Sign in Sign up

Soldier Hollow UT

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time Time2
1 40 Kyle Bratrud 1993 USA 34:52.0 34:52
2 28 Tad Elliott 1988 USA 35:13.6 + 21
3 21 Moritz Madlener 1993 Germany 35:22.4 + 30
4 36 Patrick Caldwell 1994 USA 35:23.1 + 31
5 30 Kris Freeman 1980 USA 35:28.0 + 36
6 34 John Hegman 1994 USA 35:29.9 + 37
7 18 Rogan Brown 1991 USA 35:31.5 + 39
8 27 Brian Gregg 1984 USA 35:44.3 + 52
9 35 Andy Shields 1991 Canada 35:52.3 + 01:00
10 48 Erik Carleton 1978 Canada 35:57.5 + 01:05
11 17 David Palmer 1993 Canada 35:58.9 + 01:06
12 38 Evan Palmer-Charrette 1994 Canada 35:59.2 + 01:07
13 33 Adam Martin 1994 USA 36:02.0 + 01:10
14 1 Logan Hanneman 1993 USA 36:05.9 + 01:13
15 19 Kevin Bolger 1993 University of Utah SKi Team 36:15.9 + 01:23
16 22 Scott Patterson 1992 USA 36:21.5 + 01:29
17 12 Callan Deline 1995 USA 36:23.0 + 01:31
17 26 Benjamin Lustgarten 1992 USA 36:23.0 + 01:31
19 52 Luke Brown 1995 Dartmouth Ski Team 36:26.3 + 01:34
20 15 Knute Johnsgaard 1992 Canada 36:26.5 + 01:34
21 32 Russell Kennedy 1991 Canada 36:26.7 + 01:34
22 59 Jack Carlyle 1993 Canada 36:27.0 + 01:35
23 3 Brian McKeever 1979 Canada 36:27.7 + 01:35
24 37 David Norris 1990 USA 36:35.6 + 01:43
25 25 Matthew Phillip Gelso 1988 USA 36:38.2 + 01:46
26 57 Hunter Wonders 1998 USA 36:40.4 + 01:48
27 180 Graham Nishikawa 1983 Canada 36:46.3 + 01:54
28 9 Silas Talbot 1992 Bridger Ski Foundation 36:53.1 + 02:01
29 58 Gaspard Cuenot 1991 SC La Brevine 36:53.9 + 02:01
30 69 Gareth Williams 1997 Canada 37:01.3 + 02:09
31 120 Zachary Cristofanilli 1996 Canada 37:02.2 + 02:10
32 2 Alexis Dumas 1995 Canada 37:02.9 + 02:10
33 148 Arnaud Guyon 1991 France 37:05.8 + 02:13
34 44 Philippe Boucher 1997 Canada 37:11.9 + 02:19
35 11 Bob Thompson 1991 Canada 37:12.2 + 02:20
36 42 Julien Lamoureux 1994 Canada 37:14.7 + 02:22
37 62 Wyatt Gebhardt 1999 USA 37:17.2 + 02:25
38 39 Eric Packer 1990 USA 37:17.6 + 02:25
39 55 Lars Hannah 1996 USA 37:19.3 + 02:27
40 7 Scott James Hill 1994 Canada 37:20.2 + 02:28
41 65 Karl Schulz 1998 New York Ski Education Foundation 37:20.6 + 02:28
42 139 Adam Luban 1995 Middlebury College Ski Team 37:21.7 + 02:29
43 177 Felix Longpre 1998 Club Nordique Mont-Sanite-Anne 37:33.2 + 02:41
44 95 Eivind Romberg Kvaale 1994 Høydalsmo IL 37:34.6 + 02:42
45 76 Gavin McEwen 1997 Dartmouth Ski Team 37:35.7 + 02:43
46 90 Joey Foster 1996 Team Hardwood Canada 37:38.6 + 02:46
47 45 Dominique Moncion-Groulx 1993 Canada 37:42.3 + 02:50
48 119 Sam Greer 1996 Highland Trailblazers 37:43.6 + 02:51
49 51 Akeo Maifeld-Carucci 1993 USA 37:46.3 + 02:54
50 31 Petter Reistad 1994 Bærums Verk Hauger Idrettsforening 37:51.6 + 02:59
51 102 Julian Smith 1996 Canada 37:55.5 + 03:03
52 4 Karsten Hokanson 1996 Montana State Univeristy Ski Team 37:57.1 + 03:05
53 99 Jan Ketterson 1994 USA 37:59.4 + 03:07
54 10 Tyler Kornfield 1991 USA 38:03.9 + 03:11
55 47 Ricardo Izquierdo-Bernier 1995 Canada 38:06.1 + 03:14
56 68 Max Donaldson 1997 University of Alaska Fairbanks 38:07.6 + 03:15
