Sign in Sign up

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 18 Lars Berger 1979 Norway 22:53.4 22:53.4 1+2 3
2 7 Antonin Guigonnat 1991 France + 07.4 23:00.8 0+1 1
3 3 David Komatz 1991 Austria + 10.4 23:03.8 0+0 0
4 28 Sven Grossegger 1987 Austria + 16.6 23:10.0 2+0 2
5 40 Maxim Tsvetkov 1992 Russia + 17.1 23:10.5 0+0 0
6 53 Serafin Wiestner 1990 Switzerland + 20.4 23:13.8 1+1 2
7 44 Remi Borgeot 1989 France + 20.5 23:13.9 0+0 0
8 57 Anton Babikov 1991 Russia + 22.1 23:15.5 1+0 1
9 45 Vetle Ravnsborg Gurigard 1990 Norway + 23.2 23:16.6 0+1 1
10 36 Benedikt Doll 1990 Germany + 25.2 23:18.6 0+3 3
11 14 Baptiste Jouty 1991 France + 26.3 23:19.7 0+1 1
12 24 Yaroslav Ivanov 1991 Russia + 26.5 23:19.9 0+0 0
13 41 Macx Davies 1992 Canada + 34.0 23:27.4 0+0 0
14 9 Mario Dolder 1990 Switzerland + 39.8 23:33.2 0+1 1
15 30 Alexander Chernyshov 1992 Russia + 41.0 23:34.4 0+1 1
16 25 Florian Graf 1988 Germany + 41.2 23:34.6 3+0 3
17 6 Kristoffer Langøien Skjelvik 1991 Norway + 41.6 23:35.0 1+2 3
18 23 Lenart Oblak 1991 Slovenia + 45.6 23:39.0 1+0 1
19 27 Pietro Dutto 1989 Italy + 46.8 23:40.2 1+2 3
20 61 Johannes Kühn 1991 Germany + 47.7 23:41.1 1+2 3
21 82 Florent Claude 1991 France + 49.6 23:43.0 0+2 2
22 1 Christofer Eriksson 1989 Sweden + 58.9 23:52.3 1+3 4
23 76 Lorenz Waeger 1991 Austria + 59.7 23:53.1 0+0 0
24 42 Ted Armgren 1988 Sweden + 01:00.0 23:53.4 1+0 1
25 105 Frode Gjessbakk 1992 Norway + 01:03.9 23:57.3 1+0 1
26 85 Vegard Gjermundshaug 1992 Norway + 01:07.6 24:01.0 0+1 1
27 59 Erling Aalvik 1992 Norway + 01:11.4 24:04.8 1+2 3
28 29 Oleksandr Dakhno 1991 Ukraine + 01:11.7 24:05.1 1+0 1
29 2 Ville Simola 1987 Finland + 01:12.8 24:06.2 0+1 1
30 104 Petr Pashchenko 1991 Russia + 01:14.7 24:08.1 1+0 1
31 49 Julian Eberhard 1986 Austria + 01:15.0 24:08.4 3+2 5
32 100 Korbinian Raschke 1992 Germany + 01:17.9 24:11.3 0+1 1
33 60 Peter Brunner 1991 Austria + 01:18.6 24:12.0 1+2 3
34 108 Clement Arnault 1990 France + 01:19.2 24:12.6 1+1 2
35 38 Alexei Almoukov 1990 Australia + 01:19.7 24:13.1 0+1 1
36 37 Scott Gow 1990 Canada + 01:25.1 24:18.5 3+1 4
37 46 Aliaksandr Marchanka 1993 Belarus + 01:25.5 24:18.9 1+1 2
38 47 Michael Willeitner 1990 Germany + 01:27.1 24:20.5 2+2 4
39 16 Tomas Vojik 1993 Czech Republic + 01:29.0 24:22.4 0+2 2
40 5 Viktar Kryuko 1995 Belarus + 01:30.2 24:23.6 1+2 3
41 77 Steffen Bartscher 1992 Germany + 01:30.5 24:23.9 1+1 2
42 96 Peppe Femling 1992 Sweden + 01:31.4 24:24.8 1+0 1
43 22 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 01:34.1 24:27.5 0+1 1
44 94 Oleg Kolodiychuk 1988 Russia + 01:35.2 24:28.6 1+1 2
45 32 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:36.7 24:30.1 2+1 3
46 11 Martin Remmelg 1989 Estonia + 01:37.8 24:31.2 3+0 3
47 107 Dzmitry Abasheu 1991 Belarus + 01:38.0 24:31.4 1+1 2
48 26 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria + 01:39.6 24:33.0 1+0 1
49 83 Gaspard Cuenot 1991 Switzerland + 01:40.9 24:34.3 1+1 2
50 51 Remus Faur 1989 Romania + 01:43.6 24:37.0 0+1 1
51 78 Thomas Bormolini 1991 Italy + 01:52.8 24:46.2 1+1 2
52 64 Thierry Chenal 1992 Italy + 01:54.4 24:47.8 0+1 1
53 43 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 01:58.1 24:51.5 1+3 4
54 97 Benjamin Plaickner 1992 Italy + 01:59.1 24:52.5 0+2 2
55 74 Matthew Neumann 1989 Canada + 02:07.3 25:00.7 3+1 4
56 71 Vasil Chorbadzhiev 1990 Bulgaria + 02:07.4 25:00.8 0+1 1
