Sign in Sign up

Östersund

Result Startlist

No # Name Born Nation Time Shooting Misses
1 18 Ole Einar Bjørndalen 1974 Norway 24:16.2 24:16.2 0+1 1
2 11 Dmitri Yaroshenko 1976 Russia + 15.5 24:31.7 0+0 0
3 1 Michael Greis 1976 Germany + 17.2 24:33.4 0+1 1
4 5 Sergei Rozhkov 1972 Russia + 28.7 24:44.9 0+0 0
5 86 Zdenek Vitek 1977 Czech Republic + 38.2 24:54.4 0+0 0
6 38 Ilmars Bricis 1970 Latvia + 44.6 25:00.8 0+0 0
7 22 Ivan Tcherezov 1980 Russia + 45.3 25:01.5 0+0 0
8 27 Sven Fischer 1971 Germany + 49.7 25:05.9 0+1 1
9 53 Maxim Tchoudov 1982 Russia + 54.7 25:10.9 0+1 1
10 13 Raphael Poiree 1974 France + 56.6 25:12.8 1+0 1
11 46 Julien Robert 1974 France + 59.0 25:15.2 0+0 0
12 12 Friedrich Pinter 1978 Austria + 59.4 25:15.6 0+0 0
13 29 Frode Andresen 1973 Norway + 01:01.8 25:18.0 0+2 2
14 26 Michael Rösch 1983 Germany + 01:07.7 25:23.9 1+0 1
15 3 Björn Ferry 1978 Sweden + 01:09.6 25:25.8 0+1 1
16 108 Emil Hegle Svendsen 1985 Norway + 01:12.1 25:28.3 0+2 2
17 19 Ricco Gross 1970 Germany + 01:16.9 25:33.1 0+0 0
18 23 Halvard Hanevold 1969 Norway + 01:22.3 25:38.5 0+0 0
19 78 Simon Fourcade 1984 France + 01:27.2 25:43.4 1+0 1
20 45 Nikolay Kruglov Jr. 1981 Russia + 01:29.5 25:45.7 0+2 2
21 25 Vincent Defrasne 1977 France + 01:34.9 25:51.1 1+1 2
22 4 Tim Burke 1982 USA + 01:38.8 25:55.0 2+0 2
23 41 Stian Eckhoff 1979 Norway + 01:41.0 25:57.2 1+2 3
24 28 Andreas Birnbacher 1981 Germany + 01:43.0 25:59.2 1+2 3
25 59 Matthias Simmen 1972 Switzerland + 01:44.4 26:00.6 2+1 3
26 54 Mattias Nilsson Jr. 1982 Sweden + 01:45.6 26:01.8 1+1 2
27 85 Alexander Os 1980 Norway + 01:47.5 26:03.7 3+0 3
28 35 Roman Dostal 1970 Czech Republic + 01:48.4 26:04.6 2+0 2
29 15 Simon Hallenbarter 1979 Switzerland + 01:50.5 26:06.7 3+0 3
30 44 Janez Maric 1975 Slovenia + 01:51.4 26:07.6 1+2 3
31 90 Andrei Makoveev 1982 Russia + 01:50.6 26:06.8 1+1 2
32 57 Carl Johan Bergman 1978 Sweden + 01:51.4 26:07.6 1+2 3
33 48 Robin Clegg 1977 Canada + 01:53.0 26:09.2 0+1 1
34 61 Marek Matiasko 1977 Slovakia + 01:55.4 26:11.6 0+0 0
35 24 Lars Berger 1979 Norway + 01:56.9 26:13.1 2+2 4
36 20 Tomas Holubec 1976 Czech Republic + 01:58.2 26:14.4 1+0 1
37 10 Michal Slesingr 1983 Czech Republic + 02:02.2 26:18.4 2+2 4
38 47 Wilfried Pallhuber 1967 Italy + 02:03.5 26:19.7 1+1 2
39 70 Vitaliy Rudenchyk 1982 Bulgaria + 02:04.8 26:21.0 1+1 2
