Sign in Sign up

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 94 Tarjei Bø 1988 Norway 22:40.6 22:40 0+1 1
2 13 Martin Fourcade 1988 France 22:41.3 + 00 1+0 1
3 22 Erik Lesser 1988 Germany 22:44.3 + 03 0+1 1
4 19 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 22:53.9 + 13 0+1 1
5 45 Simon Schempp 1988 Germany 22:55.6 + 14 0+1 1
6 29 Mario Dolder 1990 Switzerland 22:56.6 + 15 0+0 0
7 43 Fredrik Lindström 1989 Sweden 22:57.3 + 16 0+0 0
8 44 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 23:03.2 + 22 0+1 1
9 70 Johannes Kühn 1991 Germany 23:04.0 + 23 0+1 1
10 57 Jakov Fak 1987 Slovenia 23:14.9 + 34 1+0 1
11 28 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 23:15.0 + 34 3+0 3
12 12 Quentin Fillon Maillet 1992 France 23:16.2 + 35 0+1 1
13 34 Timofei Lapshin 1988 Russia 23:17.5 + 36 0+0 0
14 49 Simon Eder 1983 Austria 23:17.7 + 37 0+1 1
15 81 Simon Fourcade 1984 France 23:20.5 + 39 0+1 1
16 24 Scott Gow 1990 Canada 23:22.0 + 41 0+0 0
17 20 Anton Babikov 1991 Russia 23:22.1 + 41 0+1 1
18 46 Benjamin Weger 1989 Switzerland 23:22.4 + 41 1+0 1
19 18 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 23:24.8 + 44 0+1 1
20 80 Jesper Nelin 1992 Sweden 23:24.9 + 44 1+0 1
21 32 Julian Eberhard 1986 Austria 23:29.0 + 48 2+1 3
22 35 Lowell Bailey 1981 USA 23:30.4 + 49 0+0 0
23 39 Lukas Hofer 1989 Italy 23:34.2 + 53 0+2 2
24 103 Nathan Smith 1985 Canada 23:34.9 + 54 0+0 0
25 26 Anton Shipulin 1987 Russia 23:36.4 + 55 1+0 1
26 1 Christian Gow 1993 Canada 23:38.7 + 58 0+0 0
27 69 Alexander Loginov 1992 Russia 23:39.4 + 58 0+1 1
28 50 Arnd Peiffer 1987 Germany 23:42.5 + 01:01 0+2 2
29 77 Lars Helge Birkeland 1988 Norway 23:45.1 + 01:04 1+1 2
30 64 Benedikt Doll 1990 Germany 23:45.4 + 01:04 2+1 3
31 36 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 23:46.6 + 01:05 0+1 1
32 88 Matvey Eliseev 1993 Russia 23:47.5 + 01:06 0+1 1
33 54 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 23:49.6 + 01:08 0+2 2
34 87 Rene Zahkna 1994 Estonia 23:50.6 + 01:09 0+0 0
35 23 Maxim Tsvetkov 1992 Russia 23:51.6 + 01:10 1+0 1
36 14 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden 23:52.2 + 01:11 2+0 2
37 107 Emilien Jacquelin 1995 France 23:52.3 + 01:11 0+1 1
38 30 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 23:54.6 + 01:13 0+1 1
39 25 Simon Desthieux 1991 France 23:55.4 + 01:14 0+3 3
40 63 Thomas Bormolini 1991 Italy 23:59.9 + 01:19 0+1 1
41 7 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 24:01.5 + 01:20 2+1 3
42 38 Klemen Bauer 1986 Slovenia 24:03.8 + 01:23 1+2 3
43 31 Michal Krcmar 1991 Czech Republic 24:07.9 + 01:27 1+1 2
44 75 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 24:09.9 + 01:29 0+2 2
45 11 Tomas Krupcik 1988 Czech Republic 24:13.7 + 01:33 1+0 1
46 8 Serafin Wiestner 1990 Switzerland 24:14.4 + 01:33 1+1 2
47 93 Philipp Nawrath 1993 Germany 24:15.3 + 01:34 0+2 2
48 33 Michael Rösch 1983 Germany 24:16.6 + 01:35 0+2 2
49 72 Kalev Ermits 1992 Estonia 24:17.6 + 01:36 2+0 2
50 42 Artem Pryma 1987 Ukraine 24:20.0 + 01:39 1+1 2
51 15 Matej Kazar 1983 Slovakia 24:22.1 + 01:41 1+1 2
52 21 Tim Burke 1982 USA 24:22.9 + 01:42 3+0 3
53 16 Cornel Puchianu 1989 Romania 24:24.2 + 01:43 0+2 2
54 59 Mitja Drinovec 1996 Slovenia 24:24.8 + 01:44 0+0 0
55 71 Brendan Green 1986 Canada 24:25.5 + 01:44 1+1 2
55 9 Evgeniy Garanichev 1988 Russia 24:25.5 + 01:44 0+3 3
