Sign in Sign up

Ruhpolding

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 60 Martin Fourcade 1988 France 22:34.2 22:34 0+0 0
2 27 Julian Eberhard 1986 Austria 22:52.2 + 18 0+0 0
3 25 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 23:13.9 + 39 0+0 0
4 81 Arnd Peiffer 1987 Germany 23:26.0 + 51 0+0 0
5 66 Simon Schempp 1988 Germany 23:27.0 + 52 0+1 1
6 30 Dmitry Malyshko 1987 Russia 23:30.4 + 56 0+0 0
7 23 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine 23:33.7 + 59 0+0 0
8 13 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 23:34.6 + 01:00 0+1 1
9 26 Dominik Landertinger 1988 Austria 23:37.0 + 01:02 0+1 1
10 10 Lars Helge Birkeland 1988 Norway 23:41.9 + 01:07 0+0 0
11 22 Benjamin Weger 1989 Switzerland 23:44.9 + 01:10 0+0 0
12 21 Tim Burke 1982 USA 23:45.8 + 01:11 0+1 1
13 72 Fredrik Lindström 1989 Sweden 23:46.8 + 01:12 0+0 0
14 38 Klemen Bauer 1986 Slovenia 23:51.6 + 01:17 0+1 1
15 50 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 23:52.0 + 01:17 0+0 0
16 47 Matthias Bischl 1988 Germany 23:56.2 + 01:22 0+0 0
17 48 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 23:57.4 + 01:23 0+1 1
18 80 Lowell Bailey 1981 USA 23:58.5 + 01:24 0+1 1
19 90 Evgeniy Garanichev 1988 Russia 23:59.2 + 01:25 0+1 1
20 29 Benedikt Doll 1990 Germany 24:00.5 + 01:26 0+3 3
21 100 Erlend Bjøntegård 1990 Norway 24:00.9 + 01:26 0+1 1
22 33 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 24:01.2 + 01:27 1+1 2
23 14 Anton Babikov 1991 Russia 24:01.8 + 01:27 1+0 1
23 69 Anton Shipulin 1987 Russia 24:01.8 + 01:27 2+1 3
25 78 Mario Dolder 1990 Switzerland 24:03.2 + 01:29 0+1 1
26 75 Quentin Fillon Maillet 1992 France 24:05.2 + 01:31 0+1 1
27 31 Erik Lesser 1988 Germany 24:05.8 + 01:31 1+1 2
28 15 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 24:05.8 + 01:31 1+1 2
29 71 Michal Krcmar 1991 Czech Republic 24:27.0 + 01:52 0+1 1
30 51 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 24:09.0 + 01:34 0+1 1
31 70 Maxim Tsvetkov 1992 Russia 24:13.1 + 01:38 0+1 1
32 57 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 24:15.9 + 01:41 0+0 0
33 65 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 24:16.7 + 01:42 0+2 2
34 28 Michael Rösch 1983 Germany 24:20.0 + 01:45 1+0 1
35 45 Artem Pryma 1987 Ukraine 24:20.5 + 01:46 1+1 2
36 35 Sebastian Samuelsson 1997 Sweden 24:21.0 + 01:46 1+1 2
37 16 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway 24:23.7 + 01:49 1+0 1
38 93 Michael Willeitner 1990 Germany 24:23.8 + 01:49 1+0 1
39 88 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic 24:25.3 + 01:51 2+0 2
40 79 Sean Doherty 1995 USA 24:26.5 + 01:52 1+0 1
42 4 Serafin Wiestner 1990 Switzerland 24:27.0 + 01:52 1+2 3
43 34 Scott Gow 1990 Canada 24:29.8 + 01:55 1+0 1
44 42 Ilmars Bricis 1970 Latvia 24:32.3 + 01:58 0+0 0
45 91 Torstein Stenersen 1988 Sweden 24:33.6 + 01:59 0+1 1
46 24 Simon Fourcade 1984 France 24:35.2 + 02:01 0+1 1
47 92 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 24:35.4 + 02:01 0+1 1
48 11 Sergey Semenov 1988 Ukraine 24:37.2 + 02:03 1+2 3
49 105 Fabien Claude 1994 France 24:39.9 + 02:05 1+1 2
50 44 David Komatz 1991 Austria 24:41.2 + 02:07 1+0 1
51 20 Tuomas Gronman 1991 Finland 24:44.8 + 02:10 1+0 1
52 56 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 24:46.4 + 02:12 2+1 3
53 64 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 24:47.1 + 02:12 1+3 4
53 9 Jesper Nelin 1992 Sweden 24:47.1 + 02:12 3+0 3
