Sign in Sign up

Uvat

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 49 Alexander Loginov 1992 Russia 26:00.3 26:00.3 1+0 1
2 28 Alexey Slepov 1986 Russia + 01.4 26:01.7 1+0 1
3 14 Philipp Nawrath 1993 Germany + 03.3 26:03.6 0+0 0
4 37 Eduard Latypov 1994 Russia + 04.5 26:04.8 0+0 0
5 50 Fabien Claude 1994 France + 21.2 26:21.5 0+0 0
6 8 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway + 37.5 26:37.8 0+1 1
7 20 Aslak Nenseter 1994 Norway + 44.6 26:44.9 0+0 0
8 54 Petr Pashchenko 1991 Russia + 51.9 26:52.2 2+1 3
9 1 Vegard Gjermundshaug 1992 Norway + 55.1 26:55.4 0+1 1
10 30 Kristoffer Langøien Skjelvik 1991 Norway + 01:09.9 27:10.2 0+1 1
11 32 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic + 01:11.0 27:11.3 0+1 1
12 43 Saverio Zini 1994 Italy + 01:17.8 27:18.1 0+0 0
13 24 Håvard Bogetveit 1992 Norway + 01:22.7 27:23.0 0+1 1
14 40 Semen Suchilov 1992 Russia + 01:24.4 27:24.7 2+0 2
15 22 Philipp Horn 1994 Germany + 01:31.6 27:31.9 2+0 2
16 44 Dominic Reiter 1995 Germany + 01:36.8 27:37.1 0+0 0
17 33 Fabian Hoerl 1992 Austria + 01:40.1 27:40.4 0+1 1
18 16 Florian Graf 1988 Germany + 01:41.4 27:41.7 0+2 2
18 31 David Zobel 1996 Germany + 01:41.4 27:41.7 1+1 2
20 15 Vitaliy Trush 1996 Ukraine + 01:41.5 27:41.8 0+0 0
21 18 Martin Jäger 1987 Switzerland + 01:58.7 27:59.0 2+1 3
22 42 Ondrej Hosek 1995 Czech Republic + 02:07.6 28:07.9 0+1 1
23 45 Torstein Stenersen 1988 Sweden + 02:10.0 28:10.3 1+2 3
24 36 Marco Gross 1995 Germany + 02:15.4 28:15.7 1+0 1
25 17 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 02:18.7 28:19.0 0+1 1
26 27 Thierry Chenal 1992 Italy + 02:19.0 28:19.3 0+0 0
27 35 Andriy Dotsenko 1994 Ukraine + 02:20.6 28:20.9 1+1 2
28 26 Patrick Jakob 1996 Austria + 02:33.5 28:33.8 3+0 3
29 13 Oleksandr Zhyrnyi 1987 Ukraine + 02:34.2 28:34.5 1+2 3
30 4 Lorenz Waeger 1991 Austria + 02:35.8 28:36.1 1+2 3
31 51 Anton Myhda 1995 Ukraine + 02:36.7 28:37.0 1+1 2
32 9 Fredrik Gjesbakk 1992 Norway + 02:37.5 28:37.8 1+1 2
33 2 David Komatz 1991 Austria + 02:38.4 28:38.7 0+2 2
34 19 Damir Rastic 1988 Serbia + 02:49.9 28:50.2 1+2 3
35 23 Taras Lesiuk 1996 Ukraine + 02:55.6 28:55.9 3+1 4
36 12 Kirill Streltsov 1996 Russia + 02:56.7 28:57.0 2+3 5
37 10 Thierry Langer 1991 Belgium + 02:58.7 28:59.0 2+2 4
38 47 Mihail Usov 1996 Moldova + 03:02.2 29:02.5 2+0 2
39 25 Michal Sima 1992 Slovakia + 03:20.8 29:21.1 0+2 2
40 34 Matej Krupcik 1992 Czech Republic + 03:22.4 29:22.7 1+2 3
41 39 Simon Hallstroem 1991 Sweden + 03:36.9 29:37.2 1+1 2
42 46 Jean Guillaume Beatrix 1988 France + 03:44.0 29:44.3 0+3 3
43 29 Tom Lahaye-Goffart 1996 Belgium + 03:51.0 29:51.3 0+1 1
44 52 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia + 04:19.7 30:20.0 4+2 6
45 5 Michal Kubaliak 1993 Slovakia + 04:45.4 30:45.7 2+1 3
46 7 Sebastian Olsson 1996 Sweden + 04:52.6 30:52.9 2+2 4
47 6 Ajlan Rastic 1993 Serbia + 05:22.5 31:22.8 0+2 2
48 38 Jens Hulgaard 1989 Denmark + 06:32.9 32:33.2 3+4 7
49 41 Dzenis Avdic 1995 Serbia + 06:54.0 32:54.3 2+2 4
50 21 Nicolae Gaiduc 1996 Moldova + 07:51.8 33:52.1 0+2 2
51 3 Liviu Dubalari 1996 Moldova + 09:26.5 35:26.8 3+2 5
DNS 11 Tarvi Sikk 1995 Estonia
DNS 48 Nikolaus Leitinger 1993 Austria
DNS 53 Harald Lemmerer 1991 Austria

Info

What IBU Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Uvat
Nation Russia
Date Sunday 11.Mar 2018
Calendar 2017/2018