57 193 Remi Drolet 2000 Canada 38:11.9 + 03:19
58 125 Evan Weinman 1995 USA 38:17.2 + 03:25
59 117 Henry Gorman 1995 University of New Hampshire 38:19.0 + 03:27
60 175 William Dumas 1996 Canada 38:20.6 + 03:28
61 56 Fredrik Schwencke 1992 Norway 38:20.9 + 03:28
62 114 Gus Schumacher 2000 Alaska Winter Stars 38:21.1 + 03:29
62 63 Oscar Ivars 1993 Sweden 38:21.1 + 03:29
64 72 Toomas Kollo 1995 Estonia 38:23.3 + 03:31
65 91 Nolan Herzog 1999 Ski and Snowboard Club Vail 38:25.3 + 03:33
66 201 Thomas Hardy 1995 Telemark Cross Country Ski Club 38:26.4 + 03:34
67 20 Thomas O'Harra 1996 USA 38:31.7 + 03:39
68 98 Paul Kovacs 1990 Australia 38:32.0 + 03:40
69 14 Oscar Friedman 1994 USA 38:32.7 + 03:40
70 13 Zak Ketterson 1997 USA 38:32.8 + 03:40
71 78 Thomas Bye 1995 USA 38:34.8 + 03:42
72 110 Luke Jager 2000 APU Nordic Ski Center 38:35.8 + 03:43
73 75 Daniel Streinz 1998 USA 38:39.6 + 03:47
74 94 Xavier Mansfield 1998 Loppet Nordic Racing 38:40.8 + 03:48
75 92 Ben Ogden 2000 Stratton Mountain School 38:41.8 + 03:49
76 222 Aidan Kirkham 1998 Nakkertok 38:42.8 + 03:50
77 77 Antoine Blais 1997 Canada 38:43.0 + 03:51
78 85 Henry Harmeyer 1997 USA 38:43.2 + 03:51
79 70 Tyler Smith 1993 Wasatch Nordic Ski Academy 38:43.4 + 03:51
80 112 Parker McDonald 1995 USA 38:44.0 + 03:52
81 66 Jan Cech 1993 CKS Ski Jelimnice 38:46.1 + 03:54
82 50 Cully Brown 1996 USA 38:47.6 + 03:55
83 54 Forrest Mahlen 1993 USA 38:47.9 + 03:55
84 165 Haydn Halvorsen 2001 Sugar Bowl Ski Team and Academy 38:50.7 + 03:58
85 41 Jackson Hill 1994 University of Colorado Ski Team 38:51.6 + 03:59
86 71 Ryan Jackson 1997 Canada 38:51.9 + 03:59
87 80 Krystof Kopal 1993 Ski Klub Jablonec Nad Nisou 38:55.1 + 04:03
88 109 Nick Lovett 1994 University of Alaska Fairbanks 38:56.2 + 04:04
89 156 Maks Zechel 1997 Nakkertok Nordic Ski Club 38:56.6 + 04:04
90 108 Reed Godfrey 1998 Canada 38:56.9 + 04:04
91 53 Samuel Elfstrom 1994 Northern Michigan University 38:57.9 + 04:05
92 86 Luk Platil 1996 University of Alaska Fairbanks 38:58.2 + 04:06
93 82 Paolo Takagi-Atilano 1997 Dartmouth Ski Team 39:00.7 + 04:08
94 89 Ty Godfrey 1998 Canada 39:03.7 + 04:11
95 96 Jacob Engström 1994 Sweden 39:04.4 + 04:12
96 142 Simon Zink 1998 Steamboat Springs Winter Sports Club 39:04.7 + 04:12
97 274 Liam Burton 1998 Australia 39:04.9 + 04:12
98 136 Graham Houtsma 1997 USA 39:08.9 + 04:16
99 107 Etienne Hebert 1998 Canada 39:09.0 + 04:17
100 16 Michael Fehrenbach 1992 SV St. Märgen 39:09.6 + 04:17
101 43 Petteri Vaherkoski 1991 Finland 39:12.1 + 04:20
102 5 Welly Ramsey 1990 USA 39:12.3 + 04:20
103 100 Seiji Takagi 1996 University of Alaska Fairbanks 39:12.6 + 04:20
104 129 Noel Keeffe 1999 Steamboat Springs Winter Sports Club 39:13.4 + 04:21
104 88 Logan Diekmann 1997 USA 39:13.4 + 04:21
106 169 Cameron Wolfe 2000 Ski and Snowboard Club Vail 39:15.3 + 04:23
107 185 Collin Wilson 2000 Ski and Snowboard Club Vail 39:22.6 + 04:30
108 182 Mitchell Delong 1999 USA 39:22.8 + 04:30
109 176 Pietro Mosconi 1993 Italy 39:29.2 + 04:37