55 19 Lukas Hofer 1989 Italy 24:48.5 + 02:14 1+2 3
56 43 Jakov Fak 1987 Slovenia 24:49.4 + 02:15 1+1 2
57 36 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 24:50.3 + 02:16 1+2 3
58 58 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 24:51.9 + 02:17 0+1 1
59 53 Matvey Eliseev 1993 Russia 24:53.1 + 02:18 3+0 3
60 107 Thomas Bormolini 1991 Italy 24:55.5 + 02:21 0+1 1
61 5 Vladimir Semakov 1985 Ukraine 24:57.2 + 02:23 2+0 2
62 74 Remus Faur 1989 Romania 25:00.8 + 02:26 0+1 1
63 96 Sven Grossegger 1987 Austria 25:01.1 + 02:26 0+1 1
64 76 Brendan Green 1986 Canada 25:01.3 + 02:27 1+1 2
65 77 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 25:02.7 + 02:28 3+1 4
66 17 Grzegorz Guzik 1991 Poland 25:03.1 + 02:28 0+1 1
67 59 Matej Kazar 1983 Slovakia 25:04.1 + 02:29 1+2 3
68 82 Maxim Braun 1993 Kazakhstan 25:08.2 + 02:34 0+1 1
69 61 Rene Zahkna 1994 Estonia 25:13.4 + 02:39 1+0 1
70 18 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 25:14.9 + 02:40 2+1 3
71 83 Leif Nordgren 1989 USA 25:15.4 + 02:41 1+1 2
72 95 Eligius Tambornino 1986 Switzerland 25:17.8 + 02:43 1+2 3
73 7 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 25:25.7 + 02:51 0+4 4
74 32 Cornel Puchianu 1989 Romania 25:26.8 + 02:52 1+2 3
75 1 Russell Currier 1987 USA 25:26.9 + 02:52 2+2 4
76 6 Felix Leitner 1996 Austria 25:29.4 + 02:55 1+1 2
77 99 Sami Orpana 1990 Finland 25:34.4 + 03:00 0+2 2
78 98 Miha Dovzan 1994 Slovenia 25:35.7 + 03:01 1+1 2
79 41 Giuseppe Montello 1992 Italy 25:38.3 + 03:04 1+2 3
80 55 Vytautas Strolia 1992 Lithuania 25:42.1 + 03:07 3+1 4
81 37 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 25:42.3 + 03:08 1+2 3
82 101 Macx Davies 1992 Canada 25:42.6 + 03:08 2+1 3
83 85 Dzmitry Abasheu 1991 Belarus 25:43.4 + 03:09 2+1 3
84 40 Olli Hiidensalo 1991 Finland 25:48.9 + 03:14 1+3 4
85 12 Martin Otcenas 1987 Slovakia 25:50.5 + 03:16 2+2 4
86 8 Anton Sinapov 1993 Bulgaria 25:50.6 + 03:16 3+1 4
87 86 Vassiliy Podkorytov 1994 Kazakhstan 25:53.4 + 03:19 3+0 3
88 2 Christian Gow 1993 Canada 24:54.0 + 02:19 2+1 3
89 84 George Buta 1993 Romania 25:55.2 + 03:21 2+0 2
90 39 Mateusz Janik 1995 Poland 25:59.6 + 03:25 0+2 2
91 3 Tomas Hasilla 1990 Slovakia 26:04.9 + 03:30 3+1 4
92 102 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 26:06.0 + 03:31 0+3 3
93 46 Kalev Ermits 1992 Estonia 26:17.2 + 03:43 4+0 4
94 106 Rafal Penar 1995 Poland 26:23.6 + 03:49 0+1 1
95 103 Karol Dombrovski 1991 Lithuania 26:23.7 + 03:49 0+2 2
96 73 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan 26:28.3 + 03:54 2+3 5
97 94 Daumants Lusa 1992 Latvia 26:29.2 + 03:55 1+2 3
98 68 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 26:35.0 + 04:00 3+2 5
99 49 In-Bok Lee 1984 South Korea 26:36.4 + 04:02 0+2 2
100 97 Mikito Tachizaki 1988 Japan 26:38.9 + 04:04 0+4 4
101 62 Rok Trsan 1992 Slovenia 26:41.5 + 04:07 0+4 4
102 54 Edin Hodzic 1986 Serbia 26:43.3 + 04:09 0+2 2
103 87 Michal Sima 1992 Slovakia 26:51.3 + 04:17 1+2 3
104 104 Jongmin Kim 1993 South Korea 26:58.4 + 04:24 1+2 3
105 67 Scott Dixon 1994 Great Britain 27:03.2 + 04:29 1+1 2
106 89 Martin Remmelg 1989 Estonia 27:25.5 + 04:51 3+2 5
107 63 Apostolos Angelis 1993 Greece 27:39.1 + 05:04 3+3 6
What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Ruhpolding
Nation Germany
Date Friday 13.Jan 2017
Calendar 2016/2017

Manager

1 Second Coming
2 Cycling lions
3 Erythropoietin
4 sofa
5 Uståsen