Sign in Sign up

Pyeongchang

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 31e Jean Guillaume Beatrix 1988 France 1:12:09.5 1:12:09 0-1 0-2 0
1 32e Simon Fourcade 1984 France 1:12:09.5 1:12:09 0-1 0-0 0
1 33e Simon Desthieux 1991 France 1:12:09.5 1:12:09 0-1 0-1 0
1 34e Martin Fourcade 1988 France 1:12:09.5 1:12:09 0-2 0-2 0
2 61e Lorenz Waeger 1991 Austria 1:12:43.3 + 33 0-0 0-1 0
2 62e Simon Eder 1983 Austria 1:12:43.3 + 33 0-1 0-1 0
2 63e Julian Eberhard 1986 Austria 1:12:43.3 + 33 0-2 0-0 0
2 64e Dominik Landertinger 1988 Austria 1:12:43.3 + 33 0-2 0-2 0
3 41e Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway 1:12:54.9 + 45 0-0 0-0 0
3 42e Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 1:12:54.9 + 45 0-2 0-1 0
3 43e Vegard Gjermundshaug 1992 Norway 1:12:54.9 + 45 0-0 1-3 1
3 44e Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 1:12:54.9 + 45 0-0 0-2 0
4 11e Maxim Tsvetkov 1992 Russia 1:13:20.6 + 01:11 0-2 0-1 0
4 12e Evgeniy Garanichev 1988 Russia 1:13:20.6 + 01:11 0-0 0-2 0
4 13e Anton Babikov 1991 Russia 1:13:20.6 + 01:11 0-1 0-1 0
4 14e Anton Shipulin 1987 Russia 1:13:20.6 + 01:11 0-0 0-2 0
5 51e Artem Pryma 1987 Ukraine 1:13:37.5 + 01:28 0-0 0-1 0
5 52e Sergey Semenov 1988 Ukraine 1:13:37.5 + 01:28 0-1 0-0 0
5 53e Vladimir Semakov 1985 Ukraine 1:13:37.5 + 01:28 0-1 0-0 0
5 54e Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine 1:13:37.5 + 01:28 0-3 0-1 0
6 21e Erik Lesser 1988 Germany 1:13:48.8 + 01:39 0-0 0-2 0
6 22e Roman Rees 1993 Germany 1:13:48.8 + 01:39 0-2 0-3 0
6 23e Benedikt Doll 1990 Germany 1:13:48.8 + 01:39 1-3 0-0 1
6 24e Arnd Peiffer 1987 Germany 1:13:48.8 + 01:39 1-3 0-0 1
7 111e Christian Gow 1993 Canada 1:15:12.6 + 03:03 0-0 0-1 0
7 112e Scott Gow 1990 Canada 1:15:12.6 + 03:03 0-0 0-1 0
7 113e Nathan Smith 1985 Canada 1:15:12.6 + 03:03 0-2 0-3 0
7 114e Brendan Green 1986 Canada 1:15:12.6 + 03:03 0-1 0-1 0
8 71e Michal Slesingr 1983 Czech Republic 1:15:21.3 + 03:11 0-1 0-0 0
8 72e Tomas Krupcik 1988 Czech Republic 1:15:21.3 + 03:11 0-1 1-3 1
8 73e Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 1:15:21.3 + 03:11 0-0 0-1 0
8 74e Michal Krcmar 1991 Czech Republic 1:15:21.3 + 03:11 1-3 0-0 1
9 121e Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 1:15:21.9 + 03:12 0-0 0-0 0
9 122e Vassiliy Podkorytov 1994 Kazakhstan 1:15:21.9 + 03:12 0-0 0-3 0
9 123e Maxim Braun 1993 Kazakhstan 1:15:21.9 + 03:12 0-2 0-1 0
9 124e Anton Pantov 1991 Kazakhstan 1:15:21.9 + 03:12 0-3 0-0 0
10 151e Lowell Bailey 1981 USA 1:15:22.3 + 03:12 0-0 0-0 0
10 152e Leif Nordgren 1989 USA 1:15:22.3 + 03:12 0-0 0-2 0
10 153e Paul Schommer 1992 USA 1:15:22.3 + 03:12 0-3 0-3 0
10 154e Sean Doherty 1995 USA 1:15:22.3 + 03:12 0-0 0-1 0
11 101e Serafin Wiestner 1990 Switzerland 1:15:35.0 + 03:25 0-0 0-3 0
11 102e Benjamin Weger 1989 Switzerland 1:15:35.0 + 03:25 0-2 0-0 0
11 103e Jeremy Finello 1992 Switzerland 1:15:35.0 + 03:25 0-1 2-3 2
11 104e Mario Dolder 1990 Switzerland 1:15:35.0 + 03:25 0-0 2-3 2
12 81e Lukas Hofer 1989 Italy 1:15:42.2 + 03:32 3-3 0-0 3
12 82e Dominik Windisch 1989 Italy 1:15:42.2 + 03:32 0-2 0-0 0
12 83e Giuseppe Montello 1992 Italy 1:15:42.2 + 03:32 0-0 0-1 0
12 84e Thomas Bormolini 1991 Italy 1:15:42.2 + 03:32 0-1 0-3 0
