Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Free - Holmenkollen
Cross-Country, World Championship, Thursday 24.Feb 2011, Norway
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
5
Hellner
Marcus
1985
Sweden
2
10
Northug
Petter
1986
Norway
3
12
Jönsson
Emil
1985
Sweden
4
7
Hattestad
Ola Vigen
1982
Norway
5
1
Modin
Jesper
1988
Sweden
6
17
Kümmel
Peeter
1982
Estonia
7
9
Harvey
Alex
1988
Canada
8
28
Morilov
Nikolay
1986
Russia
9
4
Cologna
Dario
1986
Switzerland
10
24
Newell
Andrew
1983
USA
11
3
Jäger
Martin
1987
Switzerland
12
15
Pellegrino
Federico
1990
Italy
13
2
Gløersen
Anders
1986
Norway
14
16
Petukhov
Alexey
1983
Russia
15
21
Valjas
Len
1988
Canada
16
23
Peterson
Teodor
1988
Sweden
17
6
Brandsdal
Eirik
1986
Norway
18
11
Hofer
David
1983
Italy
19
18
Devjatiarov Jr.
Mikhail
1985
Russia
20
19
Strandvall
Matias
1985
Finland
21
13
Tritscher
Bernhard
1988
Austria
22
14
Jylhä
Martti
1987
Finland
23
20
Koukal
Martin
1978
Czechia
24
25
Kozisek
Dusan
1983
Czechia
25
29
Hamilton
Simeon
1987
USA
26
8
Onda
Yuichi
1980
Japan
27
22
Heun
Daniel
1986
Germany
28
26
Musgrave
Andrew
1990
Great Britain
29
27
Tscharnke
Tim
1989
Germany
30
30
Pasini
Renato
1977
Italy
31
-
Kershaw
Devon
1982
Canada
32
-
Pentsinen
Anssi
1986
Finland
33
-
Starega
Maciej
1990
Poland
34
-
Saarepuu
Anti
1983
Estonia
35
-
Boeuf
Alexis
1986
France
36
-
Koos
Torin
1980
USA
37
-
Belov
Evgeniy
1990
Russia
38
-
Kindschi
Jöri
1986
Switzerland
39
-
Wenzl
Josef
1984
Germany
40
-
Eigenmann
Christoph
1979
Switzerland
41
-
Pettersen
Øystein
1983
Norway
42
-
Miranda
Cyril
1985
France
43
-
Scola
Fulvio
1982
Italy
44
-
Einaste
Kein
1985
Estonia
45
-
Dotzler
Hannes
1990
Germany
46
-
Bilosyuk
Ivan
1984
Ukraine
47
-
Simonlatser
Timo
1986
Estonia
48
-
Naruse
Nobu
1984
Japan
49
-
Klavzar
Bostjan
1990
Slovenia
49
-
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
51
-
Kuhn
Stefan
1979
Canada
52
-
Novak
Petr
1982
Czechia
53
-
Wurm
Harald
1984
Austria
54
-
Bader
Markus
1988
Austria
55
-
Hauke
Max
1992
Austria
56
-
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
57
-
Vaiciulis
Modestas
1989
Lithuania
58
-
Freeman
Kris
1980
USA
59
-
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
60
-
Novoselski
Aleksei
1985
Lithuania
61
-
Young
Andrew
1992
Great Britain
62
-
Mlynar
Peter
1988
Slovakia
63
-
Sim
Ben
1985
Australia
64
-
Matviyenko
Gennadiy
1988
Kazakhstan
65
-
Kostjukovs
Rinalds
1992
Latvia
66
-
Bilosyuk
Myroslav
1985
Ukraine
67
-
Hulgård
Jens
1989
Denmark
68
-
Damshkalins
Juris
1983
Latvia
69
-
Hulgård
Lasse
1991
Denmark
70
-
Van Der Ploeg
Mark
1985
Australia
71
-
Grimmer
Nick
1983
Australia
72
-
Leybyuk
Roman
1977
Ukraine
73
-
Burgov
Ivan
1986
Bulgaria
74
-
Smith
Callum
1992
Great Britain
75
-
Akhmadiyev
Yerdos
1985
Kazakhstan
76
-
Mølgaard
Asgar Fischer
1983
Denmark
77
-
Tagscherer
Zoltan
1976
Hungary
78
-
Muiznieks
Oskars
1989
Latvia
79
-
Rojin
Artim
1986
Kyrgyzstan
80
-
Hogiu
Petrica
1991
Romania
81
-
Soulie
Francois
1978
Andorra
82
-
Szabo
Milan
1990
Hungary
83
-
Deyanov
Simeon
1994
Bulgaria
84
-
Dadic
Edi
1993
Croatia
85
-
Wulff
Kristian
1985
Denmark
86
-
Kappas
Dimitiros
1989
Greece
87
-
Sinapov
Anton
1993
Bulgaria
88
-
Pinzaru
Victor
1992
Moldova
89
-
Platt
Simon James
1989
Great Britain
90
-
Slotins
Roberts
1991
Latvia
91
-
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
92
-
Ossipov
Aleksandr
1987
Kazakhstan
93
-
Darlington
Chris
1982
Australia
94
-
Kangarloo
Beejan
1985
Iran
95
-
Tagscherer
Imre
1972
Hungary
96
-
Buric
Andrej
1989
Croatia
97
-
Plakalovic
Mladen
1991
Bosnia&Herzegovina
98
-
Strolia
Vytautas
1992
Lithuania
99
-
Gond
Balazs
1987
Hungary
100
-
Kuzmin
Daniel
1978
Israel
101
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
102
-
Poghosyan
Tadevos
1993
Armenia
103
-
Seyd
Seyed Sattar
1987
Iran
104
-
Gkounko
Alexis
1975
Greece
105
-
Barron
Peter-James
1989
Ireland
106
-
Ribela
Leandro
1980
Brazil
107
-
Savei
Abolfazl
1989
Iran
108
-
Sargsyan
Hovhannes
1987
Armenia
109
-
Shemshaki
Yasin
1988
Iran
110
-
Petrov
Andrej
1993
North Macedonia
111
-
Gasparyan
Shavarsh
1992
Armenia
112
-
Cichero
Federico Pablo
1983
Argentina
113
-
Andreski
Sote
1993
North Macedonia
114
-
Nakas
Georgios
1978
Greece
115
-
Stanoeski
Toni
1993
North Macedonia
116
-
Baena
Cesar
1986
Venezuela
117
-
Stanoeski
Toso
1993
North Macedonia
118
-
Boit
Philip
1971
Kenya
119
-
Morrish
Rory
1968
Ireland
120
-
Baena
Bernardo
1990
Venezuela
DNS
-
Koons
Benjamin
1986
New Zealand
DNS
-
Koons
Nils
1988
New Zealand