Sign in Sign up

Nove Mesto

Home Calendar RankingHall of Fame Hosts

Results Victory table Maraton Youngest & Oldest winners

Results

Date What Discipline Link Winner
2018-12-23 15 km Mass Start
2018-12-22 12.5 km Pursuit
2018-12-20 10 km Sprint
2018-01-27 IBU-Jr 10 km Sprint Result 1 M. Perrillat Bottonet 2 D. Riethmueller 3 M. Veit
2018-01-26 IBU-Jr 10 km Sprint Result 1 E. Claude 2 M. Perrillat Bottonet 3 A. Cisar
2017-02-05 EM-Jr 12.5 km Pursuit Result 1 M. Zemlicka 2 O. Santora 3 A. Dudchenko
2017-02-04 EM-Jr 10 km Sprint Result 1 N. Porshnev 2 S. Trixl 3 A. Dudchenko
2017-02-02 EM-Jr 15 km Individual Result 1 I. Malinovskii 2 K. Streltsov 3 A. Smolski
2016-12-18 15 km Mass Start Result 1 M. Fourcade 2 S. Schempp 3 A. Babikov
2016-12-17 12.5 km Pursuit Result 1 M. Fourcade 2 A. Shipulin 3 Q. Fillon Maillet
2016-12-15 10 km Sprint Result 1 M. Fourcade 2 A. Shipulin 3 E. Svendsen
2016-01-10 IBU 10 km Sprint Result 1 P. Pashchenko 2 T. Lapshin 3 J. Kühn
2016-01-09 IBU 10 km Sprint Result 1 F. Claude 2 T. Lapshin 3 D. Abasheu
2015-02-08 12.5 km Pursuit Result 1 J. Fak 2 S. Schempp 3 M. Fourcade
2015-02-07 10 km Sprint Result 1 J. Fak 2 S. Schempp 3 J. Beatrix
2015-02-06 Mixed Relay Result 1 Norway 2 Czech Republic 3 Ukraine
2015-02-06 Single Mixed Relay Result 1 Russia 2 Norway 3 Ukraine
2014-02-04 EM 4x7.5 km Relay Result 1 Austria 2 Norway 3 Germany
2014-02-03 EM-Jr Mixed Relay Result 1 Ukraine 2 Russia 3 Estonia
2014-02-02 EM 12.5 km Pursuit Result 1 M. Tsvetkov 2 L. Birkeland 3 A. Babikov
2014-02-02 EM-Jr 12.5 km Pursuit Result 1 A. Povarnitsyn 2 A. Tyshchenko 3 A. Vaclavik
2014-02-01 EM 10 km Sprint Result 1 L. Birkeland 2 M. Tsvetkov 3 A. Rastorgujevs
2014-01-31 EM-Jr 10 km Sprint Result 1 R. Yaliotnau 2 A. Vaclavik 3 M. Demetz
2014-01-30 EM 20 km Individual Result 1 A. Rastorgujevs 2 B. Doll 3 M. Tsvetkov
2014-01-29 EM-Jr 15 km Individual Result 1 R. Zahkna 2 I. Alekhin 3 A. Tyshchenko
2013-02-17 WSC 15 km Mass Start Result 1 T. Bø 2 A. Shipulin 3 E. Svendsen
2013-02-16 WSC 4x7.5 km Relay Result 1 Norway 2 France 3 Germany
2013-02-14 WSC 20 km Individual Result 1 M. Fourcade 2 T. Burke 3 F. Lindström
2013-02-10 WSC 12.5 km Pursuit Result 1 E. Svendsen 2 M. Fourcade 3 A. Shipulin
2013-02-09 WSC 10 km Sprint Result 1 E. Svendsen 2 M. Fourcade 3 J. Fak
2013-02-07 WSC Mixed Relay Result 1 Norway 2 France 3 Czech Republic
