Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Free - Štrbské Pleso
Cross-Country, Junior World Championship, Saturday 29.Jan 2000, Slovakia
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
12
Novikov
Sergej
1980
Russia
2
14
Hakl
Oldrich
1981
Czechia
3
32
Klessen
Dirk
1980
Germany
4
14
Virolainen
Roman
1981
Russia
5
4
Tichkin
Dmitri
1980
Russia
6
2
Kurunmäki
Veli Pekka
1980
Finland
7
7
Børsheim
Hallvard
1980
Norway
8
6
Freeman
Kris
1980
USA
9
5
Koos
Torin
1980
USA
10
10
Domeij
Andreas
1981
Sweden
11
11
Lapinski
Alexey
1980
Russia
12
17
Karlsson
Niklas
1980
Sweden
13
3
Lauseger
Kleman
1982
Slovenia
14
13
Emanuelsen
Espen
1980
Norway
15
22
Mizobuchi
Takeshi
1980
Japan
16
24
Bredl
Johannes
1982
Germany
17
1
Cook
Chris
1980
USA
18
8
Gumenyak
Mikhail
1980
Ukraine
19
9
Hofmann
Egon
1980
Italy
20
16
Jaksa
Matej
1980
Slovenia
21
18
Nepko
Tomas
1980
Slovakia
22
19
Tovagliari
Manuel
1981
Italy
23
22
Stsaipanau
Yauheni
1980
Belarus
24
28
Strabel
Eric
1981
USA
25
20
Joly
Guillaume
1980
Canada
26
21
Lacko
Pavol
1980
Slovakia
27
24
Pasini
Fabio
1980
Italy
28
26
Regard
Bertrand
1981
France
29
27
Debertolis
Ivan
1980
Italy
30
29
Schalak
Aleksandr
1980
Belarus
31
30
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
32
31
Pinter
Hannes
1980
Austria
33
-
Fischer
Remo
1981
Switzerland
34
-
Svub
Vaclav
1983
Czechia
35
-
Dalen
Øyvind
1981
Norway
36
-
Vesterinen
Ville
1981
Finland
37
-
Brydl
Pavel
1980
Czechia
38
-
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
39
-
Bärnthaler
Roland
1981
Austria
40
-
Møller
Martin Troels
1980
Denmark
41
-
Dunne
Brady
1980
Canada
42
-
Denoth
Mario
1980
Switzerland
43
-
Putsko
Olexander
1981
Ukraine
44
-
Holiencik
Stanislav
1981
Slovakia
45
-
Pongrac
Tomas
1980
Slovakia
45
-
Michel
Martin
1980
Switzerland
47
-
Ustinski
Deniss
1981
Estonia
48
-
Vilarrubla
Vicenc
1981
Spain
49
-
Rudenchyk
Vitaliy
1982
Bulgaria
50
-
Kuwahara
Kazuyuki
1980
Japan
51
-
Stimac
Robert
1980
Croatia
52
-
Berchet
Etienne
1980
France
53
-
Brodar
Nejc
1982
Slovenia
54
-
Darzinek
Jurij
1980
Lithuania
55
-
Gunnarsson
Arni
1980
Iceland
56
-
Sokovich
Lev
1980
Kazakhstan
57
-
Shovkun
Roman
-
Ukraine
58
-
Grimm
Dirk
1981
Germany
59
-
Szabolcs
Peter
1980
Hungary
60
-
Schreiber
Michal
1981
Czechia
61
-
Grabmayr
Markus
1981
Austria
62
-
Eger
Ulrich
1982
Austria
63
-
Golovko
Andrey
1980
Kazakhstan
64
-
Kershaw
Devon
1982
Canada
65
-
Spalvins
Intars
1980
Latvia
66
-
Kates
Adam
1980
Canada
67
-
Kupski
Lukasz
1981
Poland
68
-
Ingvarsson
Baldur
1980
Iceland
69
-
Jallai
Erkki
1981
Estonia
70
-
Falk
Joakim
1981
Sweden
71
-
Arnason
Olafur
1981
Iceland
72
-
Jalowiczor
Zbigniew
1981
Poland
73
-
O'Rourke
Matt
1980
Australia
74
-
Darlington
Chris
1982
Australia