Log in Sign up

Whistler

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 2-1 Øystein Pettersen 1983 Norway 19:01.0 19:01
1 2-2 Petter Northug 1986 Norway 19:01.0 19:01
2 5-1 Tim Tscharnke 1989 Germany 19:02.3 + 01
2 5-2 Axel Teichmann 1979 Germany 19:02.3 + 01
3 1-1 Nikolay Morilov 1986 Russia 19:02.5 + 01
3 1-2 Alexey Petukhov 1983 Russia 19:02.5 + 01
4 4-1 Devon Kershaw 1982 Canada 19:07.3 + 06
4 4-2 Alex Harvey 1988 Canada 19:07.3 + 06
5 17-1 Nikolay Chebotko 1982 Kazakhstan 19:07.5 + 06
5 17-2 Alexey Poltoranin 1987 Kazakhstan 19:07.5 + 06
6 16-1 Dusan Kozisek 1983 Czech Republic 19:13.8 + 12
6 16-2 Martin Koukal 1978 Czech Republic 19:13.8 + 12
7 19-1 Vincent Vittoz 1975 France 19:18.7 + 17
7 19-2 Cyril Miranda 1985 France 19:18.7 + 17
8 15-1 Cristian Zorzi 1972 Italy 19:21.1 + 20
8 15-2 Renato Pasini 1977 Italy 19:21.1 + 20
9 13-1 Torin Koos 1980 USA 19:21.6 + 20
9 13-2 Andrew Newell 1983 USA 19:21.6 + 20
10 6-1 Lasse Paakkonen 1986 Finland 19:50.8 + 49
10 6-2 Ville Nousiainen 1983 Finland 19:50.8 + 49
11 12-1 Eligius Tambornino 1986 Switzerland Semifinal + Semifin
11 12-2 Dario Cologna 1986 Switzerland Semifinal + Semifin
12 7-1 Maciej Kreczmer 1981 Poland Semifinal + Semifin
12 7-2 Janusz Krezelok 1974 Poland Semifinal + Semifin
13 18-1 Nobu Naruse 1984 Japan Semifinal + Semifin
13 18-2 Yuichi Onda 1980 Japan Semifinal + Semifin
14 11-1 Ivan Batory 1975 Slovakia Semifinal + Semifin
14 11-2 Michal Malak 1980 Slovakia Semifinal + Semifin
15 14-1 Marcus Hellner 1985 Sweden Semifinal + Semifin
15 14-2 Teodor Peterson 1988 Sweden Semifinal + Semifin
16 3-1 Anti Saarepuu 1983 Estonia Semifinal + Semifin
16 3-2 Peeter Kümmel 1982 Estonia Semifinal + Semifin
17 22-1 Paul Constantin Pepene 1988 Romania Semifinal + Semifin
17 22-2 Petrica Hogiu 1991 Romania Semifinal + Semifin
18 9-1 Modestas Vaiciulis 1989 Lithuania Semifinal + Semifin
18 9-2 Mantas Strolia 1986 Lithuania Semifinal + Semifin
19 8-1 Sun Qinghai 1988 China Semifinal + Semifin
19 8-2 Xu Wenlong 1987 China Semifinal + Semifin
20 20-1 Ben Sim 1985 Australia Semifinal + Semifin
20 20-2 Paul Murray 1977 Australia Semifinal + Semifin
DNF 10-1 Andrew Musgrave 1990 Great Britain Semifinal
DNF 10-2 Andrew Young 1992 Great Britain Semifinal
DNF 21-1 Sergei Dolidovich 1973 Belarus Semifinal
DNF 21-2 Leanid Karneyenka 1987 Belarus Semifinal
What OL 2010
Discipline Team Sprint F
Host Whistler
Nation Canada
Date Monday 22.Feb 2010
Calendar 2009/2010