune Brattsveen 1984 Norway 27:55.2 + 13 0+1 1
3 84 Michael Hauser 1981 Austria 27:55.2 + 13 0+1 1
4 124 Hans Martin Gjedrem 1980 Norway 28:10.8 + 29 1+0 1
5 110 Ronny Hafsås 1985 Norway 28:20.4 + 38 1+3 4
6 10 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden 28:25.6 + 43 0+1 1
7 118 Ilmars Bricis 1970 Latvia 28:30.8 + 49 0+1 1
8 91 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 28:33.9 + 52 1+0 1
9 88 Martin Eng 1986 Norway 28:34.7 + 53 0+0 0
10 95 Sergey Semenov 1988 Ukraine 28:41.7 + 01:00 0+2 2
11 74 Alexey Churine 1980 Russia 28:42.3 + 01:00 0+0 0
12 68 Oleksandr Batiuk 1984 Ukraine 28:45.6 + 01:03 0+2 2
13 50 Sven Grossegger 1987 Austria 28:46.7 + 01:05 1+1 2
14 96 Andrei Makoveev 1982 Russia 28:49.4 + 01:07 1+2 3
15 58 Vit Janov 1987 Czech Republic 29:07.2 + 01:25 1+1 2
16 126 Vladimir Alenishko 1989 Belarus 29:08.0 + 01:26 0+2 2
17 38 Paavo Puurunen 1973 Finland 29:09.1 + 01:27 1+1 2
18 102 Artem Ushakov 1983 Russia 29:10.5 + 01:28 1+0 1
19 2 Julian Eberhard 1986 Austria 29:11.7 + 01:30 2+2 4
20 47 Lars Helge Birkeland 1988 Norway 29:13.5 + 01:31 1+1 2
20 80 Nikolay Braichenko 1986 Kazakhstan 29:13.5 + 01:31 0+1 1
22 44 Maksim Ikhsanov 1985 Russia 29:14.0 + 01:32 1+0 1
23 54 Victor Vasilyev 1987 Russia 29:22.5 + 01:40 1+2 3
24 45 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 29:34.0 + 01:52 0+1 1
25 67 Ivan Joller 1983 Switzerland 29:35.9 + 01:54 0+1 1
26 70 Daniel Salvenmoser 1988 Austria 29:36.2 + 01:54 0+0 0
27 51 Sergey Naumik 1985 Kazakhstan 29:37.6 + 01:55 2+1 3
28 21 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 29:40.1 + 01:58 0+3 3
29 72 Erlend Bjøntegård 1990 Norway 29:43.7 + 02:02 1+0 1
30 35 Sergii Barbash 1987 Ukraine 29:46.8 + 02:05 0+0 0
31 94 Alexandr Trifonov 1986 Kazakhstan 29:48.9 + 02:07 1+0 1
32 78 Sondre Eieland 1985 Norway 29:53.0 + 02:11 1+0 1
33 83 Pete Beyer 1987 Great Britain 29:58.7 + 02:17 0+1 1
34 98 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 29:59.5 + 02:17 2+0 2
35 89 Long Ren 1988 China 30:00.7 + 02:19 1+1 2
36 76 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic 30:02.5 + 02:20 0+0 0
37 55 Lukasz Szczurek 1988 Poland 30:03.4 + 02:21 0+2 2
38 23 Ahti Toivanen 1990 Finland 30:04.1 + 02:22 1+2 3
39 112 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 30:04.7 + 02:23 2+0 2
39 5 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway 30:04.7 + 02:23 1+1 2
41 103 Kauri Koiv 1983 Estonia 30:07.4 + 02:25 0+1 1
42 28 Bernhard Leitinger 1990 Austria 30:09.4 + 02:27 2+1 3
43 127 Sebastian Witek 1986 Poland 30:10.7 + 02:29 0+1 1
