Sign in Sign up

Presque Isle ME

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 42 Alexander Povarnitsyn 1994 Russia 25:45.8 25:45.8 0+1 1
2 39 Tore Leren 1993 Norway + 13.4 25:59.2 0+0 0
3 30 Eduard Latypov 1994 Russia + 16.5 26:02.3 1+1 2
4 35 Fabien Claude 1994 France + 17.8 26:03.6 0+1 1
5 55 Matvey Eliseev 1993 Russia + 22.9 26:08.7 2+1 3
6 15 Matthias Dorfer 1993 Germany + 35.3 26:21.1 0+1 1
7 58 Philipp Nawrath 1993 Germany + 41.5 26:27.3 0+1 1
8 7 Ivan Alekhin 1993 Russia + 48.0 26:33.8 1+1 2
9 1 Jarle Midthjell Gjørven 1993 Norway + 53.2 26:39.0 0+1 1
10 4 Anton Sinapov 1993 Bulgaria + 57.2 26:43.0 2+1 3
11 26 Martin Femsteinevik 1994 Norway + 01:15.2 27:01.0 0+1 1
12 54 Dany Chavoutier 1993 France + 01:15.6 27:01.4 0+1 1
13 8 Aristide Begue 1994 France + 01:15.7 27:01.5 1+0 1
14 5 Carsen Campbell 1994 Canada + 01:35.1 27:20.9 0+2 2
15 21 Nikolaus Leitinger 1993 Austria + 01:36.7 27:22.5 0+1 1
16 10 Per Niklas Forsberg 1994 Sweden + 01:37.3 27:23.1 1+1 2
17 36 Alexander Ketzer 1993 Germany + 01:38.1 27:23.9 1+2 3
18 33 Primoz Pancur 1993 Slovenia + 01:41.8 27:27.6 0+0 0
19 47 Clement Dumont 1993 France + 01:41.9 27:27.7 1+2 3
20 45 Miha Dovzan 1994 Slovenia + 01:49.3 27:35.1 1+0 1
21 20 Christian Gow 1993 Canada + 01:49.8 27:35.6 2+0 2
22 32 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic + 01:49.9 27:35.7 1+3 4
23 46 Roman Rees 1993 Germany + 01:52.5 27:38.3 1+2 3
24 28 Rene Zahkna 1994 Estonia + 01:56.9 27:42.7 0+2 2
25 13 Denis Oreiller 1993 Italy + 01:58.3 27:44.1 0+2 2
26 53 Maxim Braun 1993 Kazakhstan + 01:58.5 27:44.3 1+1 2
27 2 David Tolar 1995 Czech Republic + 02:10.0 27:55.8 0+2 2
28 51 Johan Talihärm 1994 Estonia + 02:20.6 28:06.4 3+1 4
29 40 Tomas Vojik 1993 Czech Republic + 02:25.4 28:11.2 2+1 3
30 22 Maikol Demetz 1993 Italy + 02:26.7 28:12.5 1+3 4
31 38 Michal Kubaliak 1993 Slovakia + 02:27.3 28:13.1 0+2 2
32 6 Stefan Mair 1994 Austria + 02:31.9 28:17.7 0+1 1
33 19 Ruslan Bessov 1994 Kazakhstan + 02:38.6 28:24.4 1+1 2
34 25 Olle Olsson-Bad 1994 Sweden + 02:45.1 28:30.9 3+2 5
35 9 Mikael Koivunen 1993 Finland + 02:53.9 28:39.7 1+3 4
36 11 Jules Cuenot 1994 Switzerland + 02:54.1 28:39.9 1+2 3
37 24 Antti Repo 1994 Finland + 03:03.3 28:49.1 1+2 3
38 56 Sondre Kvikne Dotterud 1993 Norway + 03:09.6 28:55.4 1+2 3
39 14 Vadim Yushin 1993 Kazakhstan + 03:17.7 29:03.5 2+0 2
40 52 Timur Khamitgatin 1993 Kazakhstan + 03:21.3 29:07.1 3+2 5
41 3 Henrich Lonsky 1993 Slovakia + 03:23.3 29:09.1 1+3 4
42 31 George Buta 1993 Romania + 03:30.8 29:16.6 4+1 5
43 49 Tyler Mark Gustafson 1993 USA + 03:35.8 29:21.6 1+1 2
44 56 Vid Zabret 1994 Slovenia + 03:48.5 29:34.3 2+1 3
45 60 Benjamin Stocker 1993 Austria + 03:56.6 29:42.4 1+3 4
46 17 Scott Dixon 1994 Great Britain + 03:57.5 29:43.3 1+1 2
47 43 Marius Ungureanu 1994 Romania + 04:03.1 29:48.9 0+4 4
48 37 Severin Dietrich 1994 Switzerland + 04:14.4 30:00.2 0+4 4
49 57 Brett Davie 1994 Canada + 04:18.4 30:04.2 3+1 4
50 44 Michael Pfeffer 1994 Austria + 04:20.7 30:06.5 3+3 6
51 50 Kenneth Schoepfer 1994 Switzerland + 04:21.8 30:07.6 3+0 3
52 29 Jakub Topor 1994 Poland + 04:30.2 30:16.0 3+4 7
53 18 Jakob Ellingson 1994 USA + 04:34.0 30:19.8 1+1 2
54 41 Stuart Harden 1994 Canada + 05:16.7 31:02.5 0+4 4
55 61 Nicolo Maule 1993 Italy + 05:22.7 31:08.5 2+4 6
56 16 Jacob Dalberg 1993 USA + 05:23.5 31:09.3 3+1 4
57 23 Bence Banszki 1993 Hungary + 05:55.1 31:40.9 2+0 2
58 48 Saverio Zini 1994 Italy + 06:01.3 31:47.1 4+4 8
59 34 Daniel Walker 1994 Australia + 06:16.1 32:01.9 0+3 3
60 12 Yao-Yi Wang 1994 Taiwan + 17:03.2 42:49.0 2+2 4
DNF 27 Jian-Cheng Fu 1994 Taiwan 1+- 1

Info

What WJC 2014
Discipline 10 km Sprint
Host Presque Isle ME
Nation USA
Date Saturday 1.Mar 2014
Calendar 2013/2014