Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
15 km Classic - Holmenkollen
Cross-Country, World Championship, Tuesday 1.Mar 2011, Norway
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
68
Heikkinen
Matti
1983
Finland
38:14.7
2
71
Rønning
Eldar
1982
Norway
+ 13.3
3
70
Sundby
Martin Johnsrud
1984
Norway
+ 31.9
4
48
Volzhentsev
Stanislav
1985
Russia
+ 36.6
5
62
Jauhojärvi
Sami
1981
Finland
+ 44.2
6
69
Manificat
Maurice
1986
France
+ 48.8
7
75
Bauer
Lukas
1977
Czechia
+ 55.0
8
56
Nousiainen
Ville
1983
Finland
+ 56.3
9
61
Angerer
Tobias
1977
Germany
+ 01:10.1
10
73
Vylegzhanin
Maxim
1982
Russia
+ 01:11.0
11
35
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
+ 01:20.3
12
55
Yoshida
Keishin
1987
Japan
+ 01:26.2
13
66
Teichmann
Axel
1979
Germany
+ 01:28.1
14
44
Mae
Jaak
1972
Estonia
+ 01:28.7
15
52
Eliassen
Petter
1985
Norway
+ 01:30.3
16
41
Similä
Tero
1980
Finland
+ 01:32.9
17
60
Olsson
Johan
1980
Sweden
+ 01:38.4
18
72
Jaks
Martin
1986
Czechia
+ 01:40.3
19
54
Bajcicak
Martin
1976
Slovakia
+ 01:56.8
20
77
Legkov
Alexander
1983
Russia
+ 01:59.2
21
51
Røthe
Sjur
1988
Norway
+ 01:59.8
22
65
Södergren
Anders
1977
Sweden
+ 02:07.8
23
38
Kärp
Algo
1985
Estonia
+ 02:08.2
24
67
Freeman
Kris
1980
USA
+ 02:09.7
25
78
Cologna
Dario
1986
Switzerland
+ 02:11.8
26
37
Tammjärv
Karel
1989
Estonia
+ 02:15.1
27
40
Gullo
Giovanni
1983
Italy
+ 02:18.1
28
29
Shimizu
Kouhei
1989
Japan
+ 02:25.9
29
43
Hoffman
Noah
1989
USA
+ 02:28.1
30
59
Babikov
Ivan
1980
Canada
+ 02:28.2
31
64
Poltoranin
Alexey
1987
Kazakhstan
+ 02:29.9
32
58
Perrillat-Collomb
Christophe
1979
France
+ 02:35.8
33
53
Moriggl
Thomas
1981
Italy
+ 02:42.2
34
74
Hellner
Marcus
1985
Sweden
+ 02:45.9
35
34
Semenov
Michail
1986
Belarus
+ 02:50.2
36
25
Leybyuk
Roman
1977
Ukraine
+ 02:50.5
37
63
Belov
Evgeniy
1990
Russia
+ 02:50.7
38
47
Hofer
David
1983
Italy
+ 02:53.8
39
46
Flora
Lars
1978
USA
+ 02:54.8
40
26
Velichko
Yevgeniy
1987
Kazakhstan
+ 02:58.1
41
49
Scola
Fulvio
1982
Italy
+ 03:06.9
42
76
Rickardsson
Daniel
1982
Sweden
+ 03:12.4
43
33
Batory
Ivan
1975
Slovakia
+ 03:16.8
44
27
Lasutkin
Alexander
1983
Belarus
+ 03:20.1
45
45
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
+ 03:22.3
46
24
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
+ 03:25.7
47
50
Dotzler
Hannes
1990
Germany
+ 03:29.2
48
23
Valjas
Len
1988
Canada
+ 03:31.2
49
42
Dufourd
Benoit-Gilles
1984
France
+ 03:36.8
50
36
Musgrave
Andrew
1990
Great Britain
+ 03:45.5
51
14
Hamilton
Simeon
1987
USA
+ 03:53.6
52
39
Kuhn
Stefan
1979
Canada
+ 03:55.9
53
13