44 8 Priit Narusk 1977 Estonia 30:14.8 + 02:33 2+1 3
45 99 Jarkko Kauppinen 1982 Finland 30:17.5 + 02:35 1+2 3
46 79 Priit Viks 1982 Estonia 30:25.0 + 02:43 3+1 4
47 62 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 30:32.9 + 02:51 1+1 2
48 27 Danil Steptsenko 1986 Estonia 30:37.4 + 02:55 2+1 3
49 123 Marko Juhani Mäntäri 1980 Finland 30:39.1 + 02:57 1+1 2
50 101 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 30:40.1 + 02:58 2+2 4
51 4 Dmitriy Blinov 1987 Russia 30:40.8 + 02:59 0+2 2
52 111 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic 30:43.2 + 03:01 0+0 0
53 48 Sergey Rutsevich 1988 Belarus 30:43.4 + 03:01 1+1 2
54 18 Milanko Petrovic 1988 Serbia 30:54.4 + 03:12 1+2 3
55 61 Alexander Nuss 1982 Austria 30:55.2 + 03:13 0+3 3
56 69 Janis Berzins 1982 Latvia 30:59.2 + 03:17 0+1 1
57 60 Christofer Eriksson 1989 Sweden 31:02.4 + 03:20 1+2 3
58 11 Adam Kwak 1986 Poland 31:05.0 + 03:23 0+2 2
59 71 Lukasz Witek 1985 Poland 31:05.8 + 03:24 2+1 3
60 122 Kevin Kane 1983 Great Britain 31:12.5 + 03:30 1+2 3
61 17 Ted Armgren 1988 Sweden 31:13.2 + 03:31 2+1 3
62 34 Jan Olav Gjermundshaug 1987 Norway 31:14.4 + 03:32 1+1 2
63 32 Miroslaw Kobus 1985 Poland 31:15.7 + 03:34 2+2 4
64 57 Maksim Yeliseyeu 1988 Belarus 31:16.7 + 03:35 0+3 3
65 40 Joel Sloof 1988 Netherlands 31:17.5 + 03:35 2+0 2
66 117 Russell Currier 1987 USA 31:19.3 + 03:37 1+4 5
67 113 Oleksandr Dakhno 1991 Ukraine 31:19.6 + 03:37 1+1 2
68 100 Lucien Sloof 1990 Netherlands 31:21.8 + 03:40 1+1 2
69 14 Edgars Piksons 1983 Latvia 31:22.0 + 03:40 1+1 2
70 105 Vitali Tsvetau 1988 Belarus 31:22.1 + 03:40 1+2 3
71 119 Zhonghai Li 1986 China 31:28.1 + 03:46 2+0 2
72 16 In-Bok Lee 1984 South Korea 31:31.7 + 03:50 0+1 1
73 90 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 31:33.2 + 03:51 0+3 3
74 109 Herbert Cool 1985 Netherlands 31:38.6 + 03:56 1+1 2
75 29 Marcel Laponder 1978 Great Britain 31:38.7 + 03:57 3+1 4
76 33 Andriy Vozniak 1989 Ukraine 31:44.1 + 04:02 1+3 4
77 12 Artsiom Leshchenko 1989 Belarus 31:47.0 + 04:05 3+0 3
78 9 Carl Gibson 1988 Great Britain 31:58.2 + 04:16 1+1 2
79 19 Andreas Hennum 1987 Norway 32:08.3 + 04:26 3+3 6
80 65 Karolis Zlatkauskas 1985 Lithuania 32:11.9 + 04:30 1+3 4
81 52 Martin Pajos 1988 Estonia 32:13.0 + 04:31 1+0 1
82 42 Haibin Chen 1984 China 32:18.5 + 04:36 2+3 5
83 25 Alexandr Shesler 1985 Kazakhstan 32:23.9 + 04:42 1+3 4
84 77 Thorsten Langer 1971 Belgium 32:32.9 + 04:51 0+1 1
85 66 Su-Young Lee 1989 South Korea 32:34.7 + 04:53 2+2 4
86 59 Vincent Naveau 1984 Belgium 32:36.5 + 04:54 1+1 2
