Sign in Sign up

Antholz-Anterselva

Result Startlist

No # Name Born Nation Time4 Shooting Misses
1 23 Anton Shipulin 1987 Russia 23:36.2 23:36 0+0 0
2 47 Michael Greis 1976 Germany 23:46.2 + 10 0+0 0
3 31 Lars Berger 1979 Norway 23:56.7 + 20 0+1 1
4 4 Simon Eder 1983 Austria 24:03.2 + 27 0+0 0
5 6 Christian de Lorenzi 1981 Italy 24:04.0 + 27 0+0 0
6 50 Carl Johan Bergman 1978 Sweden 24:10.9 + 34 0+0 0
7 10 Arnd Peiffer 1987 Germany 24:19.7 + 43 1+0 1
8 9 Fredrik Lindström 1989 Sweden 24:22.2 + 46 0+1 1
9 11 Ivan Tcherezov 1980 Russia 24:22.7 + 46 1+0 1
10 48 Christoph Sumann 1976 Austria 24:23.0 + 46 0+1 1
11 2 Maxim Tchoudov 1982 Russia 24:23.1 + 46 0+0 0
12 20 Lowell Bailey 1981 USA 24:24.9 + 48 1+1 2
13 67 Evgeniy Garanichev 1988 Russia 24:25.3 + 49 0+0 0
14 40 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway 24:28.5 + 52 0+2 2
15 12 Christoph Stephan 1986 Germany 24:29.2 + 53 0+0 0
16 58 Markus Windisch 1984 Italy 24:34.7 + 58 1+1 2
17 8 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland 24:35.5 + 59 0+1 1
18 22 Lukas Hofer 1989 Italy 24:35.9 + 59 1+2 3
19 14 Tobias Eberhard 1985 Austria 24:36.0 + 59 0+1 1
20 43 Andrejs Rastorgujevs 1988 Latvia 24:37.3 + 01:01 1+0 1
21 42 Martin Fourcade 1988 France 24:38.0 + 01:01 1+2 3
22 39 Serguei Sednev 1983 Ukraine 24:38.6 + 01:02 0+1 1
23 24 Michail Kletcherov 1982 Bulgaria 24:40.3 + 01:04 0+0 0
24 36 Vincent Jay 1985 France 24:42.3 + 01:06 0+1 1
25 17 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 24:45.8 + 01:09 0+0 0
26 7 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic 24:47.0 + 01:10 0+0 0
27 70 Daniel Böhm 1986 Germany 24:48.9 + 01:12 0+2 2
28 79 Thomas Frei 1980 Switzerland 24:53.3 + 01:17 0+0 0
29 28 Jakov Fak 1987 Slovenia 24:55.6 + 01:19 0+2 2
30 66 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic 24:56.3 + 01:20 1+2 3
31 21 Timo Antila 1980 Finland 24:58.1 + 01:21 1+0 1
32 29 Matthias Simmen 1972 Switzerland 24:58.4 + 01:22 2+0 2
33 30 Simon Fourcade 1984 France 24:58.6 + 01:22 0+2 2
34 45 Tim Burke 1982 USA 24:59.8 + 01:23 0+3 3
35 83 Vasja Rupnik 1977 Slovenia 25:00.7 + 01:24 1+0 1
36 13 Lois Habert 1983 France 25:04.1 + 01:27 0+2 2
37 91 Jean Guillaume Beatrix 1988 France 25:05.0 + 01:28 0+2 2
38 18 Klemen Bauer 1986 Slovenia 25:08.0 + 01:31 0+2 2
39 75 Friedrich Pinter 1978 Austria 25:10.6 + 01:34 0+3 3
40 19 Evgeny Abramenko 1987 Belarus 25:10.9 + 01:34 0+1 1
41 53 Paavo Puurunen 1973 Finland 25:11.1 + 01:34 0+1 1
42 33 Andrei Makoveev 1982 Russia 25:11.7 + 01:35 2+1 3
43 44 Pavol Hurajt 1978 Slovakia 25:12.8 + 01:36 0+0 0
44 74 Rustam Valiullin 1976 Belarus 25:13.4 + 01:37 0+0 0
45 16 Sergey Semenov 1988 Ukraine 25:17.2 + 01:41 1+0 1
46 25 Michal Slesingr 1983 Czech Republic 25:17.2 + 01:41 4+0 4
47 51 Ilmars Bricis 1970 Latvia 25:18.1 + 01:41 1+0 1
48 46 Andriy Deryzemlya 1977 Ukraine 25:18.7 + 01:42 0+1 1