Golovko
Andrey
1980
Kazakhstan
+ 04:03.0
54
18
Starega
Maciej
1990
Poland
+ 04:05.8
55
28
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
+ 04:09.1
56
8
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
+ 04:24.2
57
57
Grey
George
1979
Canada
+ 04:27.6
58
30
Vilarrubla
Vicenc
1981
Spain
+ 04:30.4
59
31
Sim
Ben
1985
Australia
+ 04:30.8
60
16
Shvidkiy
Oleksiy
1986
Ukraine
+ 04:40.4
61
20
Bilosyuk
Myroslav
1985
Ukraine
+ 04:44.5
62
10
Dadic
Edi
1993
Croatia
+ 05:03.0
63
32
Gutierrez
Javier
1985
Spain
+ 05:05.1
64
7
Oğlago
Sebahattin
1984
Turkey
+ 05:06.9
65
12
Soulie
Francois
1978
Andorra
+ 05:26.0
66
15
Watson
Callum
1989
Australia
+ 05:41.7
67
3
Watson
Ewan
1987
Australia
+ 05:44.0
68
2
Koons
Benjamin
1986
New Zealand
+ 05:45.7
69
19
Koons
Nils
1988
New Zealand
+ 06:02.1
70
4
Smith
Callum
1992
Great Britain
+ 06:12.2
71
1
Van Der Ploeg
Mark
1985
Australia
+ 06:25.8
72
22
Bilosyuk
Ivan
1984
Ukraine
+ 06:28.6
73
5
Burgov
Ivan
1986
Bulgaria
+ 06:42.4
74
6
Mølgaard
Asgar Fischer
1983
Denmark
+ 07:04.4
75
9
Liepins
Arvis
1990
Latvia
+ 07:17.0
76
11
Wulff
Kristian
1985
Denmark
+ 07:35.2
DNQ
-
Grimmer
Nick
1983
Australia
DNQ
-
Thor Olsen
Jonas
1978
Denmark
DNQ
-
Vaiciulis
Modestas
1989
Lithuania
DNQ
-
Rojin
Artim
1986
Kyrgyzstan
DNQ
-
Darlington
Chris
1982
Australia
DNQ
-
Hulgård
Jens
1989
Denmark
DNQ
-
Bikernieks
Nauris
1991
Latvia
DNQ
-
Buric
Andrej
1989
Croatia
DNQ
-
Seyd
Seyed Sattar
1987
Iran
DNQ
-
Konya
Adam
1992
Hungary
DNQ
-
Deyanov
Simeon
1994
Bulgaria
DNQ
-
Platt
Simon James
1989
Great Britain
DNQ
-
Gkounko
Alexis
1975
Greece
DNQ
-
Poghosyan
Tadevos
1993
Armenia
DNQ
-
Strolia
Vytautas
1992
Lithuania
DNQ
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
DNQ
-
Cichero
Federico Pablo
1983
Argentina
DNQ
-
Kangarloo
Beejan
1985
Iran
DNQ
-
Sinapov
Anton
1993
Bulgaria
DNQ
-
Ha
Tae-Bok
1992
South Korea
DNQ
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
DNQ
-
Gasparyan
Shavarsh
1992
Armenia
DNQ
-
Cseke
Csaba
1974
Hungary
DNQ
-
Shemshaki
Yasin
1988
Iran
DNQ
-
Kappas
Dimitiros
1989
Greece
DNQ
-
Nakas
Georgios
1978
Greece
DNQ
-
Gombos
Karoly
1981
Hungary
DNQ
-
Barron
Peter-James
1989
Ireland
DNQ
-
Palfy
Mate
1988
Hungary
DNQ
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
DNQ
-
Savei
Abolfazl
1989
Iran
DNQ
-
Boit
Philip
1971
Kenya
DNQ
-
Lutz
Leandro
1982
Brazil
DNQ
-
Ribela
Leandro
1980
Brazil
DNQ
-
Baena
Cesar
1986
Venezuela
DNQ
-
Morrish
Rory
1968
Ireland
DNQ
-
Baena
Bernardo
1990
Venezuela
DNS
21
Tritscher
Bernhard
1988
Austria
DNF
17
Hogiu
Petrica
1991
Romania