40 93 Olexander Bilanenko 1978 Ukraine + 02:05.1 26:21.3 0+0 0
41 105 Rustam Valiullin 1976 Belarus + 02:10.3 26:26.5 0+3 3
42 68 Alexei Korobeynikov 1978 Ukraine + 02:12.6 26:28.8 0+0 0
43 40 Sergei Tchepikov 1967 Russia + 02:13.8 26:30.0 1+0 1
44 43 Tomasz Sikora 1973 Poland + 02:14.1 26:30.3 1+2 3
45 56 Krzysztof Plywacyk 1983 Poland + 02:16.1 26:32.3 1+0 1
46 106 Ondrej Moravec 1984 Czech Republic + 02:16.5 26:32.7 0+2 2
47 92 Alexandr Syman 1977 Belarus + 02:19.0 26:35.2 1+0 1
48 8 Ludwig Gredler 1967 Austria + 02:19.5 26:35.7 1+2 3
49 95 Magnus Jonsson 1982 Sweden + 02:21.5 26:37.7 1+2 3
50 84 Klemen Bauer 1986 Slovenia + 02:25.3 26:41.5 1+1 2
51 21 David Ekholm 1979 Sweden + 02:27.7 26:43.9 1+2 3
52 82 Roland Zwahlen 1977 Switzerland + 02:28.0 26:44.2 0+2 2
53 37 Indrek Tobreluts 1976 Estonia + 02:30.3 26:46.5 0+2 2
54 65 Rene Laurent Vuillermoz 1977 Italy + 02:33.6 26:49.8 2+2 4
55 88 Jeremy Teela 1976 USA + 02:33.9 26:50.1 1+2 3
56 16 Jaroslav Soukup 1982 Czech Republic + 02:36.0 26:52.2 2+2 4
57 7 Chengye Zhang 1982 China + 02:40.1 26:56.3 0+4 4
57 83 Simon Eder 1983 Austria + 02:40.1 26:56.3 2+0 2
59 97 Danilo Kodela 1979 Slovenia + 02:43.0 26:59.2 1+0 1
60 9 Timo Antila 1980 Finland + 02:43.1 26:59.3 0+1 1
61 32 Serguei Sednev 1983 Ukraine + 02:44.2 27:00.4 0+1 1
62 109 Sergey Novikov 1979 Belarus + 02:44.7 27:00.9 2+0 2
63 75 Markus Windisch 1984 Italy + 02:45.1 27:01.3 0+1 1
64 100 Lowell Bailey 1981 USA + 02:49.0 27:05.2 1+2 3
65 30 Jay Hakkinen 1977 USA + 02:49.3 27:05.5 2+1 3
66 50 Pavol Hurajt 1978 Slovakia + 02:51.7 27:07.9 1+1 2
67 36 Sergey Dashkevich 1982 Belarus + 02:53.8 27:10.0 0+1 1
68 33 Krasimir Anev 1987 Bulgaria + 02:54.1 27:10.3 0+0 0
69 60 Daniel Mesotitsch 1976 Austria + 02:54.9 27:11.1 1+3 4
70 80 Dusan Simocko 1983 Slovakia + 02:56.2 27:12.4 0+2 2
71 2 Alexander Wolf 1978 Germany + 02:56.9 27:13.1 3+2 5
72 69 Wieslaw Ziemianin 1970 Poland + 02:58.1 27:14.3 0+0 0
73 96 Kristaps Libietis 1982 Latvia + 03:02.3 27:18.5 0+1 1
74 91 Jarkko Kauppinen 1982 Finland + 03:07.8 27:24.0 0+1 1
75 71 David Leoni 1982 Canada + 03:08.7 27:24.9 3+1 4
76 87 Vitaly Chernychev 1981 Belarus + 03:11.9 27:28.1 0+1 1
77 115 Mika Kaljunen 1979 Finland + 03:15.0 27:31.2 0+0 0
78 77 Christian de Lorenzi 1981 Italy + 03:22.3 27:38.5 2+2 4
