Sign in Sign up

Obertilliach

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 180 Steve Renner 1984 Germany 27:45.5 27:45.5 1+0 1
2 142 Simon Fourcade 1984 France + 15.1 28:00.6 0+0 0
3 111 Matej Kazar 1983 Slovakia + 16.4 28:01.9 1+0 1
4 113 Dusan Simocko 1983 Slovakia + 30.1 28:15.6 1+1 2
5 127 Michal Slesingr 1983 Czech Republic + 01:35.3 29:20.8 1+1 2
6 112 Hansjörg Reuter 1983 Germany + 43.4 28:28.9 1+1 2
7 171 Norbert Schiller 1984 Germany + 45.9 28:31.4 2+0 2
8 110 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 46.2 28:31.7 1+2 3
9 119 Gregor Brvar 1983 Slovenia + 49.2 28:34.7 1+0 1
10 139 Markus Windisch 1984 Italy + 01:05.6 28:51.1 2+0 2
11 109 Martin Mesotitsch 1983 Austria + 01:15.6 29:01.1 0+3 3
12 173 Mattia Cola 1984 Italy + 01:16.6 29:02.1 1+1 2
13 120 Vincent Jay 1985 France + 01:23.5 29:09.0 1+1 2
14 134 Jens Zimmer 1985 Germany + 01:23.6 29:09.1 1+1 2
15 105 Kiril Vasilev 1985 Bulgaria + 01:25.2 29:10.7 0+1 1
16 143 Christoph Knie 1984 Germany + 01:29.4 29:14.9 1+0 1
17 130 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland + 01:33.4 29:18.9 0+1 1
18 152 Lois Habert 1983 France + 01:36.1 29:21.6 1+1 2
19 162 Ivan Joller 1983 Switzerland + 01:41.2 29:26.7 0+1 1
20 121 Damien Marcel 1983 France + 01:43.6 29:29.1 1+1 2
21 114 Markus Franzelin 1983 Italy + 01:50.7 29:36.2 1+1 2
22 118 Marcel Lorenc 1984 Germany + 01:51.8 29:37.3 1+2 3
23 106 Evgeny Zhulev 1984 Belarus + 01:56.2 29:41.7 2+0 2
24 181 Guillaume Robert 1984 France + 01:56.4 29:41.9 0+0 0
25 117 Andraz Semrov 1985 Slovenia + 01:59.7 29:45.2 0+1 1
26 163 Vincent Porret 1984 France + 02:13.2 29:58.7 0+3 3
27 156 Matej Brvar 1987 Slovenia + 02:13.3 29:58.8 0+0 0
28 183 Norman Jahn 1985 Germany + 02:15.8 30:01.3 3+1 4
29 168 Tobias Reiter 1985 Germany + 02:16.5 30:02.0 2+2 4
30 131 Vladimir Miklashevsky 1983 Belarus + 02:17.1 30:02.6 2+2 4
31 124 Tobias Eberhard 1985 Austria + 02:17.2 30:02.7 2+2 4
32 160 Robert Wick 1984 Germany + 02:18.7 30:04.2 2+2 4
33 144 Claudio Böckli 1984 Switzerland + 02:32.5 30:18.0 1+2 3
34 126 Yuri Sholkavich 1984 Belarus + 02:35.6 30:21.1 1+2 3
35 146 Franz Perwein 1985 Austria + 02:41.8 30:27.3 1+2 3
36 148 Jan Brichta 1984 Czech Republic + 02:48.9 30:34.4 0+1 1
37 165 Nicolai Verbizki 1984 Belarus + 02:49.5 30:35.0 0+1 1
38 159 Peter Vozar 1985 Slovakia + 02:58.2 30:43.7 1+2 3
39 145 Edgars Piksons 1983 Latvia + 02:58.7 30:44.2 2+2 4
40 172 Gints Rozenbergs 1983 Latvia + 02:59.3 30:44.8 2+0 2
41 138 Tomas Sanitra 1985 Slovakia + 03:00.5 30:46.0 1+0 1
42 123 Karlis Vanags 1984 Latvia + 03:01.6 30:47.1 1+0 1
43 132 Simone Jeantet 1983 Italy + 03:02.5 30:48.0 3+2 5
44 149 Anze Bocko 1984 Slovenia + 03:03.4 30:48.9 0+0 0
