Sign in Sign up

Fort Kent ME

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 11 Raphael Poiree 1974 France 23:00.6 23:00 0+0 0
2 26 Michael Greis 1976 Germany 24:02.4 + 01:01 0+0 0
3 19 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 24:07.7 + 01:07 0+0 0
4 30 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 24:18.1 + 01:17 1+1 2
5 24 Ludwig Gredler 1967 Austria 24:27.4 + 01:26 1+0 1
6 55 Michael Rösch 1983 Germany 24:34.9 + 01:34 0+0 0
7 6 Vladimir Drachev 1966 Belarus 24:40.6 + 01:39 1+1 2
8 7 Carl Johan Bergman 1978 Sweden 24:41.4 + 01:40 0+0 0
9 35 Ferreol Cannard 1978 France 24:42.5 + 01:41 0+0 0
10 12 Frode Andresen 1973 Norway 24:44.5 + 01:43 0+1 1
11 27 Stian Eckhoff 1979 Norway 24:53.0 + 01:52 1+2 3
12 4 Sergei Rozhkov 1972 Russia 24:53.3 + 01:52 0+1 1
13 31 Halvard Hanevold 1969 Norway 24:54.7 + 01:54 1+0 1
14 28 Sven Fischer 1971 Germany 24:54.8 + 01:54 1+0 1
15 13 Carsten Heymann 1972 Germany 24:56.2 + 01:55 1+1 2
16 43 Marko Dolenc 1972 Slovenia 25:01.4 + 02:00 1+1 2
17 14 Ricco Gross 1970 Germany 25:04.3 + 02:03 1+1 2
18 18 Andreas Birnbacher 1981 Germany 25:05.4 + 02:04 2+1 3
19 5 Christian de Lorenzi 1981 Italy 25:08.0 + 02:07 0+1 1
20 9 Lars Berger 1979 Norway 25:08.4 + 02:07 2+2 4
21 52 Julien Robert 1974 France 25:16.5 + 02:15 0+1 1
22 33 Egil Gjelland 1973 Norway 25:19.7 + 02:19 1+1 2
23 8 Nikolay Kruglov Jr. 1981 Russia 25:20.6 + 02:19 1+1 2
24 17 Alexei Aidarov 1974 Ukraine 25:20.7 + 02:20 0+1 1
25 38 Sergei Konovalov 1973 Russia 25:21.3 + 02:20 1+2 3
26 39 Hidenori Isa 1976 Japan 25:23.7 + 02:23 0+1 1
27 34 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden 25:24.0 + 02:23 0+2 2
28 41 Tomas Holubec 1976 Czech Republic 25:26.8 + 02:26 0+1 1
29 20 Jeremy Teela 1976 USA 25:27.3 + 02:26 1+1 2
30 48 Matjaz Poklukar 1973 Slovenia 25:27.8 + 02:27 0+1 1
31 2 Oleg Ryzhenkov 1967 Belarus 25:35.0 + 02:34 1+2 3
32 29 Daisuke Ebisawa 1978 Japan 25:39.0 + 02:38 1+1 2
33 15 Janez Maric 1975 Slovenia 25:41.9 + 02:41 1+2 3
34 25 Vincent Defrasne 1977 France 25:48.5 + 02:47 1+3 4
35 47 Rene Laurent Vuillermoz 1977 Italy 25:54.2 + 02:53 2+1 3
36 57 Petr Garabik 1970 Czech Republic 25:54.8 + 02:54 0+1 1
37 54 Christoph Sumann 1976 Austria 25:57.4 + 02:56 3+0 3
38 40 Alexander Wolf 1978 Germany 25:58.9 + 02:58 2+2 4
39 32 Peter Sendel 1972 Germany 26:02.3 + 03:01 1+0 1
40 59 Sergey Novikov 1979 Belarus 26:04.1 + 03:03 1+1 2
41 10 Sergei Tchepikov 1967 Russia 26:04.7 + 03:04 1+1 2
42 44 Wilfried Pallhuber 1967 Italy 26:06.4 + 03:05 2+1 3
43 66 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 26:08.9 + 03:08 2+1 3
44 67 Daniel Graf 1981 Germany 26:09.0 + 03:08 3+0 3
45 3 Roman Dostal 1970 Czech Republic 26:10.9 + 03:10 0+3 3
46 21 Jay Hakkinen 1977 USA 26:15.2 + 03:14 3+1 4
47 23 Robin Clegg 1977 Canada 26:15.9 + 03:15 1+2 3
48 37 Rustam Valiullin 1976 Belarus 26:20.5 + 03:19 1+3 4
49 16 Øystein Slettemark 1967 Greenland 26:25.5 + 03:24 1+2 3
50 50 David Ekholm 1979 Sweden 26:41.9 + 03:41 1+3 4
51 65 Sergey Bashkirov 1977 Russia 26:44.9 + 03:44 3+1 4
52 61 Martin Ponikvar 1980 Slovenia 26:45.3 + 03:44 1+2 3
53 46 Wolfgang Rottmann 1973 Austria 26:46.0 + 03:45 3+1 4
54 22 Jason Sklenar 1970 Great Britain 26:57.9 + 03:57 0+2 2
55 62 Hans Achorner 1975 Austria 26:59.0 + 03:58 2+2 4
56 56 Filipp Shulman 1980 Russia 27:04.1 + 04:03 1+2 3
57 45 Tim Burke 1982 USA 27:20.7 + 04:20 1+3 4
58 58 David Leoni 1982 Canada 27:20.9 + 04:20 2+1 3
59 36 Steve Cyr 1967 Canada 27:21.1 + 04:20 1+3 4
60 49 Jacob Beste 1979 USA 27:26.0 + 04:25 1+1 2
61 51 Tatsumi Kasahara 1977 Japan 27:31.2 + 04:30 3+2 5
62 60 Carl Pelletier 1972 Canada 27:51.2 + 04:50 0+0 0
63 42 Marc Walker 1972 Great Britain 28:07.4 + 05:06 1+2 3
64 53 Joe Brooks 1971 Great Britain 28:57.1 + 05:56 1+3 4
65 63 Mark Matheny 1977 USA 29:03.1 + 06:02 1+2 3
66 1 Peter Moysey 1963 New Zealand 31:46.9 + 08:46 2+2 4
DNS 64 Björn Ferry 1978 Sweden 0
DNS 68 Alexandr Syman 1977 Belarus 0

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Fort Kent ME
Nation USA
Date Thursday 4.Mar 2004
Calendar 2003/2004