57 31 Marc-Andre Bedard 1986 Canada + 02:08.1 25:01.5 1+3 4
58 4 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria + 02:09.1 25:02.5 2+1 3
59 106 Kevin Russi 1992 Switzerland + 02:16.7 25:10.1 0+2 2
59 86 Simon Hallstroem 1991 Sweden + 02:16.7 25:10.1 3+1 4
61 58 Damir Rastic 1988 Serbia + 02:19.3 25:12.7 1+2 3
62 70 Dmytro Ihnatiev 1994 Ukraine + 02:21.8 25:15.2 1+0 1
63 93 Raman Yaliotnau 1993 Belarus + 02:38.0 25:31.4 2+1 3
64 50 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 02:38.9 25:32.3 1+1 2
65 21 Marian Marcel Danila 1991 Romania + 02:41.6 25:35.0 3+2 5
66 52 Matti Hakala 1984 Finland + 02:41.9 25:35.3 3+2 5
67 79 Tobias Hermann 1991 Germany + 02:47.3 25:40.7 0+4 4
68 102 Michael Hörl 1989 Austria + 02:49.4 25:42.8 2+1 3
69 33 Darko Damjanovski 1981 Macedonia + 02:50.0 25:43.4 1+1 2
70 54 Ondrej Hosek 1995 Czech Republic + 02:51.7 25:45.1 1+2 3
71 15 Karoly Gombos 1981 Hungary + 02:51.8 25:45.2 1+3 4
72 72 Hunor Gego 1996 Romania + 02:59.9 25:53.3 0+1 1
73 55 Jan Treier 1992 Estonia + 03:01.1 25:54.5 2+3 5
74 81 Edin Hodzic 1986 Serbia + 03:02.8 25:56.2 1+1 2
75 98 Peeter Kirss 1990 Estonia + 03:13.3 26:06.7 2+2 4
76 103 David Tolar 1995 Czech Republic + 03:17.1 26:10.5 1+3 4
77 101 Carsen Campbell 1994 Canada + 03:19.4 26:12.8 3+0 3
78 34 Emir Hrkalovic 1991 Serbia + 03:21.5 26:14.9 2+2 4
79 10 Lucien Sloof 1990 Netherlands + 03:22.2 26:15.6 1+2 3
80 109 Marcel Laponder 1978 Great Britain + 03:23.3 26:16.7 2+2 4
81 87 Olekseii Kravchenko 1994 Ukraine + 03:34.3 26:27.7 1+0 1
82 63 Alex Gleave 1989 Great Britain + 03:44.8 26:38.2 0+1 1
83 8 Jurica Veverec 1992 Croatia + 03:49.5 26:42.9 0+2 2
84 92 Jaan Koolmeister 1992 Estonia + 03:52.1 26:45.5 3+2 5
85 12 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania + 03:52.5 26:45.9 2+1 3
86 20 Linards Zemelis 1995 Latvia + 03:56.6 26:50.0 0+2 2
87 39 Apostolos Angelis 1993 Greece + 03:59.2 26:52.6 0+3 3
88 48 Dino Butkovic 1992 Croatia + 04:12.0 27:05.4 2+0 2
89 84 Jan Burian 1995 Czech Republic + 04:14.3 27:07.7 2+2 4
90 69 Daumants Lusa 1992 Latvia + 04:14.9 27:08.3 1+2 3
91 65 Samuel Pulido Serrano 1983 Spain + 04:17.6 27:11.0 1+1 2
92 56 Toni Stanoeksi 1993 Macedonia + 04:18.4 27:11.8 1+0 1
93 17 Roberto Piqueras Garcia 1990 Spain + 04:22.0 27:15.4 1+3 4
94 75 Daniel Walker 1994 Australia + 04:23.9 27:17.3 0+0 0
95 19 John Dunnett 1988 Great Britain + 04:30.6 27:24.0 0+2 2
96 68 Istvan Muskatal 1986 Hungary + 04:30.8 27:24.2 0+2 2
97 13 Kleanthis Karamichas 1988 Greece + 04:39.0 27:32.4 1+0 1
98 66 Arnoldas Mikelkevicius 1994 Lithuania + 05:14.8 28:08.2 4+0 4
99 89 Dan Fuller 1988 Great Britain + 05:16.3 28:09.7 1+2 3
100 67 Dyllan Harmer 1992 Australia + 05:27.6 28:21.0 1+2 3
101 62 Dejan Mumovic 1993 Bosnia&Herzegovina + 05:34.6 28:28.0 1+3 4
102 73 Mladen Plakalovic 1991 Bosnia&Herzegovina + 05:44.0 28:37.4 3+4 7
103 35 Bojan Plakalovic 1992 Bosnia&Herzegovina + 05:50.9 28:44.3 2+4 6
104 91 Gjorgji Icoski 1984 Macedonia + 05:58.9 28:52.3 2+2 4
105 80 Bence Banszki 1993 Hungary + 06:04.1 28:57.5 1+1 2
106 90 Filip Kontak 1990 Croatia + 06:09.1 29:02.5 2+1 3
107 88 Adrian Clavero Vincelle 1994 Spain + 06:09.9 29:03.3 2+1 3
DNS 95 Ivan Zlatev 1990 Bulgaria 0
DNS 99 Ivan Moravskyy 1992 Ukraine 0

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Saturday 18.Jan 2014
Calendar 2013/2014