Sign in Sign up

Altenberg

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 53 Sergey Klyachin 1986 Russia 53:56.7 53:56.7 0+0+1+0 1
2 40 Erik Lesser 1988 Germany + 52.2 54:48.9 1+1+0+1 3
3 49 Martin Eng 1986 Norway + 01:11.4 55:08.1 0+0+0+2 2
4 46 Alexander Loginov 1992 Russia + 01:33.1 55:29.8 0+0+0+3 3
5 56 Ludwig Ehrhart 1990 France + 01:35.5 55:32.2 0+0+0+1 1
6 83 Aleksandr Pechenkin 1991 Russia + 01:43.0 55:39.7 0+1+1+1 3
7 6 Maksim Burtasov 1989 Russia + 01:45.2 55:41.9 2+1+0+0 3
8 48 Florent Claude 1991 France + 01:55.1 55:51.8 0+1+0+2 3
9 50 Benedikt Doll 1990 Germany + 02:28.5 56:25.2 1+0+1+1 3
10 47 Henrik L'Abée-Lund 1986 Norway + 02:39.9 56:36.6 0+1+1+2 4
11 12 Dag Erik Kokkin 1987 Norway + 02:54.7 56:51.4 0+0+2+1 3
12 16 Maxim Tsvetkov 1992 Russia + 03:06.7 57:03.4 0+2+1+1 4
13 45 Christian Stebler 1981 Switzerland + 03:26.8 57:23.5 2+2+0+2 6
14 68 Benjamin Thym 1989 Germany + 03:48.5 57:45.2 1+2+1+0 4
15 33 Johannes Kühn 1991 Germany + 03:54.3 57:51.0 0+1+1+3 5
16 42 Andriy Vozniak 1989 Ukraine + 04:07.2 58:03.9 1+0+0+1 2
17 11 Roman Pryma 1981 Ukraine + 04:09.9 58:06.6 2+0+0+1 3
18 80 Michal Krcmar 1991 Czech Republic + 04:14.9 58:11.6 0+1+2+2 5
19 63 David Komatz 1991 Austria + 04:24.7 58:21.4 3+1+1+0 5
20 8 Remi Borgeot 1989 France + 04:36.7 58:33.4 0+1+2+1 4
21 24 Vladimir Chepelin 1988 Belarus + 04:40.3 58:37.0 1+1+1+2 5
22 75 Nikolay Eliseev 1982 Russia + 04:48.1 58:44.8 2+1+2+1 6
23 7 Tobias Arwidson 1988 Sweden + 04:58.2 58:54.9 1+1+1+0 3
24 58 Jan Olav Gjermundshaug 1987 Norway + 05:01.7 58:58.4 2+1+0+3 6
25 55 Bernhard Leitinger 1990 Austria + 05:14.5 59:11.2 4+1+0+0 5
26 18 Tomas Hasilla 1990 Slovakia + 05:19.9 59:16.6 0+1+0+2 3
27 59 Erlend Bjøntegaard 1990 Norway + 05:20.4 59:17.1 1+1+3+2 7
28 60 Erik Forsgren 1987 Sweden + 05:27.0 59:23.7 3+1+1+0 5
29 2 Robin Kiel 1987 Germany + 05:28.8 59:25.5 1+1+0+3 5
30 74 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 05:32.9 59:29.6 0+3+0+2 5
31 52 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 05:39.8 59:36.5 0+2+1+2 5
32 76 Peter Hoffman 1989 Germany + 06:09.0 1:00:05.7 2+1+1+2 6
33 5 Friedrich Pinter 1978 Austria + 06:10.1 1:00:06.8 1+3+1+2 7
34 84 Fabian Bekelaer 1990 Germany + 06:30.2 1:00:26.9 1+3+1+1 6
35 13 Sven Grossegger 1987 Austria + 06:36.3 1:00:33.0 1+1+2+1 5
36 19 Matti Hakala 1984 Finland + 06:41.9 1:00:38.6 2+3+0+1 6
37 36 Vid Voncina 1985 Slovenia + 06:49.1 1:00:45.8 1+4+0+2 7
38 17 Alexei Almoukov 1990 Australia + 06:51.2 1:00:47.9 1+0+1+2 4
39 77 Peter Brunner 1991 Austria + 07:03.9 1:01:00.6 2+1+4+1 8
40 62 Johannes Schandl 1990 Germany + 07:08.1 1:01:04.8 0+3+2+1 6
41 78 Baptiste Jouty 1991 France + 07:11.0 1:01:07.7 3+0+2+2 7
42 35 Pietro Dutto 1989 Italy + 07:34.2 1:01:30.9 2+2+2+1 7
43 82 Anze Povirk 1991 Slovenia + 07:34.6 1:01:31.3 0+2+1+3 6