45 166 Christian Cusini 1984 Italy + 03:04.1 30:49.6 2+3 5
46 115 Aleksandr Mytnik 1983 Belarus + 03:04.7 30:50.2 1+3 4
47 107 Günther Runggaldier 1983 Italy + 03:06.7 30:52.2 1+2 3
48 175 Kazimierz Obrochta 1984 Poland + 03:17.4 31:02.9 1+1 2
49 147 Andrei Slavnikov 1983 Belarus + 03:18.4 31:03.9 1+4 5
50 154 Adam van Straten 1983 USA + 03:20.3 31:05.8 1+2 3
51 153 Peter Dokl 1985 Slovenia + 03:28.2 31:13.7 1+1 2
52 104 Ales Gregoric 1985 Slovenia + 03:35.4 31:20.9 1+4 5
53 184 Christian Martinelli 1983 Italy + 03:44.0 31:29.5 1+2 3
54 136 Herbert Cool 1985 Netherlands + 03:46.3 31:31.8 2+1 3
55 151 Petr Hradecky 1985 Czech Republic + 03:48.5 31:34.0 1+3 4
56 125 Milan Faltus 1983 Czech Republic + 03:51.1 31:36.6 2+3 5
57 150 Siarhei Budrevich 1983 Belarus + 04:02.6 31:48.1 2+2 4
58 141 Crt Ivancic 1986 Slovenia + 04:06.1 31:51.6 1+1 2
59 137 Miroslav Kaniansky 1984 Slovakia + 04:14.6 32:00.1 2+2 4
59 161 Radim Duda 1984 Czech Republic + 04:14.6 32:00.1 1+3 4
61 155 Stefan Rass 1983 Austria + 04:17.9 32:03.4 1+1 2
62 122 Stanislaw Karpiel 1984 Poland + 04:18.4 32:03.9 3+3 6
63 164 Krzysztof Uklejewicz 1984 Poland + 04:31.6 32:17.1 3+1 4
64 174 Dmitry Akulevich 1985 Belarus + 04:31.7 32:17.2 2+0 2
65 140 Bernhard Eder 1984 Austria + 04:35.4 32:20.9 1+5 6
66 158 Pawel Lasek 1984 Poland + 04:37.0 32:22.5 2+2 4
67 177 Pavol Cech - Slovakia + 04:38.6 32:24.1 1+3 4
68 169 Lance Clark 1984 USA + 04:46.9 32:32.4 1+2 3
69 182 Pavel Suchanek 1985 Czech Republic + 05:14.4 32:59.9 2+4 6
70 186 Alexandr Menchenia 1986 Belarus + 05:32.4 33:17.9 1+2 3
71 167 Matija Bocko 1987 Slovenia + 06:07.1 33:52.6 2+2 4
72 133 Michal Legierski 1984 Poland + 06:09.0 33:54.5 1+4 5
73 176 Anton Dietrich 1984 Austria + 06:14.6 34:00.1 3+2 5
74 116 Miro Cosic 1983 Bosnia&Herzegovina + 06:18.8 34:04.3 0+2 2
75 179 Daniel Gasienica 1984 Poland + 06:28.1 34:13.6 2+1 3
76 185 Normunds Putns 1985 Latvia + 06:38.8 34:24.3 3+2 5
77 189 Bostjan Zavadlav - Slovenia + 06:51.9 34:37.4 4+1 5
78 128 Szymon Markiewka 1984 Poland + 07:02.7 34:48.2 2+4 6
79 178 Yuri Liadov 1987 Belarus + 07:57.7 35:43.2 1+3 4
80 187 Nejc Kordis 1988 Slovenia + 08:12.3 35:57.8 2+1 3
81 157 Anze Gregoric 1988 Slovenia + 08:28.6 36:14.1 4+2 6
82 108 Polychronis Sioulas 1986 Greece + 08:44.0 36:29.5 0+4 4
83 188 Blaz Erzenicnik 1986 Slovenia + 08:48.2 36:33.7 2+4 6
84 190 Grega Pogacnik 1988 Slovenia + 09:49.4 37:34.9 2+3 5
DNS 129 Igor Yashchenko 1984 Ukraine 0
DNS 135 Oleg Berezhnoy 1984 Ukraine 0
DNS 170 Serguei Sednev 1983 Ukraine 0

Info

What IBU Cup Junior
Discipline 10 km Sprint
Host Obertilliach
Nation Austria
Date Saturday 20.Dec 2003
Calendar 2003/2004