87 37 Paul Gorbold 1979 Great Britain 32:37.9 + 04:56 1+1 2
88 75 Simon Allanson 1985 Great Britain 32:44.4 + 05:02 2+1 3
89 64 Jung-Sik Lee 1985 South Korea 32:45.8 + 05:04 1+2 3
90 15 Damir Rastic 1988 Serbia 32:47.1 + 05:05 2+2 4
91 106 Remus Faur 1989 Romania 32:53.0 + 05:11 0+0 0
92 6 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania 32:59.3 + 05:17 0+2 2
93 26 Je-Uk Jun 1987 South Korea 32:59.7 + 05:18 3+1 4
94 7 Igor Iakymenko 1988 Ukraine 33:01.1 + 05:19 2+2 4
95 85 Roland Gerbacea 1989 Romania 33:10.3 + 05:28 0+3 3
96 49 Toms Praultis 1989 Latvia 33:25.7 + 05:44 2+2 4
97 82 Aleksandr Lavrinovic 1982 Lithuania 33:27.9 + 05:46 2+2 4
98 53 Siim Ala 1987 Estonia 33:41.9 + 06:00 1+3 4
99 63 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 33:42.1 + 06:00 1+4 5
100 107 Rolands Puzulis 1990 Latvia 33:43.7 + 06:02 3+1 4
101 20 Pascal Langer 1977 Belgium 33:43.9 + 06:02 2+2 4
102 24 Dzmitry Labetsik 1991 Belarus 33:52.1 + 06:10 1+4 5
103 13 Kristian Kristoffersen 1988 Greenland 33:54.1 + 06:12 3+1 4
104 43 Edin Hodzic 1986 Serbia 33:55.3 + 06:13 2+3 5
105 92 Pontus Olsson 1988 Sweden 33:59.5 + 06:17 4+4 8
106 125 Sanjin Dizdarevic 1990 Serbia 34:03.2 + 06:21 3+3 6
107 31 Øystein Slettemark 1967 Greenland 34:16.0 + 06:34 2+5 7
108 73 Nikola Jeremic 1986 Serbia 34:42.8 + 07:01 1+3 4
109 93 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 35:10.4 + 07:28 1+2 3
110 46 Alexei Almoukov 1990 Australia 35:18.4 + 07:36 1+2 3
111 120 Seonhoe Heo 1993 South Korea 35:25.0 + 07:43 4+1 5
112 87 Kwangro Lee 1991 South Korea 35:25.9 + 07:44 2+4 6
113 81 Kleanthis Karamichas 1988 Greece 35:40.7 + 07:59 1+2 3
114 104 Edvin Tomasevic 1993 Lithuania 36:50.0 + 09:08 2+3 5
115 30 Dimitrios Kappas 1989 Greece 39:09.9 + 11:28 5+2 7
116 121 Sote Andreeski 1993 Macedonia 39:15.1 + 11:33 2+5 7
117 114 Andreas Braun 1985 Belgium 43:05.0 + 15:23 3+4 7
118 36 Fabrizio Bourguignon 1976 Brazil 44:01.2 + 16:19 0+2 2
119 22 Leandro Lutz 1982 Brazil 44:46.9 + 17:05 0+5 5
120 86 Yao-Yi Wang 1994 Taiwan 50:29.1 + 22:47 1+2 3
121 1 Jian-Cheng Fu 1994 Taiwan 1:27:50.8 + 60:09 4+3 7
DNS 108 Henrik Jun. Forsberg 1990 Sweden 0
DNS 3 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland 0
DNS 41 Yung-Chien Liu 1989 Taiwan 0
DNS 56 Claudio Böckli 1984 Switzerland 0
DNS 97 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 0
DNF 115 Michael Reiter 1988 Austria 2+3 5
What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Beitostølen
Nation Norway
Date Saturday 27.Nov 2010
Calendar 2010/2011