Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
15 km Free - Val di Fiemme
Cross-Country, World Championship, Wednesday 27.Feb 2013, Italy
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
89
Northug
Petter
1986
Norway
34:37.1
2
77
Olsson
Johan
1980
Sweden
+ 11.8
3
71
Gjerdalen
Tord Asle
1983
Norway
+ 22.3
4
69
Babikov
Ivan
1980
Canada
+ 53.6
5
87
Røthe
Sjur
1988
Norway
+ 01:03.0
6
63
Halfvarsson
Calle
1989
Sweden
+ 01:09.5
7
39
Rehemaa
Aivar
1982
Estonia
+ 01:12.4
8
95
Cologna
Dario
1986
Switzerland
+ 01:21.1
9
37
Teichmann
Axel
1979
Germany
+ 01:25.7
10
50
Rickardsson
Daniel
1982
Sweden
+ 01:26.8
11
67
Perl
Curdin
1984
Switzerland
+ 01:35.5
12
65
Heikkinen
Matti
1983
Finland
+ 01:39.7
13
55
Hofer
David
1983
Italy
+ 01:47.9
14
59
Tscharnke
Tim
1989
Germany
+ 01:48.8
15
48
Hoffman
Noah
1989
USA
+ 01:50.0
16
36
Livers
Toni
1983
Switzerland
+ 01:56.9
17
83
Hellner
Marcus
1985
Sweden
+ 02:09.2
18
79
Manificat
Maurice
1986
France
+ 02:12.1
19
73
Bauer
Lukas
1977
Czechia
+ 02:13.7
20
34
Lehtonen
Lari
1987
Finland
+ 02:19.1
21
75
Clara
Roland
1982
Italy
+ 02:24.0
22
19
Ivanou
Aliaksei
1980
Belarus
+ 02:27.0
23
41
Razym
Ales
1986
Czechia
+ 02:27.4
24
61
Dotzler
Hannes
1990
Germany
+ 02:27.7
25
93
Legkov
Alexander
1983
Russia
+ 02:28.7
26
16
Nousiainen
Ville
1983
Finland
+ 02:34.2
27
32
Magal
Jiri
1977
Czechia
+ 02:35.7
28
22
Musgrave
Andrew
1990
Great Britain
+ 02:39.2
29
42
Wibault
Mathias
1985
France
+ 02:40.5
30
47
Jaks
Martin
1986
Czechia
+ 02:44.3
31
49
Krogh
Finn Hågen
1990
Norway
+ 02:51.2
32
40
Clementi
Fabio
1990
Italy
+ 02:52.6
33
51
Kershaw
Devon
1982
Canada
+ 02:54.0
34
28
Elliott
Tad
1988
USA
+ 02:55.2
34
38
Fischer
Remo
1981
Switzerland
+ 02:55.2
36
17
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
+ 02:58.5
37
29
Similä
Tero
1980
Finland
+ 02:59.7
38
46
Bajcicak
Martin
1976
Slovakia
+ 03:03.2
39
44
Nishikawa
Graham
1983
Canada
+ 03:03.6
40
91
Chernousov
Ilia
1986
Russia
+ 03:08.7
41
84
Hälg
Philipp
1991
Liechtenstein
+ 03:11.4
42
81
Angerer
Tobias
1977
Germany
+ 03:11.8
43
53
Dürr
Johannes
1987
Austria
+ 03:12.2
44
35
Duvillard
Robin
1983
France
+ 03:14.3
45
13
Hauke
Max
1992
Austria
+ 03:19.1
46
15
Lasutkin
Alexander
1983
Belarus
+ 03:20.7
47
45
Ustiugov
Sergey
1992
Russia
+ 03:25.8
48
25
Bjornsen
Erik
1991
USA
+ 03:27.5
49
94
Shtun
Vitaliy
1986
Ukraine
+ 03:28.7
50
18
Velichko
Yevgeniy
1987
Kazakhstan
+ 03:29.9
51
26
Tritscher
Bernhard
1988
Austria
+ 03:31.5
52
30
Semenov
Michail
1986
Belarus
+ 03:49.1
53
80
Young
Andrew
1992
Great Britain
+ 03:52.8
54
27
Naruse
Nobu
1984
Japan
+ 04:03.1
55
86
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
+ 04:03.6
56
24
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
+ 04:06.6
57
70
Starega
Maciej
1990
Poland
+ 04:15.1
57
85
Vylegzhanin
Maxim
1982
Russia
+ 04:15.1
59
33
Moriggl
Thomas
1981
Italy
+ 04:15.6
60
14
Bilosyuk
Myroslav
1985
Ukraine
+ 04:21.1
61
43
Dolidovich
Sergei
1973
Belarus
+ 04:21.6
62
62
Volotka
Denis
1985
Kazakhstan
+ 04:22.0
63
23
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
+ 04:35.1
64
7
Pohl
Andrew
1989
New Zealand
+ 04:40.4
65
54
Wenlong
Xu
1987
China
+ 04:46.3
66
31
Starostin
Mark
1990
Kazakhstan
+ 04:46.5
67
56
Perekhoda
Ruslan
1987
Ukraine
+ 04:47.8
68
6
Palici
Viorel Andrei
1989
Romania
+ 04:54.0
69
90
Koons
Nils
1988
New Zealand
+ 05:00.1
70
21
Lenting
Akira
