Alpine
Biathlon
Cross-Country
Nor.Combined
Ski Jumping
Speed Skating
Fantasy
Home
Events & Results
Ranking
Hall of Fame
Sprint Classic - Falun
Cross-Country, World Championship, Thursday 19.Feb 2015, Sweden
History
Results
Startlist
Show more
Pos
BiB
Name
Born
Nation
Time
1
18
Northug
Petter
1986
Norway
2
5
Harvey
Alex
1988
Canada
3
2
Hattestad
Ola Vigen
1982
Norway
4
1
Kriukov
Nikita
1985
Russia
5
15
Pellegrino
Federico
1990
Italy
6
3
Northug
Tomas
1990
Norway
7
20
Peterson
Teodor
1988
Sweden
8
4
Schnider
Ueli
1990
Switzerland
9
7
Hakola
Ristomatti
1991
Finland
10
12
Ketelä
Toni
1988
Finland
11
13
Brandsdal
Eirik
1986
Norway
12
28
Hamilton
Simeon
1987
USA
13
6
Halfvarsson
Calle
1989
Sweden
14
21
Valjas
Len
1988
Canada
15
27
Rastelli
Maicol
1991
Italy
16
29
Ustiugov
Sergey
1992
Russia
17
10
Newell
Andrew
1983
USA
18
19
Kümmel
Peeter
1982
Estonia
19
24
Baldauf
Dominik
1992
Austria
20
26
Petukhov
Alexey
1983
Russia
21
8
Hediger
Jovian
1990
Switzerland
22
9
Pentsinen
Anssi
1986
Finland
23
11
Eisenlauer
Sebastian
1990
Germany
24
17
Quicklund
Carl
1992
Sweden
25
25
Miyazawa
Hiroyuki
1991
Japan
26
14
Strandvall
Matias
1985
Finland
27
16
Cologna
Gianluca
1990
Switzerland
28
22
Tscharnke
Tim
1989
Germany
29
23
Chebotko
Nikolay
1982
Kazakhstan
30
30
Blackhorse Von Jess
Dakota
1986
USA
31
-
Parfenov
Andrey
1987
Russia
32
-
Barton
Jan
1990
Czechia
33
-
Jouve
Richard
1994
France
34
-
Panzhinskiy
Alexander
1989
Russia
35
-
Poltoranin
Alexey
1987
Kazakhstan
36
-
Kilp
Marko
1993
Estonia
37
-
Kreczmer
Maciej
1981
Poland
38
-
Starega
Maciej
1990
Poland
39
-
Motor
Konrad
1993
Poland
40
-
Young
Andrew
1992
Great Britain
41
-
Mlynar
Peter
1988
Slovakia
42
-
Gazurek
Sebastian
1990
Poland
43
-
Edin
Johan
1987
Sweden
44
-
Sellis
Siim
1987
Estonia
45
-
Ränkel
Raido
1990
Estonia
46
-
Bing
Thomas
1990
Germany
47
-
Bader
Markus
1988
Austria
48
-
Razym
Ales
1986
Czechia
49
-
Cockney
Jesse
1989
Canada
50
-
Voranau
Aliaksandr
1990
Belarus
51
-
Kozisek
Dusan
1983
Czechia
52
-
Pepene
Paul Constantin
1988
Romania
52
-
Volotka
Denis
1985
Kazakhstan
54
-
Saxton
Benjamin
1993
USA
55
-
Semenov
Michail
1986
Belarus
56
-
Perekhoda
Ruslan
1987
Ukraine
57
-
Segec
Andrej
1994
Slovakia
58
-
Cherepanov
Sergey
1986
Kazakhstan
59
-
Kapso
Martin
1991
Slovakia
60
-
Mikayelyan
Sergey
1992
Armenia
61
-
Urgela
Erik
1993
Slovakia
62
-
Krasovskyi
Oleksii
1994
Ukraine
63
-
Tsinzov
Veselin
1986
