Sign in Sign up

Hall of Fame

Home Ranking Calendar Hall of Fame Hosts

Annual Cups Championships Maraton Misc Victories TdS Main 10 km 15 km (18km) 30 km 50 km Pursuit/Duathlon Sprint Team Sprint Relay All OWG WSC Men Women

Year 10 km 15 km (18km) 30 km 50 km Pursuit/Duathlon Sprint
2017 WSC Lahti - I. Niskanen - A. Harvey S. Ustiugov F. Pellegrino
2015 WSC Falun - J. Olsson - P. Northug M. Vylegzhanin P. Northug
2014 Sóchi - D. Cologna - A. Legkov D. Cologna O. Hattestad
2013 WSC Val di Fiemme - P. Northug - J. Olsson D. Cologna N. Kriukov
2011 WSC Holmenkollen - M. Heikkinen - P. Northug P. Northug M. Hellner
2010 Whistler - D. Cologna - P. Northug M. Hellner N. Kriukov
2009 WSC Liberec - A. Veerpalu - P. Northug P. Northug O. Hattestad
2007 WSC Sapporo - L. Berger - O. Hjelmeset A. Teichmann J. Svartedal
2006 Pragelato - A. Veerpalu - G. Di Centa E. Dementiev B. Lind
2005 WSC Oberstdorf - P. Piller Cottrer - F. Estil V. Vittoz V. Rotchev
2003 WSC Val di Fiemme - A. Teichmann T. Alsgaard M. Koukal P. Elofsson T. Fredriksson
2002 Soldier Hollow UT - A. Veerpalu C. Hoffmann M. Ivanov F. Estil
T. Alsgaard
T. Hetland
2001 WSC Lahti - P. Elofsson A. Veerpalu J. Mühlegg P. Elofsson T. Hetland
1999 WSC Ramsau am Dachstein M. Myllylä - M. Myllylä M. Myllylä T. Alsgaard -
1998 Hakuba B. Dæhlie - M. Myllylä B. Dæhlie T. Alsgaard -
1997 WSC Trondheim B. Dæhlie - A. Prokourorov M. Myllylä B. Dæhlie -
1995 WSC Thunder Bay V. Smirnov - V. Smirnov S. Fauner V. Smirnov -
1994 Lillehammer B. Dæhlie - T. Alsgaard V. Smirnov B. Dæhlie -
1993 WSC Falun S. Sivertsen - B. Dæhlie T. Mogren B. Dæhlie -
1992 Les Saisies V. Ulvang - V. Ulvang B. Dæhlie B. Dæhlie -
1991 WSC Val di Fiemme T. Langli B. Dæhlie G. Svan T. Mogren - -
1989 WSC Lahti - H. Kirvesniemi
G. Svan
V. Smirnov G. Svan - -
1988 Canmore - M. Devjatiarov A. Prokourorov G. Svan - -
1987 WSC Oberstdorf - M. Albarello T. Wassberg M. De Zolt - -
1985 WSC Seefeld in Tirol - K. Härkönen G. Svan G. Svan - -
1984 Veliko Polje - G. Svan N. Zimjatov T. Wassberg - -
1982 WSC Holmenkollen - O. Brå T. Eriksson T. Wassberg - -
1980 Lake Placid - T. Wassberg N. Zimjatov N. Zimjatov - -
1978 WSC Lahti - J. Luszczek S. Savelyev S. Lundbäck - -
1976 Seefeld in Tirol - N. Bazhukov S. Savelyev I. Formo - -
1974 WSC Falun - M. Myrmo T. Magnusson G. Grimmer - -
1972 Sapporo - S. Lundbäck V. Vedenin P. Tyldum - -
1970 WSC Vysoké Tatry - L. Åslund V. Vedenin K. Oikarainen - -
1968 Autrans - H. Grønningen F. Nones O. Ellefsæter - -
1966 WSC Holmenkollen - G. Eggen E. Mäntyranta G. Eggen - -
1964 Seefeld in Tirol - E. Mäntyranta E. Mäntyranta S. Jernberg - -
1962 WSC Zakopane - A. Rönnlund E. Mäntyranta S. Jernberg - -
1960 McKinney Creek - H. Brusveen S. Jernberg K. Hämäläinen - -
1958 WSC Lahti - V. Hakulinen K. Hämäläinen S. Jernberg - -
1956 Cortina d'Ampezzo - H. Brenden V. Hakulinen S. Jernberg - -
1954 WSC Falun - V. Hakulinen V. Kuzin V. Kuzin - -
1952 Holmenkollen - H. Brenden - V. Hakulinen - -
1950 WSC Lake Placid - K. Åström - G. Eriksson - -
1948 St. Moritz - M. Lundström - N. Karlsson - -
1939 WSC Zakopane - J. Kurikkalla - L. Bergendahl - -
1938 WSC Lahti - P. Pitkänen - K. Jalkanen - -
1937 WSC Chamonix - L. Bergendahl - P. Niemi - -
1936 Garmisch-Partenkirchen - E. Larsson - E. Wiklund - -
1935 WSC Vysoké Tatry - K. Karppinen - N. Englund - -
1934 WSC Sollefteå - S. Nurmela - E. Wiklund - -
1933 WSC Innsbruck - N. Englund - V. Saarinen - -
1932 Lake Placid - S. Utterström - V. Saarinen - -
1931 WSC Oberhof - J. Grøttumsbråten - O. Stenen - -
1930 WSC Holmenkollen - A. Rustadstuen - S. Utterström - -
1929 WSC Zakopane - V. Saarinen - A. Knuutila - -
1928 St. Moritz - J. Grøttumsbråten - P. Hedlund - -
1927 WSC Cortina d'Ampezzo - J. Lindgren - J. Lindgren - -
1926 WSC Lahti - - M. Raivio M. Raivio - -
1925 WSC Janské Lázně - J. Nemecky - F. Donth - -
1924 Chamonix - T. Haug - T. Haug - -