2012-01-15 12.5 km Pursuit Result 1 A. Shipulin 2 M. Fourcade
2 A. Peiffer
2012-01-14 10 km Sprint Result 1 E. Svendsen 2 S. Fourcade 3 M. Fourcade
2012-01-12 20 km Individual Result 1 A. Makoveev 2 E. Svendsen 3 B. Ferry
2011-02-05 WJC 4x7.5 km Relay Result 1 Germany 2 Russia 3 Norway
2011-02-04 WYC 3x7.5 km Relay Result 1 Russia 2 Italy 3 Austria
2011-02-02 WJC 15 km Individual Result 1 S. Desthieux 2 B. Doll 3 N. Yakushov
2011-02-01 WYC 12.5 km Individual Result 1 P. Hancharou 2 S. Bartscher 3 V. Christiansen
2011-01-30 WJC 12.5 km Pursuit Result 1 J. Kühn 2 L. Ehrhart 3 T. Barth
2011-01-30 WYC 10 km Pursuit Result 1 M. Tsvetkov 2 V. Christiansen 3 A. Loginov
2011-01-29 WYC 7.5 km Sprint Result 1 M. Tsvetkov 2 V. Christiansen 3 A. Loginov
2011-01-29 WJC 10 km Sprint Result 1 T. Barth 2 J. Kühn 3 L. Ehrhart
2011-01-09 IBU 10 km Sprint Result 1 E. Garanichev 2 T. Lang 3 D. Böhm
2011-01-08 IBU 20 km Individual Result 1 E. Lesser 2 A. Volkov 3 D. Böhm
2010-01-16 IBU 10 km Sprint Result 1 C. Knie 2 D. Graf 3 R. Brattsveen
2010-01-15 IBU 20 km Individual Result 1 A. Volkov 2 S. Grossegger 3 D. Graf
2009-01-17 IBU 12.5 km Pursuit Result 1 H. Gjedrem 2 C. Knie 3 R. Brattsveen
2009-01-16 IBU 10 km Sprint Result 1 H. Gjedrem 2 C. Knie 3 D. Graf
2008-02-24 EM 4x7.5 km Relay Result 1 Russia 2 Norway 3 Czech Republic
2008-02-24 EM-Jr 4x7.5 km Relay Result 1 Russia 2 Austria 3 Ukraine
2008-02-23 EM-Jr 12.5 km Pursuit Result 1 A. Shipulin 2 D. Landertinger 3 K. Anev
2008-02-23 EM 12.5 km Pursuit Result 1 S. Konovalov 2 A. Gusev 3 M. Maksimov
2008-02-22 EM-Jr 10 km Sprint Result 1 A. Shipulin 2 D. Salvenmoser 3 B. Weger
2008-02-22 EM 10 km Sprint Result 1 A. Gusev 2 S. Eckhoff 3 M. Slesingr
2008-02-20 EM 20 km Individual Result 1 T. Sikora 2 M. Slesingr 3 S. Balandin
2008-02-20 EM-Jr 15 km Individual Result 1 A. Shipulin 2 K. Anev 3 D. Salvenmoser
2007-02-15 IBU-Jr 12.5 km Pursuit Result 1 A. Boeuf 2 C. Stephan 3 S. Berthold
2007-02-15 IBU 12.5 km Pursuit Result 1 V. Derkach 2 L. Habert 3 A. Aubert
2007-02-14 IBU-Jr 10 km Sprint Result 1 A. Boeuf 2 J. Eberhard 3 S. Berthold
2007-02-14 IBU 10 km Sprint Result 1 V. Derkach 2 L. Habert 3 R. Dostal
2007-02-13 IBU-Jr 10 km Sprint Result 1 S. Grossegger 2 S. Berthold 3 A. Boeuf
2007-02-13 IBU 10 km Sprint Result 1 C. Pump 2 V. Jay 3 L. Habert

Info

Nation Czech Republic
Last winner M.Perrillat Bottonet [2018]
First winner C.Pump [2007]