79 17 Ferreol Cannard 1978 France + 03:22.4 27:38.6 4+1 5
80 99 Jean-Phillippe Le Guellec 1985 Canada + 03:22.7 27:38.9 1+2 3
81 58 Robert Wick 1984 Germany + 03:23.2 27:39.4 2+2 4
82 6 Christoph Sumann 1976 Austria + 03:24.0 27:40.2 4+1 5
83 63 Evgeny Zhulev 1984 Belarus + 03:26.3 27:42.5 1+1 2
84 104 Jakob Börjesson 1976 Sweden + 03:27.8 27:44.0 2+0 2
85 89 Roland Lessing 1978 Estonia + 03:29.1 27:45.3 1+1 2
86 107 Tobias Eberhard 1985 Austria + 03:32.2 27:48.4 3+1 4
87 62 Alexandr Chervyhkov 1980 Kazakhstan + 03:32.8 27:49.0 2+1 3
88 112 Grzegorz Bodziana 1981 Poland + 03:35.7 27:51.9 2+0 2
89 52 Jouni Kinnunen 1983 Finland + 03:41.6 27:57.8 0+2 2
90 31 Tatsumi Kasahara 1977 Japan + 03:41.8 27:58.0 2+2 4
91 110 Roman Pryma 1981 Ukraine + 03:51.3 28:07.5 2+1 3
92 98 Edgars Piksons 1983 Latvia + 03:54.8 28:11.0 2+2 4
93 101 Alexandre Aubert 1979 France + 03:55.4 28:11.6 1+4 5
94 55 Martin Möller 1980 Greenland + 04:02.7 28:18.9 1+3 4
95 14 Hidenori Isa 1976 Japan + 04:11.7 28:27.9 4+1 5
96 49 Athanassios Tsakiris 1965 Greece + 04:12.1 28:28.3 2+0 2
96 64 Gints Rozenbergs 1983 Latvia + 04:12.1 28:28.3 0+3 3
98 94 Lee-Steve Jackson 1980 Great Britain + 04:22.5 28:38.7 0+2 2
99 102 Stefan Zingerle 1981 Italy + 04:26.3 28:42.5 3+1 4
100 72 Shinya Saito 1980 Japan + 04:27.5 28:43.7 1+2 3
101 39 Vincent Naveau 1984 Belgium + 04:43.3 28:59.5 1+1 2
102 113 Priit Viks 1982 Estonia + 04:45.6 29:01.8 2+1 3
103 51 Zoltan Tagscherer 1976 Hungary + 04:48.9 29:05.1 0+3 3
104 66 Qing Zhang 1980 China + 04:54.2 29:10.4 2+2 4
105 114 Vladimir Iliev 1987 Bulgaria + 05:02.4 29:18.6 0+3 3
106 42 Yoon-Bae Park 1979 South Korea + 05:15.3 29:31.5 2+1 3
107 79 Øystein Slettemark 1967 Greenland + 05:32.1 29:48.3 2+4 6
108 81 Erden Abdrakhmanov 1976 Kazakhstan + 05:32.7 29:48.9 0+3 3
109 74 In-Bok Lee 1984 South Korea + 05:46.9 30:03.1 2+2 4
110 111 Pavol Novak 1979 Slovakia + 05:58.9 30:15.1 2+2 4
111 103 Kevin Kane 1983 Great Britain + 06:10.0 30:26.2 1+1 2
112 34 Joe Brooks 1971 Great Britain + 07:07.6 31:23.8 3+2 5
113 73 Bojan Samardzija 1985 Bosnia&Herzegovina + 07:41.3 31:57.5 1+3 4
114 76 Karoly Gombos 1981 Hungary + 08:34.8 32:51.0 0+3 3
115 67 Miro Cosic 1983 Bosnia&Herzegovina + 09:38.2 33:54.4 3+2 5

Info

What World Cup
Discipline 10 km Sprint
Host Östersund
Nation Sweden
Date Saturday 2.Dec 2006
Calendar 2006/2007