57 91 Vytautas Strolia 1992 Lithuania 24:25.7 + 01:45 2+0 2
58 85 Felix Leitner 1996 Austria 24:26.6 + 01:45 0+2 2
59 67 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 24:27.3 + 01:46 0+1 1
60 102 Maksim Varabei 1995 Belarus 24:27.8 + 01:47 1+1 2
61 68 Volodymyr Siemakov 1985 Ukraine 24:32.4 + 01:51 0+1 1
62 41 Dominik Windisch 1989 Italy 24:34.2 + 01:53 3+1 4
63 76 Olli Hiidensalo 1991 Finland 24:34.4 + 01:53 0+2 2
64 78 Martin Otcenas 1987 Slovakia 24:37.6 + 01:56 0+2 2
65 40 Remus Faur 1989 Romania 24:40.9 + 02:00 0+1 1
66 4 Leif Nordgren 1989 USA 24:44.5 + 02:03 1+1 2
67 17 Sergey Semenov 1988 Ukraine 24:44.7 + 02:04 3+0 3
68 101 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 24:45.2 + 02:04 0+2 2
69 37 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 24:45.9 + 02:05 0+2 2
70 48 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 24:48.0 + 02:07 1+2 3
71 96 Anton Sinapov 1993 Bulgaria 24:50.3 + 02:09 1+2 3
72 5 Lorenz Waeger 1991 Austria 24:50.9 + 02:10 0+2 2
73 97 Jeremy Finello 1992 Switzerland 24:51.5 + 02:10 1+1 2
74 105 Peter Brunner 1991 Austria 24:51.6 + 02:10 0+1 1
75 10 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine 24:54.0 + 02:13 0+4 4
76 53 Mikito Tachizaki 1988 Japan 25:00.0 + 02:19 1+1 2
77 95 Miha Dovzan 1994 Slovenia 25:01.0 + 02:20 1+2 3
78 92 Mateusz Janik 1995 Poland 25:02.0 + 02:21 1+0 1
79 62 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan 25:03.0 + 02:22 1+3 4
80 3 Kauri Koiv 1983 Estonia 25:08.5 + 02:27 0+1 1
81 65 Tero Seppälä 1996 Finland 25:09.2 + 02:28 1+3 4
82 58 Sean Doherty 1995 USA 25:09.3 + 02:28 2+1 3
83 104 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan 25:10.5 + 02:29 1+2 3
84 2 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 25:12.3 + 02:31 1+3 4
85 79 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 25:15.8 + 02:35 1+2 3
86 73 Lukasz Szczurek 1988 Poland 25:16.2 + 02:35 1+1 2
87 82 Oskars Muiznieks 1989 Latvia 25:20.7 + 02:40 1+2 3
88 108 Michal Sima 1992 Slovakia 25:23.2 + 02:42 1+2 3
89 27 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 25:24.4 + 02:43 0+3 3
90 56 Grzegorz Guzik 1991 Poland 25:29.8 + 02:49 1+2 3
91 60 Martin Jäger 1987 Switzerland 25:31.5 + 02:50 1+3 4
92 52 Jongmin Kim 1993 South Korea 25:34.8 + 02:54 0+1 1
93 86 Ruslan Tkalenko 1992 Ukraine 25:38.8 + 02:58 2+2 4
94 90 Paul Schommer 1992 USA 25:44.8 + 03:04 1+3 4
95 55 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 25:46.3 + 03:05 0+3 3
96 99 Vladislav Vitenko 1995 Kazakhstan 25:48.2 + 03:07 3+0 3
97 51 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 25:53.9 + 03:13 2+4 6
98 47 Tomas Hasilla 1990 Slovakia 25:55.3 + 03:14 1+4 5
99 106 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden 25:55.9 + 03:15 3+0 3
100 74 George Buta 1993 Romania 25:56.2 + 03:15 2+2 4
101 98 Vassiliy Podkorytov 1994 Kazakhstan 25:59.1 + 03:18 0+2 2
102 83 Scott Dixon 1994 Great Britain 26:17.7 + 03:37 2+1 3
103 61 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 26:18.2 + 03:37 2+1 3
104 100 Mikko Loukkaanhuhta 1995 Finland 26:23.0 + 03:42 1+3 4
105 89 Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia 26:54.6 + 04:13 3+2 5
106 66 Apostolos Angelis 1993 Greece 26:56.9 + 04:16 4+1 5
107 84 Edin Hodzic 1986 Serbia 27:48.8 + 05:08 2+2 4
DNS 6 Krasimir Anev 1987 Bulgaria

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Saturday 2.Dec 2017
Calendar 2017/2018