13 131e Matej Kazar 1983 Slovakia 1:15:59.0 + 03:49 0-0 0-0 0
13 132e Martin Otcenas 1987 Slovakia 1:15:59.0 + 03:49 0-1 0-2 0
13 133e Tomas Hasilla 1990 Slovakia 1:15:59.0 + 03:49 0-2 0-3 0
13 134e Michal Sima 1992 Slovakia 1:15:59.0 + 03:49 0-2 0-3 0
14 241e Daumants Lusa 1992 Latvia 1:16:41.0 + 04:31 0-0 0-1 0
14 242e Ilmars Bricis 1970 Latvia 1:16:41.0 + 04:31 0-1 0-0 0
14 243e Aleksandrs Patrijuks 1993 Latvia 1:16:41.0 + 04:31 0-2 0-3 0
14 244e Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 1:16:41.0 + 04:31 0-1 0-3 0
15 181e Vladimir Chepelin 1988 Belarus 1:16:41.1 + 04:31 0-2 1-3 1
15 182e Maksim Varabei 1995 Belarus 1:16:41.1 + 04:31 0-2 0-1 0
15 183e Dzmitry Abasheu 1991 Belarus 1:16:41.1 + 04:31 0-0 0-0 0
15 184e Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 1:16:41.1 + 04:31 0-0 1-3 1
16 141e Miha Dovzan 1994 Slovenia 1:16:42.5 + 04:33 0-0 0-1 0
16 142e Klemen Bauer 1986 Slovenia 1:16:42.5 + 04:33 0-2 1-3 1
16 143e Lenart Oblak 1991 Slovenia 1:16:42.5 + 04:33 0-1 0-2 0
16 144e Rok Trsan 1992 Slovenia 1:16:42.5 + 04:33 0-0 0-0 0
17 191e Mikito Tachizaki 1988 Japan 1:18:18.5 + 06:09 0-3 0-0 0
17 192e Tsukasa Kobonoki 1991 Japan 1:18:18.5 + 06:09 0-1 0-3 0
17 193e Kosuke Ozaki 1992 Japan 1:18:18.5 + 06:09 0-0 1-3 1
17 194e Takuto Terabayashi 1994 Japan 1:18:18.5 + 06:09 1-3 0-1 1
18 171e Rene Zahkna 1994 Estonia 1:18:26.8 + 06:17 0-1 0-0 0
18 172e Kauri Koiv 1983 Estonia 1:18:26.8 + 06:17 0-3 0-2 0
18 173e Martin Remmelg 1989 Estonia 1:18:26.8 + 06:17 0-3 0-2 0
18 174e Kalev Ermits 1992 Estonia 1:18:26.8 + 06:17 1-3 0-2 1
19 211e Mikko Loukkaanhuhta 1995 Finland 1:19:08.4 + 06:58 1-3 0-0 1
19 212e Tuomas Gronman 1991 Finland 1:19:08.4 + 06:58 0-1 0-0 0
19 213e Sami Orpana 1990 Finland 1:19:08.4 + 06:58 0-0 0-1 0
19 214e Matti Hakala 1984 Finland 1:19:08.4 + 06:58 0-1 1-3 1
20 251e Jongmin Kim 1993 South Korea 1:19:29.5 + 07:20 0-0 0-2 0
20 252e Timofey Lapshin 1988 Russia 1:19:29.5 + 07:20 0-1 0-3 0
20 253e Yonggyu Kim 1993 South Korea 1:19:29.5 + 07:20 1-3 0-1 1
20 254e Je-Uk Jun 1987 South Korea 1:19:29.5 + 07:20 2-3 0-0 2
21 231e Tomas Kaukenas 1990 Lithuania Lapped 0-2 0-2 0
21 232e Karol Dombrovski 1991 Lithuania Lapped 0-1 0-0 0
21 233e Vytautas Strolia 1992 Lithuania Lapped 0-1 1-3 1
21 234e Rokas Suslavicius 1990 Lithuania Lapped
22 91e Krasimir Anev 1987 Bulgaria Lapped 0-1 0-0 0
22 92e Anton Sinapov 1993 Bulgaria Lapped 0-1 3-3 3
22 93e Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria Lapped 1-3 0-2 1
22 94e Vladimir Iliev 1987 Bulgaria Lapped
23 201e George Buta 1993 Romania Lapped 1-3 1-3 2
23 202e Gheorghe Pop 1993 Romania Lapped 0-1 0-2 0
23 203e Cornel Puchianu 1989 Romania Lapped 0-1 1-3 1
23 204e Remus Faur 1989 Romania Lapped
24 221e Mateusz Janik 1995 Poland Lapped 1-3 1-3 2
24 222e Grzegorz Guzik 1991 Poland Lapped 0-2 0-2 0
24 223e Lukasz Szczurek 1988 Poland Lapped
24 224e Rafal Penar 1995 Poland Lapped
DNS 161e Torstein Stenersen 1988 Sweden
DNS 162e Sebastian Samuelsson 1997 Sweden
DNS 163e Peppe Femling 1992 Sweden
DNS 164e Jesper Nelin 1992 Sweden
What World Cup
Discipline 4x7.5 km Stafett
Host Pyeongchang
Nation South Korea
Date Sunday 5.Mar 2017
Calendar 2016/2017

Manager

1 Erythropoietin
2 Luxembourg Finest
3 Team Tinkov
4 Green Bullet Cycling
5 Cycling lions