Sign in Sign up

Soldier Hollow UT

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 7 Kevin Bolger 1993 University of Utah SKi Team
2 11 Moritz Madlener 1993 Germany
3 4 Jesse Cockney 1989 Canada
4 25 Bob Thompson 1991 Canada
5 9 Petter Reistad 1994 Bærums Verk Hauger Idrettsforening
6 28 Fredrik Schwencke 1992 Norway
7 18 John Hegman 1994 USA
8 5 Cole Morgan 1994 USA
9 1 Benjamin Saxton 1993 USA
10 10 Benjamin Lustgarten 1992 USA
11 2 Etienne Hebert 1998 Canada
12 23 Cully Brown 1996 USA
13 12 Callan Deline 1995 USA
14 16 Patrick Caldwell 1994 USA
15 17 Eivind Romberg Kvaale 1994 Høydalsmo IL
16 8 Knute Johnsgaard 1992 Canada
17 19 Luke Brown 1995 Dartmouth Ski Team
18 21 Julien Locke 1993 Canada
19 26 Ty Godfrey 1998 Canada
20 27 Julian Smith 1996 Canada
21 3 Reed Godfrey 1998 Canada
22 6 Peter Holmes 1996 USA
23 20 Simon Lapointe 1993 Canada
24 24 Dakota Blackhorse Von Jess 1986 USA
25 29 Ben Ogden 2000 Stratton Mountain School
26 13 Antoine Blais 1997 Canada
27 14 Tomi Mikkonen 1993 Finland
28 15 Gaspard Cuenot 1991 SC La Brevine
29 22 Zackarias Toresson 1993 Sweden
30 - Yannick Lapierre 1992 Nakkertok Nordic Ski Club
31 - Bill Harmeyer 1997 USA
32 - Tracen Knopp 1998 University AK Anchorage Ski Team
33 - Tyler Kornfield 1991 USA
34 - Petteri Vaherkoski 1991 Finland
35 - Lance McKenney 1997 USA
36 - Michael Fehrenbach 1992 SV St. Märgen
37 - David Norris 1990 USA
38 - Reitler Hodgert 1992 USA
39 - Jan Cech 1993 CKS Ski Jelimnice
40 - Logan Hanneman 1993 USA
41 - Martin Muan 1991 Norway
42 - Felix Longpre 1998 Club Nordique Mont-Sanite-Anne
43 - Welly Ramsey 1990 USA
44 - Olivier Hamel 1996 Skibec Nordique
45 - Zak Ketterson 1997 USA
46 - Sam Greer 1996 Highland Trailblazers
47 - Jack Carlyle 1993 Canada
48 - Evan Palmer-Charrette 1994 Canada
49 - Daniel Streinz 1998 USA
50 - Karsten Hokanson 1996 Montana State Univeristy Ski Team
51 - Conor McGovern 1999 Red River Nordic Ski Club
52 - Alex McDonald 1996 Telemark Cross Country Ski Club
53 - Antoine Cyr 1998 Skinouk
54 - Reese Hanneman 1989 USA
54 - Patrick Stewart-Jones 1991 Canada
56 - Nicolas Beaulieu 1998 Club De Ski De Fond Orford
57 - Toomas Kollo 1995 Estonia
58 - Scott James Hill 1994 Canada
59 - Oscar Friedman 1994 USA
60 - Gavin Hess 1995 USA
61 - David Palmer 1993 Canada
62 - Thomas Hardy 1995 Telemark Cross Country Ski Club
63 - Lars Sønsterud 1997 Bækkelagets SK
64 - Emil Graf 1999 Boulder Nordic Junior Race Team
65 - Eric Packer 1990 USA
66 - Dominique Moncion-Groulx 1993 Canada
67 - Evan Weinman 1995 USA
68 - Alexis Dumas 1995 Canada
69 - Jacob Engström 1994 Sweden
70 - Larkin Wasmuth 1997 Fort Saskatchewan Nordic
71 - Ryan Jackson 1997 Canada
72 - Julien Lamoureux 1994 Canada
73 - Nicholas Sweeney 1997 Steamboat Springs Winter Sports Club
