Sign in Sign up

Brezno-Osrblie

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 67 Alexander Os 1980 Norway 23:14.9 23:14 0+0 0
2 20 Timofei Lapshin 1988 Russia 23:20.4 + 05 1+0 1
3 95 Håvard Bogetveit 1992 Norway 23:35.1 + 20 0+0 0
4 44 Lars Helge Birkeland 1988 Norway 23:38.3 + 23 1+0 1
5 9 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 23:43.3 + 28 0+0 0
6 35 Maxim Tsvetkov 1992 Russia 23:50.0 + 35 0+0 0
7 30 Quentin Fillon Maillet 1992 France 23:55.6 + 40 0+1 1
8 7 Olexander Bilanenko 1978 Ukraine 23:56.1 + 41 0+0 0
9 16 Benedikt Doll 1990 Germany 24:03.1 + 48 0+2 2
10 77 David Komatz 1991 Austria 24:14.1 + 59 0+0 0
11 24 Alexander Chernyshov 1992 Russia 24:17.1 + 01:02 0+0 0
12 26 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic 24:21.0 + 01:06 0+0 0
13 79 Baptiste Jouty 1991 France 24:23.2 + 01:08 0+0 0
14 36 Artem Tyshchenko 1993 Ukraine 24:24.9 + 01:10 0+1 1
15 27 Martin Eng 1986 Norway 24:29.2 + 01:14 0+0 0
15 6 Florian Graf 1988 Germany 24:29.2 + 01:14 2+1 3
17 64 Julian Eberhard 1986 Austria 24:30.2 + 01:15 2+1 3
18 22 Michael Reiter 1988 Austria 24:33.3 + 01:18 1+0 1
19 49 Antonin Guigonnat 1991 France 24:38.5 + 01:23 0+1 1
20 11 Matti Hakala 1984 Finland 24:44.3 + 01:29 0+0 0
21 25 Anton Sinapov 1993 Bulgaria 24:46.6 + 01:31 0+1 1
22 85 Erlend Bjøntegård 1990 Norway 24:50.5 + 01:35 0+2 2
23 58 Dusan Simocko 1983 Slovakia 24:55.8 + 01:40 0+1 1
24 29 Tobias Eberhard 1985 Austria 24:56.9 + 01:42 0+2 2
25 61 Joel Sloof 1988 Netherlands 25:04.3 + 01:49 0+0 0
26 3 Thomas Bormolini 1991 Italy 25:06.9 + 01:52 1+0 1
27 92 Mario Dolder 1990 Switzerland 25:07.4 + 01:52 1+2 3
28 48 Sven Grossegger 1987 Austria 25:09.3 + 01:54 1+1 2
29 98 Matthias Bischl 1988 Germany 25:12.7 + 01:57 2+1 3
30 65 Michael Willeitner 1990 Germany 25:15.6 + 02:00 1+3 4
31 53 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 25:17.3 + 02:02 2+1 3
32 72 Alexey Slepov 1986 Russia 25:18.3 + 02:03 3+1 4
33 23 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 25:18.6 + 02:03 1+0 1
34 89 Remi Borgeot 1989 France 25:21.5 + 02:06 0+2 2
35 42 Oleksandr Dakhno 1991 Ukraine 25:24.4 + 02:09 0+1 1
36 52 Timur Makhambetov 1992 Russia 25:25.0 + 02:10 0+2 2
37 90 Petr Pashchenko 1991 Russia 25:26.3 + 02:11 1+2 3
38 43 Gaspard Cuenot 1991 Switzerland 25:31.4 + 02:16 1+3 4
39 40 Vincent Blais 1990 Canada 25:33.4 + 02:18 1+0 1
40 19 Maksim Ramanouski 1993 Belarus 25:35.2 + 02:20 1+0 1
41 60 Vit Janov 1987 Czech Republic 25:39.2 + 02:24 0+2 2
42 74 Johannes Kühn 1991 Germany 25:41.8 + 02:26 1+3 4
43 37 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria 25:45.2 + 02:30 0+1 1
44 32 Lucien Sloof 1990 Netherlands 25:45.8 + 02:30 0+1 1
45 45 Martin Remmelg 1989 Estonia 25:47.4 + 02:32 1+1 2
46 8 Rafal Penar 1995 Poland 25:50.6 + 02:35 0+1 1
47 62 Pietro Dutto 1989 Italy 25:50.9 + 02:36 2+0 2
48 76 Dmytro Rusinov 1990 Ukraine 25:52.8 + 02:37 2+2 4
49 99 Lorenz Waeger 1991 Austria 25:54.5 + 02:39 1+1 2
50 47 Damir Rastic 1988 Serbia 25:54.7 + 02:39 0+2 2
51 17 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 25:56.0 + 02:41 2+1 3