110 6 Peter Holmes 1996 USA 39:33.4 + 04:41
111 74 Reitler Hodgert 1992 USA 39:33.8 + 04:41
112 272 Gavin Shields 1994 Canada 39:34.2 + 04:42
113 49 Aljaz Praznik 1993 Slovenia 39:35.7 + 04:43
114 84 James Clinton Schoonmaker 2000 Auburn Ski Club Associates Inc 39:38.9 + 04:46
115 131 Elliot Ketchel 1999 Green Mountain Valley School 39:39.9 + 04:47
116 133 Peter Wolter 1998 Middlebury College Ski Team 39:41.0 + 04:49
117 93 Eli Jensen 1998 Montana State Univeristy Ski Team 39:43.6 + 04:51
118 195 Alex McDonald 1996 Telemark Cross Country Ski Club 39:45.2 + 04:53
119 111 Canyon Tobin 1999 USA 39:45.8 + 04:53
120 166 Nicolas Beaulieu 1998 Club De Ski De Fond Orford 39:45.9 + 04:53
120 186 Levi Nadlersmith 1998 Canada 39:45.9 + 04:53
122 61 Leo Hipp 1997 USA 39:50.3 + 04:58
123 122 Woody Martineau 1999 Crested Butte Mountain Sports Team 39:51.0 + 04:59
124 281 Tallon Noble 1999 Strathcona Nordics 39:51.3 + 04:59
125 200 David Walker 1997 Telemark Cross Country Ski Club 39:55.6 + 05:03
126 184 Anders Sonnesyn 2000 USA 39:56.2 + 05:04
127 152 Adam Glueck 1999 Dartmouth Ski Team 39:57.0 + 05:05
128 191 Henry McGrew 1999 New York Ski Education Foundation 39:57.1 + 05:05
129 206 Julien Bordes 1997 Team Unleashed 39:59.7 + 05:07
130 278 Silas J. P. Lang 1997 Edmonton Nordic Ski Club 40:06.5 + 05:14
131 204 Kieran Jones 1996 Canada 40:07.1 + 05:15
132 174 Antoine Hebert 1996 Monteriski 40:08.7 + 05:16
133 198 Graham Ritchie 1998 Big Thunder Nordic Ski Club 40:09.9 + 05:17
134 245 Antoine Laforte 1999 Skibec Nordique 40:10.7 + 05:18
135 118 Caelan McLean 1997 Whitehorse Cross Country Ski Club 40:11.4 + 05:19
136 163 Kayden Sim 1997 Hollyburn Cross Country Ski Club 40:12.0 + 05:20
137 178 Russell Boswell 1999 Stratton Mountain School 40:17.3 + 05:25
138 155 Noah Andersen 1995 Montana State Univeristy Ski Team 40:19.9 + 05:27
139 141 Eric Byram 1996 Black Jack Nordic 40:25.7 + 05:33
140 168 Lars Sønsterud 1997 Bækkelagets SK 40:31.7 + 05:39
141 211 Bjorn Schou 1997 Sun Valley Ski Education Fountation 40:33.6 + 05:41
142 160 Antoine Cyr 1998 Skinouk 40:39.4 + 05:47
143 144 Finn O'Connell 1998 University of Vermont Ski Team 40:41.2 + 05:49
144 172 Tracen Knopp 1998 University AK Anchorage Ski Team 40:41.5 + 05:49
145 247 Noah Thompson 1998 Georgian Nordic 40:42.0 + 05:50
146 103 Mason Vincent 1995 USA 40:44.6 + 05:52
147 196 Will Timmons 1995 USA 40:44.8 + 05:52
148 229 Reid Goble 1999 Michigan Tech 40:51.5 + 05:59
149 265 Pierrick Sarthou 1999 Monteriski 40:52.1 + 06:00
150 105 Bill Harmeyer 1997 USA 40:52.7 + 06:00
151 145 Marcus Deuling 1997 Whitehorse Cross Country Ski Club 40:52.9 + 06:00
152 199 Conor Munns 2000 Stratton Mountain School 40:56.0 + 06:04
152 279 Finn Erik Dodgson 1999 Team Hardwood 40:56.0 + 06:04
154 113 Tyler Terranova 1999 Steamboat Springs Winter Sports Club 40:56.7 + 06:04
155 116 Tamer Mische-Richter 1996 Endurance United 40:57.5 + 06:05
155 173 Daniel Wood 1995 Michigan Tech 40:57.5 + 06:05
157 276 Daniel Merlo 1997 Black Jack Nordic 40:57.7 + 06:05
