Sign in Sign up

Hall of Fame

Home Ranking Calendar Hall of Fame Hosts

Annual Cups Championships Nations Shooting Maraton Misc Victories Main Individual Sprint Pursuit Mass Start Relay Team All OWG WSC Men Women

Year Individual Sprint Pursuit Mass Start Relay Team
2017 WSC Hochfilzen L. Bailey B. Doll M. Fourcade S. Schempp Russia -
2016 WSC Holmenkollen M. Fourcade M. Fourcade M. Fourcade J. Bø Norway -
2015 WSC Kontiolahti M. Fourcade J. Bø E. Lesser J. Fak Germany -
2014 Sochi M. Fourcade O. Bjørndalen M. Fourcade E. Svendsen Russia -
2013 WSC Nove Mesto M. Fourcade E. Svendsen E. Svendsen T. Bø Norway -
2012 WSC Ruhpolding J. Fak M. Fourcade M. Fourcade M. Fourcade Norway -
2011 WSC Khanty-Mansijsk T. Bø A. Peiffer M. Fourcade E. Svendsen Norway -
2010 Whistler E. Svendsen V. Jay B. Ferry E. Ustyugov Norway -
2009 WSC Pyeongchang O. Bjørndalen O. Bjørndalen O. Bjørndalen D. Landertinger Norway -
2008 WSC Östersund E. Svendsen M. Tchoudov O. Bjørndalen E. Svendsen Russia -
2007 WSC Antholz-Anterselva R. Poiree O. Bjørndalen O. Bjørndalen M. Greis Russia -
2006 Pragelato M. Greis S. Fischer V. Defrasne M. Greis Germany -
2005 WSC Hochfilzen R. Dostal O. Bjørndalen O. Bjørndalen O. Bjørndalen Norway -
2004 WSC Oberhof R. Poiree R. Poiree R. Gross R. Poiree Germany -
2003 WSC Khanty-Mansijsk H. Hanevold O. Bjørndalen R. Gross O. Bjørndalen Germany -
2002 Soldier Hollow UT O. Bjørndalen O. Bjørndalen O. Bjørndalen R. Poiree Norway -
2001 WSC Pokljuka P. Puurunen P. Rostovtsev P. Rostovtsev R. Poiree France -
2000 WSC Holmenkollen W. Rottmann F. Andresen F. Luck R. Poiree Russia -
1999 WSC Kontiolahti S. Fischer F. Luck R. Gross S. Fischer Belarus -
1998 Nozawa Onsen H. Hanevold O. Bjørndalen V. Drachev - Germany Norway
1997 WSC Brezno-Osrblie R. Gross W. Pallhuber V. Maigourov - Germany Belarus
1996 WSC Ruhpolding S. Tarasov V. Drachev - - Russia Belarus
1995 WSC Antholz-Anterselva T. Sikora P. Bailly-Salins - - Germany Norway
1994 Lillehammer S. Tarasov S. Tchepikov - - Germany Italy
1993 WSC Borovetz A. Zingerle M. Kirchner - - Italy Germany
1992 Les Saisies E. Redkin M. Kirchner - - Germany Russian Federation
1991 WSC Lahti M. Kirchner M. Kirchner - - Germany Italy
1990 WSC Holmenkollen V. Medvedtsev M. Kirchner - - Italy Germany
1989 WSC Feistritz E. Kvalfoss F. Luck - - Germany Soviet
1988 Canmore F. Rötsch F. Rötsch - - Soviet -
1987 WSC Lake Placid NY F. Rötsch F. Rötsch - - Germany -
1986 WSC Holmenkollen V. Medvedtsev V. Medvedtsev - - Soviet -
1985 WSC Ruhpolding Y. Kashkarov F. Rötsch - - Soviet -
1984 Veliko Polje P. Angerer E. Kvalfoss - - Soviet -
1983 WSC Antholz-Anterselva F. Ullrich E. Kvalfoss - - Soviet -
1982 WSC Minsk-Raubichi F. Ullrich E. Kvalfoss - - Germany -
1981 WSC Lahti H. Ikola F. Ullrich - - Germany -
1980 Lake Placid NY A. Alyabyev F. Ullrich - - Soviet -
1979 WSC Ruhpolding K. Siebert F. Ullrich - - Germany -
1978 WSC Hochfilzen O. Lirhus F. Ullrich - - Germany -
1977 WSC Vingrom H. Ikola A. Tikhonov - - Soviet -
1976 Seefeld N. Kruglov A. Tikhonov - - Soviet -
1975 WSC Antholz-Anterselva H. Ikola N. Kruglov - - Finland -
1974 WSC Minsk-Raubichi J. Suutarinen J. Suutarinen - - Soviet -
1973 WSC Lake Placid NY A. Tikhonov - - - Soviet -
1972 Sapporo M. Solberg - - - Soviet -
1971 WSC Hämeenlinna D. Speer - - - Soviet -
1970 WSC Östersund A. Tikhonov - - - Soviet -
1969 WSC Zakopane A. Tikhonov - - - Soviet -
1968 Autrans - Grenoble M. Solberg - - - Soviet -
1967 WSC Altenberg V. Mamatov - - - Norway -
1966 WSC Garmisch Partenkirchen J. Istad - - - Norway -
1965 WSC Elverum O. Jordet - - - - Norway
1964 Seefeld V. Melanin - - - - -
1963 WSC Seefeld V. Melanin - - - - Soviet
1962 WSC Hämeenlinna V. Melanin - - - - Soviet
1961 WSC Umeå K. Huuskonen - - - - Finland
1960 McKinney Creek CA K. Lestander - - - - -
1959 WSC Courmayeur V. Melanin - - - - Soviet
1958 WSC Saalfelden A. Wiklund - - - - Sweden