Sign in Sign up

Oberwiesenthal

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 158 Valentin Mättig 1990 Germany 26:43.2 26:43.2
2 122 Hannes Dotzler 1990 Germany 27:04.5 + 21.3
3 161 Andy Kühne 1987 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal 27:13.5 + 30.3
4 159 Edi Dadic 1993 Croatia 27:55.3 + 01:12.1
5 155 Jacob Vogt 1997 Germany 28:07.0 + 01:23.8
6 143 Toni Escher 1990 Germany 28:07.9 + 01:24.7
7 138 Nicklas Stange 1998 SWV Goldlauter 28:10.7 + 01:27.5
8 151 Damir Rastic 1988 Serbia 28:17.2 + 01:34.0
9 153 Albert Kuchler 1998 Germany 28:26.1 + 01:42.9
10 206 Florian Knopf 1999 SLV Bernau 28:30.7 + 01:47.5
11 154 Thomas Hauber 1994 Germany 28:37.4 + 01:54.2
12 129 Lukas Krieger 1998 SC Fischen 28:40.4 + 01:57.2
13 146 Philipp Unger 1998 Germany 28:52.5 + 02:09.3
14 136 Johannes Bähr 1995 Germany 28:56.3 + 02:13.1
14 189 Friedrich Moch 2000 WSV Isny 28:56.3 + 02:13.1
16 147 Alois Kunz Espinosa 1997 WSV Aschau 28:58.3 + 02:15.1
17 152 Arne Reichelt 1996 SK Dresden-Niedersedlitz 29:00.1 + 02:16.9
18 132 Christian Friedrich 1997 Germany 29:06.9 + 02:23.7
19 126 Andreas Weishäupl 1992 Germany 29:07.8 + 02:24.6
20 140 Jonas Heiland 1997 TSV Peiting 29:10.4 + 02:27.2
21 203 Marc-Pascal Kirchner 1999 SC Steinheid 29:13.3 + 02:30.1
22 133 Jonas Frohmader 1998 WSV Weissenstadt 29:13.5 + 02:30.3
23 150 Juri Miosga 1996 SC Sonthofen 29:16.5 + 02:33.3
24 160 Janosch Brugger 1997 Germany 29:17.8 + 02:34.6
25 128 Thomas Spötzl 1996 SC Oberstdorf 29:20.0 + 02:36.8
25 145 Jakob Leismüller 1997 Germany 29:20.0 + 02:36.8
27 127 Maxemilian Böhler 1998 TGV Schotten 29:28.1 + 02:44.9
28 202 Paul Frohmader 1999 WSV Weissenstadt 29:29.2 + 02:46.0
29 195 Jonah Werner 1999 SC Aising-Pang 29:30.9 + 02:47.7
30 125 Nils Weirich 1997 TGV Schotten 29:32.9 + 02:49.7
31 205 Paul Gräf 2000 WSV Asbach 29:33.2 + 02:50.0
32 182 Anian Sossau 2000 SC Eisenärzt 29:35.2 + 02:52.0
33 139 Josef Fässler 1998 SC Scheidegg 29:38.7 + 02:55.5
34 201 Florian Winker 1999 SSV Spaichingen 29:44.2 + 03:01.0
35 144 Eric Vosshage 1996 WSV Schmiedeveld 29:47.4 + 03:04.2
36 142 Rejhan Smrkovic 1991 Serbia 29:50.3 + 03:07.1
37 156 Felix Daudert 1997 Germany 29:52.2 + 03:09.0
38 165 Paul Endter 2000 SC Steinbach-Hallenberg 29:52.8 + 03:09.6
39 204 Jakob Milz 2000 SV Oberreute 29:54.0 + 03:10.8
40 141 Malik Scheler 1998 SC Steinheid 29:54.5 + 03:11.3
41 131 Paul Schoenewald 1998 WSV Asbach 29:58.6 + 03:15.4
42 207 Elias Homrighausen 1999 SK Wunderthausen 30:09.1 + 03:25.9
43 198 Moritz Bauroth 1999 SC Monte Kaolino Hirschau e.V. 30:12.2 + 03:29.0
44 137 Franz Bergelt 1998 SV Neudorf 30:14.6 + 03:31.4
45 215 Darko Damjanovski 1981 Macedonia 30:17.8 + 03:34.6