Bulgaria
64
-
Bellingham
Philip
1991
Australia
65
-
Hulgård
Lasse
1991
Denmark
66
-
Vaiciulis
Modestas
1989
Lithuania
67
-
Birgisson
Sævar
1988
Iceland
68
-
Hogiu
Petrica
1991
Romania
69
-
Dadic
Edi
1993
Croatia
70
-
Peters
Kari
1985
Luxembourg
71
-
Byambadorj
Bold
1991
Mongolia
72
-
Pripici
Florin Daniel
1995
Romania
73
-
Belomazhev
Stanimir
1988
Bulgaria
74
-
Yaremenko
Kostyantyn
1994
Ukraine
75
-
Orlyk
Andriy
1998
Ukraine
76
-
Chuchuganov
Yordan
1996
Bulgaria
77
-
Kristensen
Karl Peter
1991
Denmark
78
-
Yeghoyan
Artur
1990
Armenia
79
-
Xin
Detao
1991
China
80
-
Shang
Jincai
1993
China
81
-
Paipals
Jainas
1983
Latvia
82
-
Kovacs
Paul
1990
Australia
83
-
Ivanovs
Arturs
1996
Latvia
84
-
Drusys
Jaunius
1995
Lithuania
85
-
Batmunkh
Achbadrakh
1994
Mongolia
86
-
Bursill
Jackson
1993
Australia
87
-
Vaitkus
Rokas
1998
Lithuania
88
-
Ates
Savas
1995
Turkey
89
-
Pohl
Andrew
1989
New Zealand
90
-
Deyanov
Simeon
1994
Bulgaria
91
-
Ruzic
Filip
1993
Croatia
92
-
Ribakovs
Pavels
1989
Latvia
93
-
Gregoire
Jean-Loup
1996
Belgium
94
-
Seyd
Seyed Sattar
1987
Iran
95
-
Mikayelyan
Mikayel
1999
Armenia
96
-
Rømer
Tue
1992
Denmark
97
-
Petrovas
Daumantas Jurgis
1997
Lithuania
98
-
Hulgård
Jens
1989
Denmark
99
-
Pollock
Mark
1992
Australia
100
-
Cho
Yong-Jin
1996
South Korea
101
-
Rossiter
Jan
1987
Ireland
102
-
Banszki
Bence
1993
Hungary
103
-
Csucs
Andreas Klaus
1987
Hungary
103
-
Lannes
Carlos
1979
Argentina
105
-
Gombos
Karoly
1981
Hungary
106
-
Papasis
Georgios
1996
Greece
107
-
Nakas
Georgios
1978
Greece
108
-
Ayçiçek
Ömer
1995
Turkey
109
-
Palfy
Marton
1988
Hungary
110
-
Mkrtchyan
Artush
1994
Armenia
111
-
Shemshaki
Yasin
1988
Iran
112
-
Stanoeski
Toso
1993
North Macedonia
113
-
Pinzaru
Victor
1992
Moldova
114
-
Andreski
Sote
1993
North Macedonia
115
-
Bourguignon
Fabrizio
1976
Brazil
116
-
Dubalari
Liviu
1996
Moldova
117
-
Bocancea
Cristian
1998
Moldova
118
-
Maliutin
Sveatoslav
1992
Moldova
119
-
Kyriakidis
Konstantinos
1996
Greece
120
-
McAleenan
Dominic
1969
Ireland
121
-
Rajack
Mark
1981
Trinidad & Tobago
122
-
Trelevskii
Sergei
1989
Kyrgyzstan
123
-
Ribela
Leandro
1980
Brazil
124
-
Batsis
Dimitrios
1998
Greece
125
-
Azzimani
Samir
1977
Morocco
126
-
Baena
Cesar
1986
Venezuela
127
-
Bazouni
Mansour
1991
Lebanon
DNS
-
Baena
Bernardo
1990
Venezuela
DNS
-
Crespo Rodriguez
Jorge-Ernesto
1993
Venezuela
DNF
-
Zavala Garcia
Joseph-Antonio
1994
Venezuela