Sign in Sign up

2017 Universiade

Normal Extended

Latest results

Date Where What
8.Feb
05:00
Cross-country
Almaty
30 km C Mass Start
Universiade
D. Rostovtsev
V. Gontar
S. Malyshev
7.Feb
09:30
Cross-country
Almaty
15 km C Mass Start
Universiade
L. Vasilieva
A. Nechaevskaya
A. Shevchenko
7.Feb
09:15
Biathlon
Almaty
15 km Mass Start
Universiade
B. Jouty
R. Yeremin
A. Pantov
7.Feb
06:15
Biathlon
Almaty
12.5 km Mass Start
Universiade
G. Vishnevskaya
I. Bondar
L. Kuklina
7.Feb
05:00
Alpine
Almaty
Slalom
Universiade
R. Leitgeb
B. Binderitsch
T. Kogler
6.Feb
08:30
Cross-country
Almaty
4x7.5 km Relay
Universiade
Russia
Kazakhstan
Czech Republic
6.Feb
06:00
Cross-country
Almaty
3x5 km Relay
Universiade
Russia
Kazakhstan
France
6.Feb
05:00
Alpine
Almaty
Slalom
Universiade
M. Shkanova
M. Huebner
L. Jansson
5.Feb
14:00
Ski Jumping
Almaty
Team HS95
Universiade
Russia
Slovenia
Poland
5.Feb
11:00
Ski Jumping
Almaty
Team HS95
Universiade
Japan
Czech Republic
Russia
5.Feb
07:00
Biathlon
Almaty
Mixed Relay
Universiade
Russia
Kazakhstan
Ukraine
5.Feb
05:30
Nordic Combined
Almaty
Team HS95/3x5 Km
Universiade
Poland
Russia
Japan
4.Feb
05:00
Alpine
Almaty
Giant Slalom
Universiade
G. Bosca
J. Mueller
C. Noger
3.Feb
09:00
Biathlon
Almaty
12.5 km Pursuit
Universiade
S. Korastylev
D. Ivanov
S. Suchilov
3.Feb
07:00
Biathlon
Almaty
10 km Pursuit
Universiade
N. Bielkina
O. Shesterikova
L. Kuklina
3.Feb
05:00
Nordic Combined
Almaty
Felles HS95/10Km
Universiade
A. Cieslar
T. Simon
G. Sonehara
3.Feb
05:00
Alpine
Almaty
Giant Slalom
Universiade
A. Ando
D. Kopse Ajlec
M. Shkanova
2.Feb
08:15
Biathlon
Almaty
10 km Sprint
Universiade
S. Suchilov
D. Ivanov
R. Yeremin
2.Feb
08:00
Cross-country
Almaty
Sprint C
Universiade
I. Lyuft
V. Frolov
E. Berezin
2.Feb
07:30
Cross-country
Almaty
Sprint C
Universiade
M. Davydenkova
L. Vasilieva
A. Stoyan
2.Feb
05:30
Biathlon
Almaty
7.5 km Sprint
Universiade
G. Vishnevskaya
I. Bondar
A. Egorova
1.Feb
14:30
Ski Jumping
Almaty
HS95
Universiade
N. Nakamura
M. Maksimochkin
T. Lackner
1.Feb
12:00
Ski Jumping
Almaty
HS95
Universiade
H. Iwasa
Y. Kobayashi
M. Krepelkova
1.Feb
10:00
Alpine
Almaty
S.Combined
Universiade
K. Zvejnieks
M. Meiners
M. Falat
1.Feb
06:00
Nordic Combined
Almaty
Gundersen
Universiade
V. Barkov
A. Cieslar
P. Slowiok
31.Jan
09:15
Biathlon
Almaty
20 km Individual
Universiade
B. Jouty
S. Korastylev
S. Suchilov
31.Jan
08:30
Alpine
Almaty
S.Combined
Universiade
A. Silanteva
M. Shkanova
B. Kantorova
31.Jan
08:00
Cross-country
Almaty
10 km F Handicap
Universiade
D. Rostovtsev
V. Gontar
S. Mikayelyan
31.Jan
06:15
Biathlon
Almaty
15 km Individual
Universiade
A. Raikova
G. Vishnevskaya
N. Bielkina
31.Jan
05:30
Cross-country
Almaty
5 km F Handicap
Universiade
A. Nechaevskaya
L. Vasilieva
A. Shevchenko
30.Jan
08:00
Alpine
Almaty
Super G
Universiade
M. Tentori
E. Pyasik
S. Efimov
30.Jan
07:30
Cross-country
Almaty
10 km C
Universiade
V. Gontar
D. Rostovtsev
A. Pouye
30.Jan
06:00
Cross-country
Almaty
5 km C
Universiade
L. Vasilieva
A. Nechaevskaya
A. Shevchenko
30.Jan
05:30
Alpine
Almaty
Super G
Universiade
E. Yakovishina
N. Luukko
A. Ando

Best Athletes [individual]

Cross-country
L. Vasilieva
Cross-country
D. Rostovtsev
Biathlon
G. Vishnevskaya
Biathlon
B. Jouty
Cross-country
A. Nechaevskaya
Cross-country
V. Gontar
Alpine
M. Shkanova
Biathlon
S. Korastylev
Biathlon
S. Suchilov
Alpine
A. Ando
Biathlon
N. Bielkina
Cross-country
M. Davydenkova
Biathlon
I. Bondar
Biathlon
D. Ivanov