1990
Japan
+ 05:11.1
71
82
Rojo
Ioseba
1988
Spain
+ 05:47.2
72
10
Watson
Callum
1989
Australia
+ 05:49.4
73
60
Gazurek
Sebastian
1990
Poland
+ 05:50.6
74
88
Gutierrez
Javier
1985
Spain
+ 05:50.9
75
64
Dadic
Edi
1993
Croatia
+ 05:51.1
76
8
Mlynar
Peter
1988
Slovakia
+ 05:51.9
77
78
Shvidkiy
Oleksiy
1986
Ukraine
+ 05:55.9
78
12
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
+ 06:02.1
79
76
Mølgaard
Lasse
1986
Denmark
+ 06:14.1
80
11
Vahtra
Eeri
1988
Estonia
+ 06:14.8
81
74
Rojo
Imanol
1990
Spain
+ 06:16.6
82
58
Antolec
Jan
1990
Poland
+ 06:24.7
83
5
Møller
Martin Troels
1980
Denmark
+ 06:38.1
84
68
Hogiu
Petrica
1991
Romania
+ 07:04.5
85
66
Kümmel
Peeter
1982
Estonia
+ 07:07.2
86
92
Vilarrubla
Vicenc
1981
Spain
+ 07:12.0
87
72
Liepins
Arvis
1990
Latvia
+ 07:26.8
88
1
Slettemark
Øystein
1967
Denmark
+ 07:31.4
89
52
Strolia
Vytautas
1992
Lithuania
+ 07:51.0
90
4
Zhou
Hu
1989
China
+ 08:06.2
91
2
Standen
Alexander
1990
Great Britain
+ 08:17.8
92
3
Yeghoyan
Artur
1990
Armenia
+ 10:02.8
DNQ
-
Seyd
Seyed Sattar
1987
Iran
DNQ
-
Bellingham
Philip
1991
Australia
DNQ
-
Jakeliunas
Lukas
1992
Lithuania
DNQ
-
Hulgård
Lasse
1991
Denmark
DNQ
-
Poghosyan
Tadevos
1993
Armenia
DNQ
-
Smith
Callum
1992
Great Britain
DNQ
-
Damjanovski
Darko
1981
North Macedonia
DNQ
-
Kosarac
Nemanja
1989
Bosnia&Herzegovina
DNQ
-
Szabo
Milan
1990
Hungary
DNQ
-
Hadzifejzovic
Dzevad
1991
Serbia
DNQ
-
Van Der Ploeg
Mark
1985
Australia
DNQ
-
Gombos
Karoly
1981
Hungary
DNQ
-
Dizdarevic
Sanjin
1990
Serbia
DNQ
-
Kristinsson
Brynjar Leo
1988
Iceland
DNQ
-
Angelis
Apostolos
1993
Greece
DNQ
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
DNQ
-
Petersons
Arnis
1994
Latvia
DNQ
-
Buric
Andrej
1989
Croatia
DNQ
-
Langer
Thorsten
1971
Belgium
DNQ
-
Andrejevs
Olegs
1980
Latvia
DNQ
-
Kovacs
Paul
1990
Australia
DNQ
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
DNQ
-
Cichero
Federico Pablo
1983
Argentina
DNQ
-
Kirilov
Evgeni
1983
Kyrgyzstan
DNQ
-
Butrimavicius
Marijus
1982
Lithuania
DNQ
-
Kappas
Dimitiros
1989
Greece
DNQ
-
Kosarac
Goran
1995
Bosnia&Herzegovina
DNQ
-
Ribakovs
Pavels
1989
Latvia
DNQ
-
Rastic
Ajlan
1993
Serbia
DNQ
-
Pinzaru
Victor
1992
Moldova
DNQ
-
Shemshaki
Yasin
1988
Iran
DNQ
-
Gharibyan
Myasnik
1991
Armenia
DNQ
-
Langer
Stephan
1976
Belgium
DNQ
-
Karamichas
Kleanthis
1988
Greece
DNQ
-
Gkounko
Alexis
1975
Greece
DNQ
-
Korsunovs
Reinis
1992
Latvia
DNQ
-
Rindzevicius
Marijus
1980
Lithuania
DNQ
-
Savei
Abolfazl
1989
Iran
DNQ
-
Stanoeski
Toni
1993
North Macedonia
DNQ
-
Birgisson
Sævar
1988
Iceland
DNQ
-
Gerelt-Do
Bayaraa
1985
Mongolia
DNQ
-
Ribela
Leandro
1980
Brazil
DNQ
-
Dorjgotov
Tumur
1989
Mongolia
DNQ
-
Starcevic
Marko
1994
Bosnia&Herzegovina
DNQ
-
Moghdid
Alireza
1989
Iran
DNQ
-
Palfy
Marton
1988
Hungary
DNQ
-
Byambadorj
Bold
1991
Mongolia
DNQ
-
Stanoeski
Toso
1993
North Macedonia
DNQ
-
Andreski
Sote
1993
North Macedonia
DNQ
-
Maliutin
Sveatoslav
1992
Moldova
DNQ
-
Sherpa
Dachhiri
1969
Nepal
DNQ
-
Singh
Jagdish
1991
India
DNQ
-
O'Farrell
Colum
1977
Ireland
DNQ
-
Iqbal
Nadeem
1983
India
DNQ
-
Carcelen
Roberto
1970
Peru
DNQ
-
Burgov
Ivan
1986
Bulgaria
DNS
101
Andreiv
Pavel
1983
Kyrgyzstan
DNS
102
Zlatkauskas
Karolis
1985
Lithuania
DNS
103
Plakalovic
Mladen
1991
Bosnia&Herzegovina
DNF
20
Herburger
Aurelius
1990
Austria
DNF
57
Gaillard
Jean Marc
1980
France
DNF
9
Slotins
Roberts
1991
Latvia