158 104 Kamran Husain 1997 USA 40:59.6 + 06:07
159 150 Andrew Potyk 1997 University of Colorado Ski Team 40:59.7 + 06:07
160 106 Gavin Hess 1995 USA 41:02.8 + 06:10
161 124 Will Bodewes 1997 USA 41:04.7 + 06:12
162 218 Bryce Hartman 1998 University of New Hampshire 41:06.1 + 06:14
163 146 Walker Bean 1999 Green Mountain Valley School 41:10.0 + 06:18
164 171 Ti Donaldson 2000 Nordic Ski Club of Fairbanks 41:10.8 + 06:18
165 290 Samuel Gary Hendry 1999 Canmore Nordic 41:10.9 + 06:18
166 167 Ryland Belisle 1998 Sugar Bowl Ski Team and Academy 41:11.8 + 06:19
167 153 Christopher O'Brien 1999 Sugar Bowl Ski Team and Academy 41:12.4 + 06:20
168 210 Alexander Maycock 1999 Highland Trailblazers 41:18.1 + 06:26
169 202 Evan Barbier 1998 Steamboat Springs Winter Sports Club 41:18.5 + 06:26
170 138 Andrew Meyer 1999 Bridger Ski Foundation 41:19.5 + 06:27
171 101 Niklas Rombock 1996 SK Dresden-Niedersedlitz 41:21.7 + 06:29
172 127 Kyle Beling 1995 University of New Mexico Ski Team 41:22.0 + 06:30
173 262 Vincent Landry 1999 Skibec Nordique 41:22.6 + 06:30
174 126 Mathias Aas Rolid 1996 Norway 41:26.2 + 06:34
175 190 Jimmy Colfer 2000 Steamboat Springs Winter Sports Club 41:26.6 + 06:34
176 135 Forrest Hamilton 1998 Green Mountain Valley School 41:27.6 + 06:35
177 258 Lukas Mark 1994 Muskeg Flyers Ski Club 41:27.9 + 06:35
178 170 Andrew Siegel 1998 Sun Valley Ski Education Fountation 41:31.6 + 06:39
179 219 Trent Fritzel 1999 Alaska Winter Stars 41:33.3 + 06:41
180 267 Tyler Scholl 2000 Winter Park Competition Center 41:33.8 + 06:41
181 253 Thomas Manktelow 1998 Canmore Nordic 41:33.9 + 06:41
182 227 Michael MacIsaac-Jones 1997 Rocky Mountain Racers 41:34.6 + 06:42
183 134 Christian Shanley 1994 Univeristy of Denver Ski Team 41:35.2 + 06:43
184 205 Dylan Syben 1997 Williams Ski Team 41:41.8 + 06:49
185 137 Tomi Mikkonen 1993 Finland 41:43.2 + 06:51
186 286 Seve De Campo 1998 Australia 41:44.0 + 06:52
187 214 Fergus Foster 1997 Big Thunder Nordic Ski Club 41:46.6 + 06:54
188 79 Alexander Eckert 1993 WSV Oberweissenbrunn 41:49.6 + 06:57
189 215 Conor McGovern 1999 Red River Nordic Ski Club 41:59.8 + 07:07
190 194 Scott Schulz 2000 New York Ski Education Foundation 42:02.5 + 07:10
191 181 Nicholas Power 1992 Bridger Ski Foundation 42:08.6 + 07:16
192 268 Eli Hermanson 2001 Alaska Winter Stars 42:16.6 + 07:24
193 115 Zackarias Toresson 1993 Sweden 42:23.3 + 07:31
194 87 Nathan Wells 1997 Bridger Ski Foundation 42:34.1 + 07:42
195 209 Scott Mooney 1998 Bridger Ski Foundation 42:36.4 + 07:44
196 81 Lance McKenney 1997 USA 42:37.7 + 07:45
197 230 Connor Gray 1995 USA 42:43.9 + 07:51
198 164 Emil Graf 1999 Boulder Nordic Junior Race Team 42:45.9 + 07:53
198 212 Sam Wiswell 1994 USA 42:45.9 + 07:53
200 132 Maxfield Scrimgeour 1994 University of Colorado Ski Team 42:51.0 + 07:59
201 242 Christian Wilson 1999 Ski and Snowboard Club Vail 42:53.3 + 08:01
202 147 Martin Muan 1991 Norway 42:54.6 + 08:02
203 183 William Haig 1998 Stratton Mountain School 43:01.2 + 08:09
