Sign in Sign up

Antholz-Anterselva

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 38 Sergei Tchepikov 1967 Russia 25:09.6 25:09 0+0 0
2 76 Janez Maric 1975 Slovenia 25:31.0 + 21 0+0 0
3 41 Ricco Gross 1970 Germany 25:37.7 + 28 0+1 1
4 48 Michael Greis 1976 Germany 25:38.7 + 29 0+0 0
5 49 Raphael Poiree 1974 France 25:39.6 + 29 0+1 1
6 36 Ferreol Cannard 1978 France 25:44.3 + 34 0+0 0
7 46 Peter Sendel 1972 Germany 25:46.7 + 37 0+0 0
8 16 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 25:55.4 + 45 0+0 0
9 34 Stian Eckhoff 1979 Norway 25:58.9 + 49 1+0 1
10 27 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 26:02.1 + 52 1+1 2
11 70 Paavo Puurunen 1973 Finland 26:09.1 + 59 0+1 1
12 85 Filipp Shulman 1980 Russia 26:09.7 + 01:00 0+1 1
13 54 Nikolay Kruglov Jr. 1981 Russia 26:10.1 + 01:00 0+0 0
14 37 Egil Gjelland 1973 Norway 26:13.5 + 01:03 1+0 1
15 25 Frode Andresen 1973 Norway 26:16.3 + 01:06 0+3 3
16 84 Chengye Zhang 1982 China 26:18.6 + 01:08 0+1 1
17 7 Tomasz Sikora 1973 Poland 26:21.8 + 01:12 1+1 2
18 39 Andriy Deryzemlya 1977 Ukraine 26:22.4 + 01:12 0+1 1
19 60 Björn Ferry 1978 Sweden 26:24.0 + 01:14 1+2 3
20 33 Timo Antila 1980 Finland 26:24.5 + 01:14 0+2 2
20 51 Carl Johan Bergman 1978 Sweden 26:24.5 + 01:14 0+2 2
22 79 Marko Dolenc 1972 Slovenia 26:26.7 + 01:17 0+1 1
23 31 Jay Hakkinen 1977 USA 26:29.6 + 01:19 0+0 0
24 24 Oleg Ryzhenkov 1967 Belarus 26:31.8 + 01:22 1+0 1
25 44 Lars Berger 1979 Norway 26:33.6 + 01:23 3+1 4
26 102 Andreas Birnbacher 1981 Germany 26:33.8 + 01:24 1+0 1
27 99 Sergey Novikov 1979 Belarus 26:34.0 + 01:24 1+0 1
28 45 Sergei Konovalov 1973 Russia 26:39.8 + 01:30 0+2 2
29 5 Ludwig Gredler 1967 Austria 26:41.5 + 01:31 2+0 2
30 22 Christoph Sumann 1976 Austria 26:45.4 + 01:35 0+2 2
31 4 Wieslaw Ziemianin 1970 Poland 26:46.2 + 01:36 1+0 1
32 82 Wolfgang Perner 1967 Austria 26:46.6 + 01:36 1+0 1
33 101 Sergey Bashkirov 1977 Russia 26:47.1 + 01:37 2+2 4
34 15 Matjaz Poklukar 1973 Slovenia 26:49.8 + 01:40 0+0 0
35 47 Rustam Valiullin 1976 Belarus 26:50.0 + 01:40 0+1 1
36 50 Olegs Maluhins 1969 Latvia 26:53.7 + 01:44 0+1 1
37 78 Alexandr Syman 1977 Belarus 26:54.4 + 01:44 1+1 2
38 63 Wolfgang Rottmann 1973 Austria 26:55.0 + 01:45 0+3 3
39 110 Friedrich Pinter 1978 Austria 27:00.4 + 01:50 1+1 2
40 109 Christian de Lorenzi 1981 Italy 27:02.3 + 01:52 1+0 1
41 55 Kyoji Suga 1968 Japan 27:06.7 + 01:57 0+2 2
41 97 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 27:06.7 + 01:57 1+1 2
43 30 Qing Zhang 1980 China 27:07.7 + 01:58 2+0 2
44 9 Alexei Aidarov 1974 Ukraine 27:07.9 + 01:58 0+2 2
45 18 Vincent Defrasne 1977 France 27:10.5 + 02:00 1+3 4
46 35 Sergei Rozhkov 1972 Russia 27:14.9 + 02:05 3+0 3
47 57 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria 27:15.1 + 02:05 0+1 1
48 89 Janis Berzins 1982 Latvia 27:21.1 + 02:11 1+0 1
49 72 Petr Garabik 1970 Czech Republic 27:21.4 + 02:11 0+1 1
50 117 Vitalii Pertzev 1982 Belarus 27:22.9 + 02:13 1+0 1
51 88 Daisuke Ebisawa 1978 Japan 27:24.4 + 02:14 1+2 3
52 103 Alexandre Aubert 1979 France 27:28.7 + 02:19 1+1 2
53 28 Wilfried Pallhuber 1967 Italy 27:28.8 + 02:19 1+1 2
54 10 Frank Luck 1967 Germany 27:29.8 + 02:20 1+1 2
55 17 Matthias Simmen 1972 Switzerland 27:34.4 + 02:24 0+3 3
56 118 Roman Pryma 1981 Ukraine 27:35.1 + 02:25 0+2 2
57 8 Hidenori Isa 1976 Japan 27:37.4 + 02:27 2+0 2
58 40 Vyacheslav Derkach 1976 Ukraine 27:40.0 + 02:30 1+2 3
59 29 Robin Clegg 1977 Canada 27:40.4 + 02:30 2+1 3
60 91 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden 27:41.5 + 02:31 1+3 4