52 34 Mateusz Janik 1995 Poland 25:57.0 + 02:42 1+0 1
53 100 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine 25:58.7 + 02:43 1+2 3
54 87 Dzmitry Budzilovich 1992 Belarus 26:00.0 + 02:45 0+2 2
55 10 Jan Treier 1992 Estonia 26:19.9 + 03:05 1+1 2
56 94 Matej Krupcik 1992 Czech Republic 26:25.1 + 03:10 0+2 2
57 81 Michal Zak 1991 Czech Republic 26:32.7 + 03:17 0+1 1
58 68 Kevin Russi 1992 Switzerland 26:34.4 + 03:19 3+0 3
59 50 Aliaksei Abromchyk 1991 Belarus 26:45.1 + 03:30 1+3 4
60 86 Jakub Topor 1994 Poland 26:45.8 + 03:30 1+1 2
61 39 Marcel Laponder 1978 Great Britain 26:54.6 + 03:39 1+1 2
62 15 Christian Gow 1993 Canada 26:57.8 + 03:42 3+1 4
63 57 Michal Sima 1992 Slovakia 27:00.4 + 03:45 2+3 5
64 83 Remus Faur 1989 Romania 27:00.7 + 03:45 0+2 2
65 18 Henrich Lonsky 1993 Slovakia 27:02.2 + 03:47 0+2 2
66 73 Rudolf Michalovsky 1992 Slovakia 27:08.7 + 03:53 1+1 2
67 2 Roland Gerbacea 1989 Romania 27:16.0 + 04:01 0+2 2
68 63 Jasper MacKenzie 1992 Canada 27:22.8 + 04:07 0+3 3
69 80 Andrew Chisholm 1991 Canada 27:24.0 + 04:09 0+1 1
70 46 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania 27:26.5 + 04:11 0+2 2
71 14 Peter Kazar 1989 Slovakia 27:27.1 + 04:12 2+2 4
72 12 Kevin Kane 1983 Great Britain 27:32.7 + 04:17 1+2 3
73 33 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia 27:37.1 + 04:22 0+1 1
74 88 Vasil Chorbadzhiev 1990 Bulgaria 27:41.6 + 04:26 2+2 4
75 101 Matthew Hudec 1994 Canada 27:49.0 + 04:34 1+1 2
76 84 Thierry Chenal 1992 Italy 27:54.8 + 04:39 1+3 4
77 21 Dyllan Harmer 1992 Australia 27:58.8 + 04:43 0+0 0
78 75 Jaan Koolmeister 1992 Estonia 28:10.6 + 04:55 2+1 3
79 69 Scott Dixon 1994 Great Britain 28:18.4 + 05:03 0+1 1
80 56 Casius Gerbacea 1992 Romania 28:32.2 + 05:17 3+3 6
81 55 Rolands Puzulis 1990 Latvia 28:56.7 + 05:41 2+0 2
82 91 Juraj Valenta 1992 Slovakia 29:01.5 + 05:46 2+1 3
83 5 Stefan Lopatic 1992 Bosnia&Herzegovina 29:08.0 + 05:53 2+1 3
84 51 Daniel Walker 1994 Australia 29:16.7 + 06:01 0+2 2
85 54 Bojan Plakalovic 1992 Bosnia&Herzegovina 29:31.6 + 06:16 1+3 4
86 4 Murod Hodjibayev 1986 Uzbekistan 29:34.9 + 06:20 0+2 2
87 41 Toni Stanoeksi 1993 Macedonia 30:03.6 + 06:48 1+1 2
88 28 Bence Banszki 1993 Hungary 30:35.5 + 07:20 1+2 3
89 38 Jurica Veverec 1992 Croatia 30:47.9 + 07:33 1+4 5
90 13 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia 30:49.9 + 07:35 0+2 2
91 31 Dzenis Avdic 1995 Serbia 30:56.7 + 07:41 1+2 3
92 59 Marton Palfy 1988 Hungary 31:48.1 + 08:33 4+2 6
93 71 Bence Zeno Bodnar 1994 Hungary 32:18.1 + 09:03 3+2 5
94 70 Redzep Hodzic 1994 Serbia 32:39.9 + 09:25 4+2 6
95 78 Velco Gjorgieski 1991 Macedonia 38:55.5 + 15:40 3+2 5
DNS 1 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 0
DNS 93 John Dunnett 1988 Great Britain 0
DNS 96 Giuseppe Montello 1992 Italy 0
DNS 97 Stanislav Angelkov 1995 Bulgaria 0
DNF 66 Marko Starcevic 1994 Bosnia&Herzegovina 3+- 3
DNF 82 Toms Praultis 1989 Latvia 4+- 4

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Brezno-Osrblie
Nation Slovakia
Date Saturday 8.Feb 2014
Calendar 2013/2014