204 266 Luke Fritzel 2000 Alaska Winter Stars 43:03.0 + 08:11
205 213 Matias Zuloaga 1997 Argentina 43:14.2 + 08:22
206 295 Noah Taylor 1998 Avalon Nordic 43:14.6 + 08:22
207 282 Marco Dal Farra 1998 Argentina 43:19.7 + 08:27
208 294 Nicholas Bardak 1997 Rocky Mountain Racers 43:19.8 + 08:27
209 123 Nick Matelich 1997 Bridger Ski Foundation 43:21.0 + 08:29
210 223 Daniel Fischer 1998 Wasatch Nordic Ski Academy 43:22.6 + 08:30
211 154 Nicholas Sweeney 1997 Steamboat Springs Winter Sports Club 43:36.0 + 08:44
212 217 Carter Ros 1998 Sun Valley Ski Education Fountation 43:37.4 + 08:45
213 261 Antoine Barrette 1999 Club Defi Tm 43:39.6 + 08:47
214 249 Sven Tate 2000 Steamboat Springs Winter Sports Club 43:45.7 + 08:53
215 248 Marcus Gore 2000 Ski and Snowboard Club Vail 43:52.4 + 09:00
216 128 Ian Boucher 1995 University of Colorado Ski Team 43:53.4 + 09:01
217 240 Zachary Bassett 1999 Alaska Winter Stars 44:06.5 + 09:14
218 321 Michael Kishchuk 2001 Whitehorse Cross Country Ski Club 44:17.7 + 09:25
219 299 Jonah Steinberg 1999 Foothill Nordic 44:19.9 + 09:27
220 187 Casey Shannon 1996 USA 44:23.5 + 09:31
221 277 Brandon Herhusky 1998 University AK Anchorage Ski Team 44:23.6 + 09:31
222 233 Logan Chamberlain 2001 Wasatch Nordic Ski Academy 44:28.6 + 09:36
223 309 Aidan Carr 1998 Big Thunder Nordic Ski Club 44:29.8 + 09:37
224 296 Alec MacLean 1999 Canada 44:30.6 + 09:38
225 140 Drew Palmer-Leger 1999 UOP Sports Club 44:50.6 + 09:58
226 310 Derek Stollery 1998 Camrose Ski Club 44:53.8 + 10:01
227 312 Abe Wright 1996 Australia 45:18.0 + 10:26
228 246 Everett Sapp 1999 New York Ski Education Foundation 45:19.6 + 10:27
229 323 Declan Barber 1999 Team Hardwood 45:46.3 + 10:54
230 328 Jarrah Forrer 2000 Australia 45:47.2 + 10:55
231 307 Emile Studnicki-Gizbert 1999 Club Monteriski 46:15.6 + 11:23
232 308 Matthew Bull 1998 Australia 46:24.3 + 11:32
233 300 Trevor Willoughby 1996 USA 47:13.7 + 12:21
234 287 Ben Noren 1991 USA 47:45.9 + 12:53
235 311 Thierry Dugas 2000 Nord Roi 47:48.6 + 12:56
236 244 Roan Hall 1998 Colorado Mesa University Ski Team 48:55.6 + 14:03
237 301 Stephen O'Mara 1982 Ireland 48:59.8 + 14:07
238 306 Dominic Cooper 1997 Australia 49:50.0 + 14:58
239 302 Brian Kennedy 1990 Ireland 52:58.2 + 18:06
DNS 151 Conner Truskowski 1997 USA
DNS 207 Gregory Burt 2000 Green Mountain Valley School
DNS 224 Adam Witkowski 2000 Stratton Mountain School
DNS 23 Ian Torchia 1996 USA
DNS 24 Mads Ek Strøm 1991 Norway
DNS 256 Angus Foster 1995 Canada
DNS 29 Sawyer Kesselheim 1993 USA
DNS 305 Simon Chambers Crease 1998 Canmore Nordic
DNS 60 Dag Frode Trollebø 1993 Norway
DNS 64 Reese Hanneman 1989 USA
DNS 8 Benjamin Saxton 1993 USA
DNS 83 Kyle Marshall 1994 Minneapolis Ski Club
DNS 97 Sebastian Boehmler-Dandurand 1993 Canmore Nordic Ski Club
DNF 322 Julien Levesque 1995 Skibec Nordique
DNF 326 German Madrazo 1974 Mexico

Info

What National Championship
Discipline 15 km F
Host Soldier Hollow UT
Nation USA
Date Saturday 7.Jan 2017
Calendar 2016/2017