46 130 Jakob Lauerer 1998 SC Monte Kaolino Hirschau e.V. 30:19.1 + 03:35.9
47 149 Christoph Büttner 1997 SC Steinheid 30:20.9 + 03:37.7
48 135 Emir Hrkalovic 1991 Serbia 30:22.0 + 03:38.8
49 197 Matthias Vogler 1999 SC Pfronten 30:23.3 + 03:40.1
50 163 Sebastian Kistenmacher 2000 SK Berchtesgaden 30:29.8 + 03:46.6
51 169 Alexander Weingärtner 2000 SC Ruhpolding 30:32.7 + 03:49.5
52 200 Justin Gnuechtel 2000 Skiverein Stützengruen 30:33.2 + 03:50.0
53 196 Paul Schlegelmilch 1999 SWV Goldlauter Heidersbach 30:34.9 + 03:51.7
54 186 Philipp Stasswender 1999 SC Vachendorf 30:35.8 + 03:52.6
55 194 Markus Heldt 1999 WSC Erzgebirge Oberwiesenthal 30:36.8 + 03:53.6
56 166 Daniel Stemplinger 2000 WSV-DJK Rastbüchel 30:40.9 + 03:57.7
57 164 Maximilian Acher 2000 SC Bayrischzell 30:53.0 + 04:09.8
58 199 Julian Eder 1999 SV Finsterau 30:55.4 + 04:12.2
59 179 Marius Bauer 2000 SC Oberstdorf 30:56.4 + 04:13.2
60 191 Niklas Müller 2000 VFB Schöneck 31:01.5 + 04:18.3
61 162 Franz Bichlmann 2000 TSV Marquartstein 31:06.5 + 04:23.3
62 188 Nick Fritzsch 1999 ATSV Gebirge/Gelobtland 31:07.1 + 04:23.9
63 184 Konstantin Hofmann 1999 FC Wüstenseblitz 31:12.3 + 04:29.1
64 178 Maxim Cervinka 2000 Bertsdorfer SV 31:12.6 + 04:29.4
65 167 David Hiebl 2000 SV Oberteisendorf 31:26.2 + 04:43.0
66 175 Valentin Haag 2000 SV Kirchzarten 31:27.7 + 04:44.5
67 176 Martin Bäcker 2000 SWV Goldlauter Heidersbach 31:30.0 + 04:46.8
68 174 Johann Aschenloher 2000 SC Lenggries 31:32.7 + 04:49.5
69 190 Maximilian Vogt 1999 SV Floh-Seiligenthal E.V. 31:38.5 + 04:55.3
70 183 Benedikt Ertl 1999 SC Gaissach 31:39.7 + 04:56.5
71 177 Anton Wendt 2000 SC Rottach-Egern 31:52.2 + 05:09.0
72 192 Heiner Herrmann 1999 SC Gefrees 32:13.4 + 05:30.2
73 180 Benjamin Sonntag 1980 Germany 32:19.3 + 05:36.1
74 171 Bjørn Pollul 2000 SZ Breitnau 32:19.8 + 05:36.6
75 181 Franz Kleemann 2000 SSV Sayda 32:21.2 + 05:38.0
76 187 Jakov Hladika 2000 Croatia 32:22.8 + 05:39.6
77 124 Adam Zeitler 1998 TV 1862 Gefrees 32:33.6 + 05:50.4
78 193 Rico Luz 1999 SV Baiersbronn 32:51.0 + 06:07.8
79 173 Peter Hensler 2000 SC Langenordnach 32:53.8 + 06:10.6
80 172 Jona Dotzler 1999 SC Monte Kaolino Hirschau e.V. 33:54.1 + 07:10.9
81 185 Felix Brunnel 2000 ATSV Gebirge/Gelobtland 35:29.5 + 08:46.3
82 168 Jean-Michel Fraesdorf 2000 Skiverein Hasselfelde 35:45.3 + 09:02.1
DNS 123 Lukas Gross 1995 Germany
DNS 134 Sebastian Marburger 1997 SK Wunderthausen
DNS 157 Marius Cebulla 1995 Germany
DNF 148 Josua Strübel 1995 Germany
DNF 170 Fabian Kraemer 1999 Tuwi Adenau

Info

What National Championship
Discipline 10 km F
Host Oberwiesenthal
Nation Germany
Date Saturday 14.Jan 2017
Calendar 2016/2017