Sign in Sign up

Hall of Fame

Home Calendar RankingHall of Fame Hosts

Annual Cups Championships Nations Shooting Maraton Misc Victories Main Individual Sprint Pursuit Mass Start Relay Team All OWG WSC Men Women

Year Individual Sprint Pursuit Mass Start Relay Team
2018 Pyeongchang H. Öberg L. Dahlmeier L. Dahlmeier A. Kuzmina Belarus -
2017 WSC Hochfilzen L. Dahlmeier G. Koukalova L. Dahlmeier L. Dahlmeier Germany -
2016 WSC Holmenkollen M. Dorin Habert T. Eckhoff L. Dahlmeier M. Dorin Habert Norway -
2015 WSC Kontiolahti E. Yurlova-Percht M. Dorin Habert M. Dorin Habert V. Semerenko Germany -
2014 Sochi D. Domracheva A. Kuzmina D. Domracheva D. Domracheva Ukraine -
2013 WSC Nove Mesto T. Berger O. Pidhrushna T. Berger D. Domracheva Norway -
2012 WSC Ruhpolding T. Berger M. Neuner D. Domracheva T. Berger Germany -
2011 WSC Khanty-Mansijsk H. Ekholm M. Neuner K. Mäkäräinen M. Neuner Germany -
2010 Whistler T. Berger A. Kuzmina M. Neuner M. Neuner Russia -
2009 WSC Pyeongchang K. Wilhelm K. Wilhelm H. Ekholm O. Zaitseva Russia -
2008 WSC Östersund E. Iourieva A. Henkel A. Henkel M. Neuner Germany -
2007 WSC Antholz-Anterselva L. Grubben M. Neuner M. Neuner A. Henkel Germany -
2006 Pragelato S. Ishmouratova F. Baverel-Robert K. Wilhelm A. Zidek Russia -
2005 WSC Hochfilzen A. Henkel U. Disl U. Disl G. Kristiansen Russia -
2004 WSC Oberhof O. Medvedtseva L. Skjelbreid L. Skjelbreid L. Skjelbreid Norway -
2003 WSC Khanty-Mansijsk K. Holubcova S. Becaert S. Bailly
M. Beck
A. Akhatova Russia -
2002 Soldier Hollow UT A. Henkel K. Wilhelm O. Medvedtseva O. Zubrilova Germany -
2001 WSC Pokljuka M. Forsberg K. Wilhelm L. Skjelbreid M. Forsberg Russia -
2000 WSC Holmenkollen C. Niogret L. Skjelbreid M. Forsberg L. Skjelbreid Russia -
1999 WSC Kontiolahti O. Zubrilova M. Zellner O. Zubrilova O. Zubrilova Germany -
1998 Nozawa Onsen E. Dafovska G. Koukleva M. Forsberg - Germany Russia
1997 WSC Brezno-Osrblie M. Forsberg O. Romasko M. Forsberg - Germany Norway
1996 WSC Ruhpolding E. Claret O. Romasko - - Germany Germany
1995 WSC Antholz-Anterselva C. Niogret A. Briand - - Germany Norway
1994 Lillehammer M. Bedard M. Bedard - - Russia Belarus
1993 WSC Borovetz P. Behle M. Bedard - - Czech Republic France
1992 Les Saisies A. Harvey A. Restzova - - France Germany
1991 WSC Lahti P. Behle G. Nykkelmo - - Soviet Soviet
1990 WSC Holmenkollen S. Petcherskaia A. Elvebakk Linn - - Soviet Soviet
1989 WSC Feistritz P. Behle A. Elvebakk Linn - - Soviet Soviet
1988 WSC Chamonix A. Elvebakk Linn P. Behle - - Soviet -
1987 WSC Lahti S. Grønlid E. Golovina - - Soviet -
1986 WSC Falun E. Korpela K. Parve-Helinurm - - Soviet -
1985 WSC Egg am Etzel K. Parve-Helinurm S. Grønlid - - Soviet -
1984 WSC Chamonix V. Chernyshova V. Chernyshova - - Soviet -