74 - Eric Byram 1996 Black Jack Nordic
75 - Joey Foster 1996 Team Hardwood Canada
76 - Henry Gorman 1995 University of New Hampshire
77 - Antoine Briand 1995 Skibec Nordique
78 - Angus Foster 1995 Canada
79 - Forrest Mahlen 1993 USA
80 - Gareth Williams 1997 Canada
81 - Canyon Tobin 1999 USA
82 - Levi Nadlersmith 1998 Canada
83 - Lars Hannah 1996 USA
84 - Noel Keeffe 1999 Steamboat Springs Winter Sports Club
85 - Luke Jager 2000 APU Nordic Ski Center
86 - Peter Wolter 1998 Middlebury College Ski Team
87 - Daniel Fischer 1998 Wasatch Nordic Ski Academy
88 - Antoine Laforte 1999 Skibec Nordique
89 - Eli Jensen 1998 Montana State Univeristy Ski Team
90 - Ricardo Izquierdo-Bernier 1995 Canada
91 - Adam Martin 1994 USA
92 - Noah Andersen 1995 Montana State Univeristy Ski Team
93 - Ian Boucher 1995 University of Colorado Ski Team
94 - Dylan Syben 1997 Williams Ski Team
95 - Nicholas Wilkerson 1999 Green Forrest Valley School
96 - Kamran Husain 1997 USA
97 - Arnaud Guyon 1991 France
98 - Will Bodewes 1997 USA
99 - Logan Diekmann 1997 USA
100 - Samuel Elfstrom 1994 Northern Michigan University
101 - Emile Studnicki-Gizbert 1999 Club Monteriski
102 - Nolan Herzog 1999 Ski and Snowboard Club Vail
103 - Niklas Rombock 1996 SK Dresden-Niedersedlitz
104 - Kyle Bratrud 1993 USA
105 - Tamer Mische-Richter 1996 Endurance United
106 - Andy Shields 1991 Canada
107 - Paul Kovacs 1990 Australia
108 - Gus Schumacher 2000 Alaska Winter Stars
109 - Hunter Wonders 1998 USA
110 - Pietro Mosconi 1993 Italy
111 - Andrew Siegel 1998 Sun Valley Ski Education Fountation
112 - Silas Talbot 1992 Bridger Ski Foundation
113 - Gregory Burt 2000 Green Mountain Valley School
114 - Remi Drolet 2000 Canada
115 - Brandon Herhusky 1998 University AK Anchorage Ski Team
116 - Adam Glueck 1999 Dartmouth Ski Team
117 - Rogan Brown 1991 USA
118 - Christian Shanley 1994 Univeristy of Denver Ski Team
119 - Henry McGrew 1999 New York Ski Education Foundation
120 - Leo Hipp 1997 USA
121 - Gavin McEwen 1997 Dartmouth Ski Team
122 - Parker McDonald 1995 USA
123 - Conor Munns 2000 Stratton Mountain School
124 - Mathias Aas Rolid 1996 Norway
125 - Christopher O'Brien 1999 Sugar Bowl Ski Team and Academy
126 - Ryland Belisle 1998 Sugar Bowl Ski Team and Academy
127 - William Dumas 1996 Canada
128 - Aljaz Praznik 1993 Slovenia
129 - Michael MacIsaac-Jones 1997 Rocky Mountain Racers
130 - Thomas O'Harra 1996 USA
131 - Alexander Maycock 1999 Highland Trailblazers
132 - Noah Thompson 1998 Georgian Nordic
133 - Graham Ritchie 1998 Big Thunder Nordic Ski Club
134 - Luke Gerwing 1987 Edmonton Nordic Ski Club
135 - Mitchell Delong 1999 USA
136 - Antoine Hebert 1996 Monteriski
137 - Akeo Maifeld-Carucci 1993 USA
138 - Casey Shannon 1996 USA
