Sign in Sign up

Fort Kent ME

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 1 Raphael Poiree 1974 France 33:48.6 33:48.6 1+1+1+0 3
2 8 Carl Johan Bergman 1978 Sweden + 01:22.8 35:11.4 0+0+0+0 0
3 23 Nikolay Kruglov Jr. 1981 Russia + 01:27.4 35:16.0 0+0+0+0 0
4 14 Sven Fischer 1971 Germany + 01:33.3 35:21.9 0+0+0+1 1
5 13 Halvard Hanevold 1969 Norway + 01:35.6 35:24.2 0+0+0+0 0
6 11 Stian Eckhoff 1979 Norway + 01:40.5 35:29.1 0+0+2+0 2
7 17 Ricco Gross 1970 Germany + 01:41.7 35:30.3 0+1+0+0 1
8 18 Andreas Birnbacher 1981 Germany + 01:45.8 35:34.4 0+0+1+0 1
9 5 Ludwig Gredler 1967 Austria + 01:57.9 35:46.5 0+0+2+0 2
10 10 Frode Andresen 1973 Norway + 02:10.6 35:59.2 1+0+1+2 4
11 20 Lars Berger 1979 Norway + 02:13.9 36:02.5 0+2+0+1 3
12 4 Ole Einar Bj°rndalen 1974 Norway + 02:14.5 36:03.1 2+2+0+2 6
13 2 Michael Greis 1976 Germany + 02:22.9 36:11.5 2+1+1+0 4
14 22 Egil Gjelland 1973 Norway + 02:28.9 36:17.5 0+1+1+0 2
15 16 Marko Dolenc 1972 Slovenia + 02:39.7 36:28.3 0+1+2+0 3
16 9 Ferreol Cannard 1978 France + 02:45.4 36:34.0 1+1+1+1 4
17 34 Vincent Defrasne 1977 France + 02:46.6 36:35.2 0+1+0+1 2
18 15 Carsten Heymann 1972 Germany + 02:47.7 36:36.3 0+0+0+1 1
19 21 Julien Robert 1974 France + 02:57.7 36:46.3 0+0+1+0 1
20 3 Pavol Hurajt 1978 Slovakia + 02:59.4 36:48.0 1+2+1+1 5
21 12 Sergei Rozhkov 1972 Russia + 02:59.5 36:48.1 0+2+1+0 3
22 6 Michael R÷sch 1983 Germany + 03:12.6 37:01.2 1+1+2+0 4
23 7 Vladimir Drachev 1966 Belarus + 03:25.2 37:13.8 1+2+1+1 5
24 31 Oleg Ryzhenkov 1967 Belarus + 03:33.2 37:21.8 0+0+1+1 2
25 28 Tomas Holubec 1976 Czech Republic + 03:35.7 37:24.3 1+0+1+0 2
26 25 Sergei Konovalov 1973 Russia + 03:38.6 37:27.2 0+2+2+1 5
27 42 Wilfried Pallhuber 1967 Italy + 03:47.1 37:35.7 0+0+1+1 2
28 29 Jeremy Teela 1976 USA + 03:50.1 37:38.7 1+0+2+0 3
29 19 Christian de Lorenzi 1981 Italy + 04:01.4 37:50.0 1+1+0+1 3
30 35 Rene Laurent Vuillermoz 1977 Italy + 04:02.8 37:51.4 2+1+1+1 5
31 45 Roman Dostal 1970 Czech Republic + 04:03.5 37:52.1 1+0+1+1 3
32 24 Alexei Aidarov 1974 Ukraine + 04:21.4 38:10.0 4+0+0+0 4
33 44 Daniel Graf 1981 Germany + 04:27.7 38:16.3 2+0+0+1 3
34 39 Peter Sendel 1972 Germany + 04:27.7 38:16.3 0+0+1+1 2
35 43 Michal Slesingr 1983 Czech Republic + 04:28.7 38:17.3 1+1+0+2 4
36 30 Matjaz Poklukar 1973 Slovenia + 04:31.3 38:19.9 2+0+1+0 3
37 40 Sergey Novikov 1979 Belarus + 04:36.6 38:25.2 0+0+0+2 2
38 48 Rustam Valiullin 1976 Belarus + 04:50.2 38:38.8 0+1+1+1 3
39 37 Christoph Sumann 1976 Austria + 04:54.9 38:43.5 2+1+2+1 6
40 27 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden + 04:56.6 38:45.2 0+0+3+2 5
41 26 Hidenori Isa 1976 Japan + 05:29.6 39:18.2 0+1+3+2 6
42 55 Hans Achorner 1975 Austria + 05:29.6 39:18.2 0+0+2+0 2
43 32 Daisuke Ebisawa 1978 Japan + 05:38.1 39:26.7 1+2+2+1 6
44 38 Alexander Wolf 1978 Germany + 05:54.1 39:42.7 2+1+3+1 7
45 36 Petr Garabik 1970 Czech Republic + 06:00.5 39:49.1 0+0+2+1 3
46 46 Jay Hakkinen 1977 USA + 06:03.8 39:52.4 1+2+2+1 6
47 51 Sergey Bashkirov 1977 Russia + 06:11.7 40:00.3 0+2+2+1 5
48 50 David Ekholm 1979 Sweden + 06:20.8 40:09.4 3+1+0+0 4
49 57 Tim Burke 1982 USA + 06:38.3 40:26.9 0+1+1+1 3
DNS 33 Janez Maric 1975 Slovenia 0
DNS 41 Sergei Tchepikov 1967 Russia 0
DNS 56 Filipp Shulman 1980 Russia 0
DNS 59 Steve Cyr 1967 Canada 0
DNF 47 Robin Clegg 1977 Canada Lapped 2+1+3+- 6
DNF 49 ěystein Slettemark 1967 Greenland Lapped 2+0+5+4 11
DNF 52 Martin Ponikvar 1980 Slovenia Lapped 3+3+3+- 9
DNF 53 Wolfgang Rottmann 1973 Austria -+-+-+- 0
DNF 54 Jason Sklenar 1970 Great Britain Lapped 3+1+2+- 6
DNF 58 David Leoni 1982 Canada Lapped 3+2+-+- 5
DNF 60 Jacob Beste 1979 USA Lapped 1+1+2+- 4

Info

What World Cup
Discipline 12.5 km Pursuit
Host Fort Kent ME
Nation USA
Date Friday 5.Mar 2004
Calendar 2003/2004