Sign in Sign up

Oberhof

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 31 Julian Eberhard 1986 Austria 27:26.8 27:26 1+0 1
2 22 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 27:37.6 + 10 0+1 1
3 26 Dominik Windisch 1989 Italy 28:07.1 + 40 0+1 1
4 70 Lukas Hofer 1989 Italy 28:07.2 + 40 0+0 0
5 40 Erik Lesser 1988 Germany 28:08.2 + 41 0+2 2
6 44 Simon Schempp 1988 Germany 28:13.1 + 46 1+1 2
7 34 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 28:15.2 + 48 0+1 1
8 23 Martin Fourcade 1988 France 28:18.1 + 51 0+3 3
9 35 Benjamin Weger 1989 Switzerland 28:18.6 + 51 0+0 0
10 43 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 28:25.2 + 58 0+2 2
11 48 Dmitry Malyshko 1987 Russia 28:28.5 + 01:01 0+1 1
11 65 Dominik Landertinger 1988 Austria 28:28.5 + 01:01 0+2 2
13 18 Maxim Tsvetkov 1992 Russia 28:32.3 + 01:05 0+2 2
14 25 Sergey Semenov 1988 Ukraine 28:36.3 + 01:09 0+2 2
15 16 Arnd Peiffer 1987 Germany 28:37.6 + 01:10 0+2 2
16 75 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 28:41.6 + 01:14 1+1 2
17 52 Adam Vaclavik 1994 Czech Republic 28:41.7 + 01:14 0+2 2
18 30 Anton Babikov 1991 Russia 28:42.4 + 01:15 0+1 1
19 20 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 28:45.2 + 01:18 0+2 2
20 11 Henrik L'Abee-Lund 1986 Norway 28:47.3 + 01:20 1+1 2
21 14 Michal Krcmar 1991 Czech Republic 28:53.1 + 01:26 1+1 2
22 92 Matthias Bischl 1988 Germany 28:54.5 + 01:27 0+2 2
23 4 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine 29:00.5 + 01:33 1+0 1
24 17 Anton Shipulin 1987 Russia 29:01.3 + 01:34 1+2 3
25 19 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 29:03.0 + 01:36 1+1 2
26 93 Grzegorz Guzik 1991 Poland 29:05.8 + 01:38 0+1 1
27 37 Quentin Fillon Maillet 1992 France 29:06.2 + 01:39 1+2 3
28 56 Vladimir Semakov 1985 Ukraine 29:06.9 + 01:40 2+0 2
29 81 Martin Jaeger 1987 Switzerland 29:09.1 + 01:42 1+1 2
30 49 Erlend Bjøntegård 1990 Norway 29:09.5 + 01:42 0+2 2
31 99 Vetle Sjåstad Christiansen 1992 Norway 29:14.5 + 01:47 0+1 1
32 45 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 29:14.8 + 01:47 2+1 3
33 95 Yury Shopin 1993 Russia 29:15.8 + 01:48 0+2 2
34 32 Fredrik Lindström 1989 Sweden 29:17.3 + 01:50 1+2 3
35 21 Tim Burke 1982 USA 29:18.6 + 01:51 0+2 2
36 36 Michael Rösch 1983 Germany 29:19.4 + 01:52 1+1 2
37 76 Kresimir Crnkovic 1995 Croatia 29:21.7 + 01:54 1+1 2
38 96 Antonin Guigonnat 1991 France 29:21.8 + 01:54 1+1 2
39 100 Felix Leitner 1996 Austria 29:22.9 + 01:56 2+1 3
40 58 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 29:23.6 + 01:56 2+1 3
41 97 Remus Faur 1989 Romania 29:30.8 + 02:03 0+1 1
42 2 Fabien Claude 1994 France 29:31.0 + 02:04 0+2 2
43 42 Scott Gow 1990 Canada 29:38.7 + 02:11 0+1 1
44 57 Benedikt Doll 1990 Germany 29:40.0 + 02:13 1+4 5
45 9 Mario Dolder 1990 Switzerland 29:40.5 + 02:13 2+0 2
46 82 Russell Currier 1987 USA 29:41.9 + 02:15 1+2 3
47 24 Simon Eder 1983 Austria 29:42.0 + 02:15 3+1 4
48 89 Tsukasa Kobonoki 1991 Japan 29:43.5 + 02:16 0+2 2
49 10 Florian Graf 1988 Germany 29:43.7 + 02:16 1+1 2
50 41 Raman Yaliotnau 1993 Belarus 29:45.6 + 02:18 1+2 3
51 105 In-Bok Lee 1984 South Korea 29:45.8 + 02:18 0+0 0
52 102 Giuseppe Montello 1992 Italy 29:49.9 + 02:23 1+1 2