49 64 Alexander Os 1980 Norway 25:20.1 + 01:43 1+2 3
50 35 Tomasz Sikora 1973 Poland 25:22.8 + 01:46 1+1 2
51 37 Tarjei Bø 1988 Norway 25:24.0 + 01:47 1+2 3
52 5 Junji Nagai 1981 Japan 25:26.8 + 01:50 0+1 1
53 92 Ronny Hafsås 1985 Norway 25:28.3 + 01:52 1+2 3
54 34 Björn Ferry 1978 Sweden 25:28.4 + 01:52 2+2 4
55 84 Tomas Holubec 1976 Czech Republic 25:28.6 + 01:52 0+1 1
56 38 Roland Lessing 1978 Estonia 25:29.5 + 01:53 2+0 2
57 87 Ted Armgren 1988 Sweden 25:30.0 + 01:53 2+0 2
58 65 Indrek Tobreluts 1976 Estonia 25:31.1 + 01:54 1+2 3
59 3 Matej Kazar 1983 Slovakia 25:33.1 + 01:56 1+2 3
60 54 Magnus Jonsson 1982 Sweden 25:34.8 + 01:58 2+1 3
61 82 Michael Reiter 1988 Austria 25:37.2 + 02:01 1+2 3
62 1 Lukasz Szczurek 1988 Poland 25:38.7 + 02:02 0+1 1
63 32 Alexander Wolf 1978 Germany 25:42.4 + 02:06 1+1 2
64 55 Kazuya Inomata 1985 Japan 25:45.7 + 02:09 1+1 2
65 49 Daniel Mesotitsch 1976 Austria 25:46.8 + 02:10 1+3 4
66 57 Dusan Simocko 1983 Slovakia 25:47.2 + 02:11 1+2 3
67 63 Alexis Boeuf 1986 France 25:47.4 + 02:11 2+1 3
68 93 Victor Vasilyev 1987 Russia 25:47.6 + 02:11 0+1 1
69 26 Alexandr Chervyhkov 1980 Kazakhstan 25:48.6 + 02:12 1+2 3
70 72 Janez Maric 1975 Slovenia 25:50.5 + 02:14 1+2 3
71 96 Toni Lang 1982 Germany 25:50.7 + 02:14 2+2 4
72 56 Leif Nordgren 1989 USA 25:51.9 + 02:15 2+1 3
73 69 Jeremy Teela 1976 USA 25:52.8 + 02:16 0+3 3
74 60 Oleg Berezhnoy 1984 Ukraine 25:54.1 + 02:17 0+0 0
75 80 Olexander Bilanenko 1978 Ukraine 25:56.9 + 02:20 0+1 1
76 41 Jarkko Kauppinen 1982 Finland 25:59.8 + 02:23 2+0 2
77 62 Sergey Novikov 1979 Belarus 26:01.3 + 02:25 1+1 2
78 89 Kauri Koiv 1983 Estonia 26:02.7 + 02:26 0+1 1
79 52 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland 26:07.6 + 02:31 0+1 1
80 27 Benjamin Weger 1989 Switzerland 26:26.0 + 02:49 3+3 6
81 90 Jay Hakkinen 1977 USA 26:26.1 + 02:49 0+2 2
82 76 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria 26:41.0 + 03:04 2+1 3
83 59 Alexei Almoukov 1990 Australia 26:45.3 + 03:09 0+2 2
84 68 Claudio Böckli 1984 Switzerland 26:48.8 + 03:12 3+3 6
85 95 Daniel Taschler 1987 Italy 26:50.1 + 03:13 2+0 2
86 15 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan 26:51.6 + 03:15 3+1 4
87 88 Milanko Petrovic 1988 Serbia 266:54.6 + 243:18 1+3 4
88 73 Zhonghai Li 1986 China 27:17.8 + 03:41 1+2 3
89 71 Remus Faur 1989 Romania 27:27.6 + 03:51 1+1 2
90 94 Peter Kazar 1989 Slovakia 27:53.9 + 04:17 1+1 2
91 77 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain 28:04.8 + 04:28 1+4 5
92 61 Su-Young Lee 1989 South Korea 28:18.6 + 04:42 2+2 4
93 81 Kevin Kane 1983 Great Britain 28:22.4 + 04:46 1+2 3
94 78 Damir Rastic 1988 Serbia 28:23.5 + 04:47 2+3 5
95 85 Toms Praultis 1989 Latvia 29:00.1 + 05:23 3+2 5
DNS 86 Alexandr Syman 1977 Belarus 0

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Antholz-Anterselva
Nation Italy
Date Thursday 20.Jan 2011
Calendar 2010/2011