Sign in Sign up

Liberec

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 12-1 Johan Kjølstad 1983 Norway 22:48.5 22:48.5
1 12-2 Ola Vigen Hattestad 1982 Norway 22:48.5 22:48.5
2 17-1 Tobias Angerer 1977 Germany 22:49.0 + 00.5
2 17-2 Axel Teichmann 1979 Germany 22:49.0 + 00.5
3 7-1 Ville Nousiainen 1983 Finland 22:49.0 + 00.5
3 7-2 Sami Jauhojärvi 1981 Finland 22:49.0 + 00.5
4 13-1 Andrey Parfenov 1987 Russia 22:50.7 + 02.2
4 13-2 Nikita Kriukov 1985 Russia 22:50.7 + 02.2
5 15-1 Jean Marc Gaillard 1980 France 22:51.5 + 03.0
5 15-2 Cyril Miranda 1985 France 22:51.5 + 03.0
6 1-1 Mats Larsson 1980 Sweden 22:52.8 + 04.3
6 1-2 Emil Jönsson 1985 Sweden 22:52.8 + 04.3
7 3-1 Alexey Poltoranin 1987 Kazakhstan 22:54.3 + 05.8
7 3-2 Nikolay Chebotko 1982 Kazakhstan 22:54.3 + 05.8
8 4-1 Aivar Rehemaa 1982 Estonia 22:57.2 + 08.7
8 4-2 Andrus Veerpalu 1971 Estonia 22:57.2 + 08.7
9 16-1 George Grey 1979 Canada 22:58.2 + 09.7
9 16-2 Devon Kershaw 1982 Canada 22:58.2 + 09.7
10 18-1 Shohei Honda 1982 Japan 22:58.8 + 10.3
10 18-2 Yuichi Onda 1980 Japan 22:58.8 + 10.3
11 9-1 Kris Freeman 1980 USA Semifinal + Semifinal
11 9-2 Torin Koos 1980 USA Semifinal + Semifinal
12 6-1 Martin Jaks 1986 Czech Republic Semifinal + Semifinal
12 6-2 Ales Razym 1986 Czech Republic Semifinal + Semifinal
13 14-1 Fulvio Scola 1982 Italy Semifinal + Semifinal
13 14-2 Renato Pasini 1977 Italy Semifinal + Semifinal
14 5-1 Maciej Kreczmer 1981 Poland Semifinal + Semifinal
14 5-2 Janusz Krezelok 1974 Poland Semifinal + Semifinal
15 19-1 Martin Bajcicak 1976 Slovakia Semifinal + Semifinal
15 19-2 Ivan Batory 1975 Slovakia Semifinal + Semifinal
16 2-1 Valerio Leccardi 1984 Switzerland Semifinal + Semifinal
16 2-2 Christoph Eigenmann 1979 Switzerland Semifinal + Semifinal
17 21-1 Andrew Musgrave 1990 Great Britain Semifinal + Semifinal
17 21-2 Simon James Platt 1989 Great Britain Semifinal + Semifinal
18 10-1 Vitaliy Shtun 1986 Ukraine Semifinal + Semifinal
18 10-2 Roman Leybyuk 1977 Ukraine Semifinal + Semifinal
19 22-1 Ben Sim 1985 Australia Semifinal + Semifinal
19 22-2 Mark Van Der Ploeg 1985 Australia Semifinal + Semifinal
20 8-1 Sergej Kuzmenko 1986 Belarus Semifinal + Semifinal
20 8-2 Leanid Karneyenka 1987 Belarus Semifinal + Semifinal
21 20-1 Aleksei Novoselski 1985 Lithuania Semifinal + Semifinal
21 20-2 Mantas Strolia 1986 Lithuania Semifinal + Semifinal
22 11-1 Sebastian Sørensen 1984 Denmark Semifinal + Semifinal
22 11-2 Troels Bünger 1982 Denmark Semifinal + Semifinal
23 23-1 Alexis Gkounko 1975 Greece Semifinal + Semifinal
23 23-2 Georgios Nakas 1978 Greece Semifinal + Semifinal

Info

What WSC 2009
Discipline Team Sprint C
Host Liberec
Nation Czech Republic
Date Wednesday 25.Feb 2009
Calendar 2008/2009