Sign in Sign up

Alta

Result Startlist

Pos # Name Born Nation Time
1 109-1 Martin Løwstrøm Nyenget 1992 Lillehammer Skiklub 19:29.8 19:29.8
1 109-2 Håvard Solås Taugbøl 1993 Lillehammer Skiklub 19:29.8 19:29.8
2 106-1 Alexander Dyrberg Ek 1993 Bærums Verk Hauger Idrettsforening 19:30.0 + 00.2
2 106-2 Sindre Bjørnestad Skar 1992 Bærums Verk Hauger Idrettsforening 19:30.0 + 00.2
3 101-1 Martin Johnsrud Sundby 1984 Røa IL 19:30.6 + 00.8
3 101-2 Andrew Musgrave 1990 Røa IL 19:30.6 + 00.8
4 103-1 Vebjørn Turtveit 1994 Voss IL 19:30.9 + 01.1
4 103-2 Sjur Røthe 1988 Voss IL 19:30.9 + 01.1
5 116-1 Torstein Bu 1995 Førde IL 19:34.8 + 05.0
5 116-2 Gjøran Tefre 1994 Førde IL 19:34.8 + 05.0
6 112-1 Petter Northug 1986 Strindheim IL 19:38.1 + 08.3
6 112-2 Even Northug 1995 Strindheim IL 19:38.1 + 08.3
7 104-1 Magnus Stensås 1993 Tydal IL 19:41.1 + 11.3
7 104-2 Niklas Dyrhaug 1987 Tydal IL 19:41.1 + 11.3
8 110-1 Magne Haga 1994 Åsen IL 19:41.1 + 11.3
8 110-2 Herman Martens Meyer 1997 Frogner IL 19:41.1 + 11.3
9 102-1 Fredrik Riseth 1995 Byåsen IL 19:41.8 + 12.0
9 102-2 Johannes Høsflot Klæbo 1996 Byåsen IL 19:41.8 + 12.0
10 107-1 Simen Hegstad Krüger 1993 Lyn Ski 19:42.9 + 13.1
10 107-2 Simen Thune Rolfsen 1997 Fossum IF 19:42.9 + 13.1
11 113-1 Lars Sørensen 1998 Rustad IL 19:57.1 + 27.3
11 113-2 Anders Gløersen 1986 Rustad IL 19:57.1 + 27.3
12 114-1 Sivert Grøtan Eriksen 1995 Byåsen IL 20:21.8 + 52.0
12 114-2 Didrik Tønseth 1991 Byåsen IL 20:21.8 + 52.0
13 117-1 Harald Ihlebæk 1996 Bækkelagets SK Semifinal + Semifinal
13 117-2 Anders Sørensen 1996 Bækkelagets SK Semifinal + Semifinal
14 108-1 Thomas Albertsen Dahlen 1991 IL Varden Semifinal + Semifinal
14 108-2 Torstein Buan Røvik 1996 IL Varden Semifinal + Semifinal
15 111-1 Eirik Sverdrup Augdal 1995 Ringkollen Skiklubb Semifinal + Semifinal
15 111-2 Emil Sørgård 1999 Norway Semifinal + Semifinal
16 122-1 Eirik Asdøl 1993 Bærums Verk Hauger Idrettsforening Semifinal + Semifinal
16 122-2 Erland Kvisle 1996 Asker Skiklubb Semifinal + Semifinal
17 118-1 Emil Intelhus Brøto 1998 Gol IL Semifinal + Semifinal
17 118-2 Pål Golberg 1990 Gol IL Semifinal + Semifinal
18 129-1 Fredrik Helgestad 1997 Norway Semifinal + Semifinal
18 129-2 Stian Berg 1994 Jømna/Heradsbygd Langrenn Semifinal + Semifinal
19 119-1 Anders Haga 1998 Åsen IL Semifinal + Semifinal
19 119-2 Amund Hoel 1997 Frogner IL Semifinal + Semifinal
20 127-1 Fredrik Luetcherath Nilsen 2000 Norway Semifinal + Semifinal
20 127-2 Harald Astrup Arnesen 1995 IL Heming Semifinal + Semifinal
21 126-1 Jørgen Borgersen 1995 Bækkelagets SK Semifinal + Semifinal
21 126-2 Simen Munch Wahl 1998 Bjørndal IF Semifinal + Semifinal
22 125-1 Lars Ove Aunli 1993 Strindheim IL Semifinal + Semifinal
22 125-2 Thomas Ekren 1995 Strindheim IL Semifinal + Semifinal
23 123-1 Iver Tildheim Andersen 2000 Norway Semifinal + Semifinal