139 - Marcus Deuling 1997 Whitehorse Cross Country Ski Club
140 - Paolo Takagi-Atilano 1997 Dartmouth Ski Team
141 - Luk Platil 1996 University of Alaska Fairbanks
142 - Derek Stollery 1998 Camrose Ski Club
143 - Maks Zechel 1997 Nakkertok Nordic Ski Club
144 - Caelan McLean 1997 Whitehorse Cross Country Ski Club
145 - Henry Harmeyer 1997 USA
146 - Jan Ketterson 1994 USA
147 - Connor Gray 1995 USA
148 - Vincent Landry 1999 Skibec Nordique
149 - Haydn Halvorsen 2001 Sugar Bowl Ski Team and Academy
150 - Philippe Boucher 1997 Canada
151 - Seiji Takagi 1996 University of Alaska Fairbanks
152 - Nick Lovett 1994 University of Alaska Fairbanks
153 - Alexander Eckert 1993 WSV Oberweissenbrunn
154 - Everett Sapp 1999 New York Ski Education Foundation
155 - Thomas Bye 1995 USA
156 - Russell Boswell 1999 Stratton Mountain School
157 - Forrest Hamilton 1998 Green Mountain Valley School
158 - Nick Matelich 1997 Bridger Ski Foundation
159 - Samuel Gary Hendry 1999 Canmore Nordic
160 - Pierrick Sarthou 1999 Monteriski
161 - Mason Vincent 1995 USA
162 - Oscar Ivars 1993 Sweden
163 - Bjorn Schou 1997 Sun Valley Ski Education Fountation
164 - Wyatt Gebhardt 1999 USA
165 - James Clinton Schoonmaker 2000 Auburn Ski Club Associates Inc
166 - Andrew Meyer 1999 Bridger Ski Foundation
167 - Alec MacLean 1999 Canada
168 - Tallon Noble 1999 Strathcona Nordics
169 - Walker Bean 1999 Green Mountain Valley School
170 - Scott Mooney 1998 Bridger Ski Foundation
171 - Evan Barbier 1998 Steamboat Springs Winter Sports Club
172 - David Walker 1997 Telemark Cross Country Ski Club
173 - Abe Wright 1996 Australia
174 - Finn Erik Dodgson 1999 Team Hardwood
175 - Christian Wilson 1999 Ski and Snowboard Club Vail
176 - Karl Schulz 1998 New York Ski Education Foundation
177 - Xavier Mansfield 1998 Loppet Nordic Racing
178 - Fergus Foster 1997 Big Thunder Nordic Ski Club
179 - Zachary Bassett 1999 Alaska Winter Stars
180 - Finn O'Connell 1998 University of Vermont Ski Team
181 - Gavin Shields 1994 Canada
182 - Ti Donaldson 2000 Nordic Ski Club of Fairbanks
183 - Maxfield Scrimgeour 1994 University of Colorado Ski Team
184 - Seve De Campo 1998 Australia
185 - Adam Luban 1995 Middlebury College Ski Team
186 - Liam Burton 1998 Australia
187 - Kyle Beling 1995 University of New Mexico Ski Team
188 - Julien Bordes 1997 Team Unleashed
189 - Max Donaldson 1997 University of Alaska Fairbanks
190 - Jimmy Colfer 2000 Steamboat Springs Winter Sports Club
191 - Simon Zink 1998 Steamboat Springs Winter Sports Club
192 - Aidan Kirkham 1998 Nakkertok
193 - Jackson Hill 1994 University of Colorado Ski Team
194 - Silas J. P. Lang 1997 Edmonton Nordic Ski Club
195 - Lukas Mark 1994 Muskeg Flyers Ski Club
196 - Collin Wilson 2000 Ski and Snowboard Club Vail