44 23 Alexander Kiefer 1991 Germany + 07:36.5 1:01:33.2 1+1+2+2 6
45 22 Joel Sloof 1988 Netherlands + 08:11.0 1:02:07.7 0+3+0+1 4
46 10 Simon Kocevar 1990 Slovenia + 08:23.8 1:02:20.5 0+0+3+3 6
47 70 Vasil Chorbadzhiev 1990 Bulgaria + 08:45.9 1:02:42.6 0+2+0+1 3
48 32 Peter Kazar 1989 Slovakia + 08:49.4 1:02:46.1 1+1+0+3 5
49 26 Pascal Wolf 1992 Switzerland + 08:51.6 1:02:48.3 3+2+1+0 6
50 29 Mattia Cola 1984 Italy + 08:59.7 1:02:56.4 3+3+2+1 9
51 25 Marian Marcel Danila 1991 Romania + 09:06.4 1:03:03.1 2+2+1+2 7
52 14 Vit Janov 1987 Czech Republic + 09:11.5 1:03:08.2 1+4+1+3 9
53 73 Romano Russi 1992 Switzerland + 09:46.1 1:03:42.8 2+0+0+3 5
54 9 Rafal Lepel 1990 Poland + 09:52.9 1:03:49.6 0+1+5+1 7
55 28 Øystein Slettemark 1967 Greenland + 10:06.0 1:04:02.7 1+3+2+1 7
56 64 Riccardo Romani 1987 Italy + 10:21.4 1:04:18.1 2+2+4+1 9
57 67 Lenart Oblak 1991 Slovenia + 10:28.9 1:04:25.6 2+4+1+1 8
58 72 Lubomir Lapin 1991 Slovakia + 10:34.3 1:04:31.0 0+2+1+2 5
59 41 Darko Damjanovski 1981 Macedonia + 10:37.3 1:04:34.0 2+3+1+2 8
60 27 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania + 10:41.0 1:04:37.7 1+1+1+2 5
61 31 Ivan Zlatev 1990 Bulgaria + 11:09.5 1:05:06.2 4+4+0+2 10
62 71 Sergey Rutsevich 1988 Belarus + 11:22.9 1:05:19.6 3+3+1+2 9
63 57 Matthias Bischl 1988 Germany + 11:34.3 1:05:31.0 3+4+2+3 12
64 34 Aqqaluartaa Olsen 1991 Greenland + 11:49.7 1:05:46.4 2+2+0+3 7
65 3 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 11:56.1 1:05:52.8 1+3+0+3 7
66 61 Oleksandr Dakhno 1991 Ukraine + 12:14.9 1:06:11.6 1+1+4+2 8
67 1 Krisjanis Meirans 1991 Latvia + 12:29.9 1:06:26.6 3+2+2+0 7
68 38 Lucien Sloof 1990 Netherlands + 13:02.6 1:06:59.3 2+2+1+2 7
69 44 Gabriel Stegmayr 1988 Sweden + 13:26.9 1:07:23.6 3+4+2+1 10
70 37 Karoly Gombos 1981 Hungary + 13:38.5 1:07:35.2 2+3+2+3 10
71 15 Milan Szabo 1990 Hungary + 14:01.3 1:07:58.0 2+4+1+3 10
72 54 Su-Young Lee 1989 South Korea + 14:02.4 1:07:59.1 3+1+1+2 7
73 66 Hyangin Jekal 1992 South Korea + 14:08.7 1:08:05.4 1+3+0+1 5
74 21 Hyo-Peom Park 1986 South Korea + 14:39.3 1:08:36.0 1+1+2+4 8
75 30 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 14:47.1 1:08:43.8 1+4+1+3 9
76 69 Istvan Muskatal 1986 Hungary + 17:25.6 1:11:22.3 2+3+4+4 13
77 39 Daumants Lusa 1992 Latvia + 18:23.1 1:12:19.8 3+3+2+3 11
78 43 Darius Cepulis 1991 Lithuania + 21:02.7 1:14:59.4 4+3+3+1 11
DNS 81 Vegar Bergli 1989 Norway
DNF 20 Anuzar Yunusov 1988 Uzbekistan 1+4+-+- 5
DNF 4 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 2+3+-+- 5
DNF 51 Eppu Väänänen 1988 Finland 2+2+-+- 4
DNF 65 Simon Desthieux 1991 France 2+2+3+- 7
DNF 79 Oleg Berezhnoy 1984 Ukraine 2+-+-+- 2

Info

What IBU Cup
Discipline 20 km Individual
Host Altenberg
Nation Germany
Date Thursday 8.Mar 2012
Calendar 2011/2012