Sign in Sign up

Langdorf-Arbersee

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 149 Arnd Peiffer 1987 Germany 26:58.6 26:58.6 0+0 0
2 125 Martin Fourcade 1988 France + 27.9 27:26.5 0+1 1
3 114 Jean Guillaume Beatrix 1988 France + 36.8 27:35.4 1+1 2
4 111 Simon Schempp 1988 Germany + 37.4 27:36.0 2+1 3
5 106 Anton Shipulin 1987 Russia + 01:08.8 28:07.4 1+1 2
6 131 Victor Vasilyev 1987 Russia + 01:21.0 28:19.6 1+0 1
7 171 Nik Langer 1987 Germany + 01:31.7 28:30.3 1+0 1
8 127 Lukasz Szczurek 1988 Poland + 01:34.4 28:33.0 2+0 2
9 117 Vitaliy Kozhushko 1987 Ukraine + 01:39.8 28:38.4 1+1 2
10 136 Russell Currier 1987 USA + 01:40.3 28:38.9 0+1 1
11 139 Sergey Semenov 1988 Ukraine + 01:42.4 28:41.0 1+1 2
12 105 Florian Graf 1988 Germany + 01:42.5 28:41.1 2+2 4
13 169 Pavel Magazeev 1988 Russia + 01:56.2 28:54.8 0+1 1
14 109 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 01:59.8 28:58.4 2+1 3
15 148 Yan Savitskiy 1987 Kazakhstan + 02:01.5 29:00.1 0+1 1
16 118 Vitaliy Kilchytskyy 1988 Ukraine + 02:14.0 29:12.6 3+1 4
17 137 Ludwig Ehrhart 1990 France + 02:15.6 29:14.2 0+2 2
18 102 Aleksandris Sverckovs 1990 Latvia + 02:17.1 29:15.7 0+1 1
19 144 Jakub Horavka 1987 Czech Republic + 02:28.0 29:26.6 0+2 2
20 126 Sven Grossegger 1987 Austria + 02:30.3 29:28.9 3+1 4
21 154 Andrey Bogay 1987 Ukraine + 02:32.4 29:31.0 1+0 1
22 107 Adrian Maciulewicz 1987 Poland + 02:32.6 29:31.2 1+0 1
23 161 Jan Seberka 1988 Czech Republic + 02:33.4 29:32.0 1+1 2
24 147 Remi Borgeot 1989 France + 02:38.1 29:36.7 2+0 2
25 122 Wynn Roberts 1988 USA + 03:02.3 30:00.9 1+3 4
26 157 Leif Nordgren 1989 USA + 03:05.9 30:04.5 2+0 2
27 128 Martin Otcenas 1987 Slovakia + 03:06.2 30:04.8 2+3 5
28 168 Pascal Margueron 1989 France + 03:06.6 30:05.2 1+1 2
29 119 Lukas Kristejn 1989 Czech Republic + 03:13.0 30:11.6 1+2 3
30 173 Jakub Havel 1988 Czech Republic + 03:28.2 30:26.8 1+2 3
31 156 Mathieu Souchal 1989 France + 03:33.5 30:32.1 0+1 1
32 142 Oskars Muiznieks 1989 Latvia + 03:33.8 30:32.4 1+1 2
33 138 Matej Kordez 1989 Slovenia + 03:33.9 30:32.5 2+1 3
34 145 Erik Lesser 1988 Germany + 03:39.5 30:38.1 1+2 3
35 160 Alexander Ogarkov 1987 Russia + 03:47.9 30:46.5 2+3 5
36 162 Wojciech Maryniarczyk 1988 Poland + 04:00.8 30:59.4 1+1 2
37 130 Valentin Vukov 1987 Bulgaria + 04:03.4 31:02.0 4+1 5
38 172 Vitaliy Sokolyuk 1990 Ukraine + 04:17.4 31:16.0 3+1 4
39 134 Martin Janousek 1990 Czech Republic + 04:22.7 31:21.3 2+3 5
40 140 Grzegorz Penar 1988 Poland + 04:31.7 31:30.3 0+4 4
41 115 Maximilian Götzinger 1987 Netherlands + 04:34.7 31:33.3 0+3 3
42 158 Todor Genkovski 1988 Bulgaria + 04:44.5 31:43.1 0+1 1
43 124 Simon Kocevar 1990 Slovenia + 05:01.2 31:59.8 3+1 4
44 167 Miha Podgornik 1989 Slovenia + 05:03.8 32:02.4 2+1 3
45 163 Mariusz Leja 1987 Poland + 05:47.6 32:46.2 1+4 5
46 120 Konstantins Deruks 1988 Latvia + 05:55.5 32:54.1 0+3 3
47 108 Nejc Kordis 1988 Slovenia + 05:57.1 32:55.7 1+5 6
48 153 Sergey Vachshenko 1988 Kazakhstan + 05:59.3 32:57.9 1+2 3
49 141 Pedro Quintana Arias 1989 Spain + 05:59.7 32:58.3 3+1 4
50 155 Manuel Fernandez Musso 1988 Spain + 06:27.3 33:25.9 1+4 5
51 150 Ziga Petek 1990 Slovenia + 06:30.2 33:28.8 2+2 4
52 133 Thierry Langer 1991 Belgium + 06:46.0 33:44.6 4+2 6
53 129 Fernando Cifuentes Gavilanes 1989 Spain + 06:46.5 33:45.1 4+2 6
54 166 Iliyan Penev 1987 Bulgaria + 07:24.9 34:23.5 2+2 4
55 121 Eric Langer 1990 Belgium + 07:41.4 34:40.0 3+4 7
56 164 Georgijs Osipovs 1990 Latvia + 07:51.3 34:49.9 2+1 3
57 132 Djordje Petrovic 1991 Bosnia&Herzegovina + 08:37.7 35:36.3 1+2 3
58 123 Stefan Lopatic 1992 Bosnia&Herzegovina + 09:25.1 36:23.7 2+2 4
59 113 Axel Ciuffo 1988 Argentina + 09:26.4 36:25.0 1+1 2
60 116 Zvonimir Tadejevic 1990 Croatia + 09:26.7 36:25.3 2+3 5
61 146 Victor Pinzaru 1992 Moldova + 10:06.1 37:04.7 3+2 5
62 143 Martin Balog 1992 Hungary + 10:13.7 37:12.3 4+1 5
63 104 Balazs Reznicsek 1987 Hungary + 10:13.9 37:12.5 1+1 2
64 165 Bence Szollosi 1991 Hungary + 10:47.5 37:46.1 3+2 5
65 159 Mate Palfy 1988 Hungary + 11:06.3 38:04.9 3+3 6
66 170 Maxime Schumacher 1991 Belgium + 11:49.7 38:48.3 3+3 6
DNS 103 Dmitriy Blinov 1987 Russia 0
DNS 112 Krasimir Anev 1987 Bulgaria 0
DNS 135 Miroslav Kenanov 1988 Bulgaria 0
DNF 110 Sergiu Balan 1987 Moldova 4+- 4
DNF 151 Arturs Kolesnikovs 1990 Latvia -+- 0
DNF 152 Matthias Schleiss 1990 Belgium 4+- 4

Info

What IBU Cup Junior
Discipline 10 km Sprint
Host Langdorf-Arbersee
Nation Germany
Date Sunday 13.Jan 2008
Calendar 2007/2008