23 123-2 Tor Olav Hægeland 1998 Rustad IL Semifinal + Semifinal
24 134-1 Kristoffer Berset 1999 Surnadal IL Semifinal + Semifinal
24 134-2 Jonas Aasbø 1997 Surnadal IL Semifinal + Semifinal
25 135-1 Kasper Andersson Herland 2001 Hemsedal IL Semifinal + Semifinal
25 135-2 Trym Halbjørhus Fikke 1996 Hemsedal IL Semifinal + Semifinal
26 130-1 Edvin Frost 1995 Tromsø Skiklubb Semifinal + Semifinal
26 130-2 Elias Valøy 1994 Tromsø Skiklubb Semifinal + Semifinal
27 140-1 August Nordeng 1995 Sortland og Omegn Skiklubb Semifinal + Semifinal
27 140-2 Mikkel Arntsen 1995 Norway Semifinal + Semifinal
28 120-1 Samuel Gary Hendry 1999 Canmore Nordic Semifinal + Semifinal
28 120-2 Ty Godfrey 1998 Canada Semifinal + Semifinal
29 136-1 Emil Wiik 1997 IL ROS Semifinal + Semifinal
29 136-2 Maks Zechel 1997 Nakkertok Nordic Ski Club Semifinal + Semifinal
30 128-1 Kristoffer Grøv 1991 Norway Semifinal + Semifinal
30 128-2 Mathias Rundgreen 1991 Byaasen Skiklub Semifinal + Semifinal
31 132-1 Erlend Widerøe Hennig 1993 Hjelmeland Idrettslag Semifinal + Semifinal
31 132-2 Tobias Topp Sandvik 1998 Hjelmeland Idrettslag Semifinal + Semifinal
32 137-1 Andreas Finni Magnussen 1998 Nittedal IL Semifinal + Semifinal
32 137-2 Petter Thorslund Aadland 2001 Norway Semifinal + Semifinal
33 139-1 Sigurd Lund Røer 1995 Bækkelagets SK Semifinal + Semifinal
33 139-2 Mats Burud Skjølsvold 1997 Bækkelagets SK Semifinal + Semifinal
34 138-1 Arngrim Sørumshaugen 2000 Norway Semifinal + Semifinal
34 138-2 Håkon Ramstad 1991 Gjøvik Skiklubb Semifinal + Semifinal
35 115-1 Trym Moeng Jensen 1998 Kjelsås IL Semifinal + Semifinal
35 115-2 Anton Jensen 1999 Norway Semifinal + Semifinal
36 142-1 Jakob Odland 2001 Norway Semifinal + Semifinal
36 142-2 Svein Odland 1998 Norway Semifinal + Semifinal
37 105-1 Jørgen Strøm 2000 Norway Semifinal + Semifinal
37 105-2 Finn Hågen Krogh 1990 Tverrelvdalen IL Semifinal + Semifinal
38 141-1 Mathias Witte 1999 Norway Semifinal + Semifinal
38 141-2 Thor Eirik Skaret Monsen 1997 Alta IF Semifinal + Semifinal
39 144-1 Eirik Skoglund Dahler 1998 Norway Semifinal + Semifinal
39 144-2 Torjus Johansen 2000 Norway Semifinal + Semifinal
DNS 121-1 Eirik Mysen 1993 Oseberg Skilag Semifinal
DNS 121-2 Aksel Rosenvinge 1995 Konnerud IL Semifinal
DNS 124-1 Gjermund Løfald 1993 Rindal IL Semifinal
DNS 124-2 Jo Svinsås 1997 Rindal IL Semifinal
DNS 131-1 Magnus Gjemse 1991 IL Varden Semifinal
DNS 131-2 Emil Iversen 1991 IL Varden Semifinal
DNS 133-1 Vegard Hamnes 1993 Lillehammer Skiklub Semifinal
DNS 133-2 Stian Yndesdal Ofte 1996 Norway Semifinal
DNS 143-1 Eirik Haug 1997 Norway Semifinal
DNS 143-2 Jonas Engebret Larsen 1991 Lyn Ski Semifinal

Info

What National Championship
Discipline Team Sprint F
Host Alta
Nation Norway
Date Thursday 5.Apr 2018
Calendar 2017/2018