61 77 Alexander Wolf 1978 Germany 27:42.6 + 02:32 2+2 4
62 19 Janno Prants 1973 Estonia 27:45.6 + 02:35 2+1 3
63 75 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 27:45.7 + 02:36 2+0 2
64 108 Carsten Pump 1976 Germany 27:46.0 + 02:36 2+1 3
65 81 Ruslan Lysenko 1976 Ukraine 27:47.8 + 02:38 3+1 4
66 104 Klemen Lauseger 1982 Slovenia 27:48.0 + 02:38 2+0 2
67 6 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 27:48.9 + 02:39 1+0 1
68 74 Pavol Novak 1979 Slovakia 27:51.4 + 02:41 0+3 3
69 96 Alexei Korobeynikov 1978 Ukraine 27:51.5 + 02:41 0+2 2
70 107 Jekabs Nakums 1972 Latvia 27:53.2 + 02:43 1+1 2
71 92 Marek Matiasko 1977 Slovakia 27:55.4 + 02:45 2+1 3
72 114 Jussi Mäkelä 1977 Finland 28:00.1 + 02:50 1+0 1
73 61 Michal Piecha 1979 Poland 28:01.1 + 02:51 0+1 1
74 62 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 28:05.1 + 02:55 2+2 4
75 56 Jeremy Teela 1976 USA 28:06.3 + 02:56 1+3 4
76 86 Roland Lessing 1978 Estonia 28:07.2 + 02:57 1+1 2
77 14 Vladimir Drachev 1966 Belarus 28:10.1 + 03:00 2+2 4
78 71 Lionel Grebot 1978 France 28:11.5 + 03:01 0+3 3
79 111 Gaël Poiree 1978 France 28:14.6 + 03:04 1+1 2
80 66 Roland Zwahlen 1977 Switzerland 28:16.4 + 03:06 1+2 3
81 43 Halvard Hanevold 1969 Norway 28:16.9 + 03:07 2+2 4
82 106 David Ekholm 1979 Sweden 28:21.4 + 03:11 2+2 4
83 58 Raivis Zimelis 1976 Latvia 28:25.1 + 03:15 2+2 4
84 69 Jason Sklenar 1970 Great Britain 28:28.0 + 03:18 0+0 0
85 93 Jean Marc Chabloz 1967 Switzerland 28:28.8 + 03:19 2+1 3
86 13 Tomas Holubec 1976 Czech Republic 28:30.5 + 03:20 3+1 4
87 95 Vesa Hietalahti 1969 Finland 28:31.6 + 03:21 1+2 3
88 94 Martin Ponikvar 1980 Slovenia 28:33.3 + 03:23 1+3 4
89 87 Devis Da Canal 1976 Italy 28:49.2 + 03:39 2+3 5
90 32 Yuriy Tevikov 1982 Ukraine 28:50.1 + 03:40 1+1 2
91 2 Danilo Kodela 1979 Slovenia 28:55.0 + 03:45 1+2 3
92 26 Rene Laurent Vuillermoz 1977 Italy 28:58.8 + 03:49 2+4 6
93 68 Vadim Gusev 1981 Lithuania 28:59.0 + 03:49 0+3 3
94 73 Vladimir Zatula 1979 Kazakhstan 29:04.0 + 03:54 1+1 2
95 20 Marian Blaj 1978 Romania 29:10.0 + 04:00 2+2 4
96 23 Tom Clemens 1976 Great Britain 29:21.8 + 04:12 1+3 4
97 67 David Leoni 1982 Canada 29:28.0 + 04:18 1+3 4
98 42 Erden Abdrakhmanov 1976 Kazakhstan 29:41.8 + 04:32 1+1 2
99 64 Dmytro Borodenko 1979 Moldova 29:46.4 + 04:36 0+0 0
100 59 Patrick Favre 1972 Italy 29:48.2 + 04:38 1+3 4
101 12 Øystein Slettemark 1967 Greenland 30:06.8 + 04:57 3+1 4
102 100 Grzegorz Bodziana 1981 Poland 30:15.6 + 05:05 2+1 3
103 52 Imre Tagscherer 1972 Hungary 30:24.8 + 05:15 2+1 3
104 98 Petr Graclik 1978 Czech Republic 30:27.2 + 05:17 1+3 4
105 53 Aleksandr Lavrinovic 1982 Lithuania 30:38.1 + 05:28 4+2 6
106 80 Cameron Morton 1974 Australia 30:42.3 + 05:32 1+4 5
107 3 Luis Alberto Hernando 1977 Spain 30:53.8 + 05:44 1+3 4
108 65 Modesto Alvarez 1975 Spain 30:57.8 + 05:48 0+4 4
109 112 Jiri Faltus 1981 Czech Republic 31:04.1 + 05:54 1+4 5
109 90 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 31:04.1 + 05:54 0+3 3
111 11 Mark Raymond 1979 Australia 31:17.9 + 06:08 2+2 4
112 83 Csaba Cseke 1974 Hungary 32:18.5 + 07:08 2+4 6
113 1 Aleksandar Milenkovic 1967 Serbia 33:13.7 + 08:04 5+3 8
114 21 Teofilo Pino 1979 Chile 33:52.5 + 08:42 3+3 6
DNS 105 Pavel Rostovtsev 1971 Russia 0
DNS 113 Miroslav Matiasko 1982 Slovakia 0
DNS 116 Peter Moysey 1963 New Zealand 0
DNF 115 Dimitri Borovik 1974 Estonia 3+- 3
What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Antholz-Anterselva
Nation Italy
Date Saturday 24.Jan 2004
Calendar 2003/2004