197 - Thomas Manktelow 1998 Canmore Nordic
198 - Carter Ros 1998 Sun Valley Ski Education Fountation
199 - Noah Taylor 1998 Avalon Nordic
200 - Jonah Steinberg 1999 Foothill Nordic
201 - Tyler Terranova 1999 Steamboat Springs Winter Sports Club
202 - Daniel Merlo 1997 Black Jack Nordic
203 - Reid Goble 1999 Michigan Tech
204 - Kayden Sim 1997 Hollyburn Cross Country Ski Club
205 - Cameron Wolfe 2000 Ski and Snowboard Club Vail
206 - Elliot Ketchel 1999 Green Mountain Valley School
207 - Antoine Barrette 1999 Club Defi Tm
208 - William Haig 1998 Stratton Mountain School
209 - Eli Hermanson 2001 Alaska Winter Stars
210 - Woody Martineau 1999 Crested Butte Mountain Sports Team
211 - Matias Zuloaga 1997 Argentina
212 - Marco Dal Farra 1998 Argentina
213 - Thomas Gebhardt 2000 McCall Winter Sports Club
214 - Trevor Willoughby 1996 USA
215 - Graham Houtsma 1997 USA
216 - Ben Noren 1991 USA
217 - Will Timmons 1995 USA
218 - Adam Witkowski 2000 Stratton Mountain School
219 - Bryce Hartman 1998 University of New Hampshire
220 - Andrew Potyk 1997 University of Colorado Ski Team
221 - Tyler Scholl 2000 Winter Park Competition Center
222 - Nicholas Bardak 1997 Rocky Mountain Racers
223 - Drew Palmer-Leger 1999 UOP Sports Club
224 - Thierry Dugas 2000 Nord Roi
225 - Sam Wiswell 1994 USA
226 - Luke Fritzel 2000 Alaska Winter Stars
227 - Julien Levesque 1995 Skibec Nordique
228 - Nicholas Blackwell 1999 Birkebeiner Nordic Ski Club
229 - Trent Fritzel 1999 Alaska Winter Stars
230 - Roan Hall 1998 Colorado Mesa University Ski Team
231 - Marcus Gore 2000 Ski and Snowboard Club Vail
232 - Sven Tate 2000 Steamboat Springs Winter Sports Club
233 - Jarrah Forrer 2000 Australia
234 - Aidan Carr 1998 Big Thunder Nordic Ski Club
235 - Martin Bergström 1992 Sweden
236 - Dominic Cooper 1997 Australia
237 - German Madrazo 1974 Mexico
DSQ - Nick Michaud 1992 Bridger Ski Foundation
DNS - Kris Freeman 1980 USA
DNS - Mads Ek Strøm 1991 Norway
DNS - Sawyer Kesselheim 1993 USA
DNS - Franco Dal Farra 2000 Argentina
DNS - Nathan Wells 1997 Bridger Ski Foundation
DNS - Scott Patterson 1992 USA
DNS - Zachary Cristofanilli 1996 Canada
DNS - Conner Truskowski 1997 USA
DNS - Scott Schulz 2000 New York Ski Education Foundation
DNS - Matthew Phillip Gelso 1988 USA
DNS - Dag Frode Trollebø 1993 Norway
DNS - Ian Torchia 1996 USA
DNS - Simon Chambers Crease 1998 Canmore Nordic
DNS - Brian Gregg 1984 USA
DNS - Martin Mikkelsen 1992 Medkila Skilag
DNS - Matthew Bull 1998 Australia
DNS - Kyle Marshall 1994 Minneapolis Ski Club
DNF - Sebastian Boehmler-Dandurand 1993 Canmore Nordic Ski Club

Info

What National Championship
Discipline Sprint C
Host Soldier Hollow UT
Nation USA
Date Sunday 8.Jan 2017
Calendar 2016/2017