53 91 Kalev Ermits 1992 Estonia 29:51.8 + 02:24 1+1 2
54 86 Sergey Bocharnikov 1988 Belarus 29:52.0 + 02:25 4+1 5
55 84 Michal Kubaliak 1993 Slovakia 29:53.7 + 02:26 1+0 1
56 15 Matej Kazar 1983 Slovakia 29:54.3 + 02:27 1+1 2
57 13 Artem Pryma 1987 Ukraine 29:54.9 + 02:28 2+3 5
58 94 Tobias Arwidson 1988 Sweden 29:57.6 + 02:30 2+1 3
59 77 Ilmars Bricis 1970 Latvia 29:58.8 + 02:31 2+0 2
60 51 Dimitar Gerdzhikov 1992 Bulgaria 30:01.0 + 02:34 1+2 3
61 63 Serafin Wiestner 1990 Switzerland 30:01.8 + 02:34 1+2 3
62 78 Anton Pantov 1991 Kazakhstan 30:02.3 + 02:35 2+0 2
63 54 Vytautas Strolia 1992 Lithuania 30:05.4 + 02:38 0+2 2
64 39 Simon Desthieux 1991 France 30:08.4 + 02:41 3+2 5
65 50 Tomas Kaukenas 1990 Lithuania 30:10.3 + 02:43 1+2 3
66 74 George Buta 1993 Romania 30:12.3 + 02:45 1+0 1
67 62 Roland Lessing 1978 Estonia 30:16.0 + 02:49 2+2 4
68 67 Macx Davies 1992 Canada 30:17.9 + 02:51 0+2 2
69 12 Brendan Green 1986 Canada 30:24.6 + 02:57 3+1 4
70 6 Thomas Bormolini 1991 Italy 30:27.8 + 03:00 3+0 3
71 3 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 30:28.1 + 03:01 1+3 4
72 28 Cornel Puchianu 1989 Romania 30:29.6 + 03:02 3+0 3
73 1 David Komatz 1991 Austria 30:31.3 + 03:04 0+3 3
73 73 Mikito Tachizaki 1988 Japan 30:31.3 + 03:04 1+1 2
75 68 Martin Otcenas 1987 Slovakia 30:38.4 + 03:11 4+0 4
76 79 Torstein Stenersen 1988 Sweden 30:38.8 + 03:11 2+2 4
77 80 Daumants Lusa 1992 Latvia 30:43.0 + 03:16 0+1 1
78 87 Lukasz Szczurek 1988 Poland 30:43.4 + 03:16 2+1 3
79 55 Jongmin Kim 1993 South Korea 30:46.0 + 03:19 1+0 1
80 47 Sean Doherty 1995 USA 30:47.0 + 03:20 1+2 3
81 69 Miha Dovzan 1994 Slovenia 30:49.5 + 03:22 2+0 2
82 106 Tuukka Invenius 1997 Finland 30:51.2 + 03:24 0+1 1
83 101 Dimitar Partalov 1990 Bulgaria 30:57.5 + 03:30 1+1 2
84 8 Anton Sinapov 1993 Bulgaria 30:58.2 + 03:31 3+1 4
85 64 Maksim Varabei 1995 Belarus 31:00.4 + 03:33 2+2 4
86 72 Martin Ponsiluoma 1995 Sweden 31:03.8 + 03:36 2+2 4
87 5 Vladimir Chepelin 1988 Belarus 31:08.2 + 03:41 4+1 5
88 83 Roman Yeremin 1997 Kazakhstan 31:11.4 + 03:44 3+3 6
89 61 Rok Trsan 1992 Slovenia 31:13.0 + 03:46 2+2 4
90 88 Matthew Hudec 1994 Canada 31:17.6 + 03:50 0+1 1
91 46 Sami Orpana 1990 Finland 31:19.1 + 03:52 1+1 2
92 38 Christian Gow 1993 Canada 31:21.5 + 03:54 1+2 3
93 27 Kauri Koiv 1983 Estonia 31:27.0 + 04:00 1+3 4
94 85 Maxim Braun 1993 Kazakhstan 31:42.7 + 04:15 4+1 5
95 7 Matvey Eliseev 1993 Russia 31:49.3 + 04:22 3+3 6
96 60 Apostolos Angelis 1993 Greece 31:52.2 + 04:25 4-1 5
97 29 Klemen Bauer 1986 Slovenia 31:57.7 + 04:30 5+2 7
98 104 Roberts Slotins 1991 Latvia 32:12.9 + 04:46 2+2 4
99 53 Mikko Loukkaanhuhta 1995 Finland 32:31.6 + 05:04 3+2 5
100 59 Andrzej Nedza-Kubiniec 1991 Poland 32:42.5 + 05:15 3+2 5
101 103 Rokas Suslavicius 1990 Lithuania 32:44.4 + 05:17 2+2 4
102 71 Edin Hodzic 1986 Serbia 33:40.4 + 06:13 3+1 4
DNS 33 Johannes Thingnes Bø 1993 Norway
DNS 90 Lenart Oblak 1991 Slovenia
DNS 98 Dmytro Pidruchnyi 1991 Ukraine
DNF 66 Scott Dixon 1994 Great Britain -+-
What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Oberhof
Nation Germany
Date Thursday 5.Jan 2017
Calendar 2016/2017

Manager

1 Ritlefant
2 Snickabos
3 Team Tinkov
4 BMC
5 team isnes