Sign in Sign up

2009 Universiade

Normal Extended

Latest results

Date Where What
28.Feb
05:50
Biathlon
Harbin - Yabuli
12.5 km Mass Start
Universiade
C. Song
A. Sorokina
N. Chastina
28.Feb
04:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
15 km Mass Start
Universiade
J. Soukup
A. Trusov
A. Gusev
27.Feb
04:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
Mixed Relay
Universiade
Russia
France
Ukraine
27.Feb Cross-country
Yabuli
15 km C Mass Start
Universiade
M. Chernousova
J. Ivanova
Y. Tchekaleva
27.Feb Cross-country
Yabuli
30 km C Mass Start
Universiade
A. Zhmurko
P. Novak
I. Mashkov
27.Feb Alpine
Yabuli
Slalom
Universiade
D. Cuche
M. Pescollderungg
J. Midol
26.Feb Alpine
Yabuli
Slalom
Universiade
K. Karasinska
E. Volken
A. Klus
25.Feb
07:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
10 km Pursuit
Universiade
A. Kunaeva
Y. Liu
W. Nowakowska
25.Feb
04:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
12.5 km Pursuit
Universiade
O. Berezhnoy
A. Gusev
J. Soukup
25.Feb Cross-country
Yabuli
3x5 km Relay
Universiade
Russia
Ukraine
France
25.Feb Ski Jumping
Yabuli
HS140
Universiade
D. Unterberger
H. Kim
H. Choi
25.Feb Cross-country
Yabuli
4x10 km Relay
Universiade
Russia
Japan
Czech Republic
25.Feb Alpine
Yabuli
Giant Slalom
Universiade
D. Cuche
R. Ohkoshi
J. Midol
24.Feb
07:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
7.5 km Sprint
Universiade
N. Chastina
M. Korovina
A. Cyl
24.Feb
04:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
10 km Sprint
Universiade
A. Gusev
O. Berezhnoy
J. Soukup
24.Feb Nordic Combined
Yabuli
Mass Start HS100/10Km
Universiade
K. Sato
T. Nagai
P. Kutal
24.Feb Ski Jumping
Yabuli
Team HS100
Universiade
South Korea
Austria
Germany
24.Feb Alpine
Yabuli
Giant Slalom
Universiade
M. Hoshi
A. Barthet
K. Karasinska
23.Feb Cross-country
Yabuli
Duathlon 5+5 km
Universiade
V. Novikova
M. Chernousova
Y. Tchekaleva
23.Feb Cross-country
Yabuli
Duathlon 7.5+7.5 km
Universiade
S. Turyshev
E. Sorin
I. Mashkov
22.Feb Nordic Combined
Yabuli
Team HS100/3x5Km
Universiade
Japan
Germany
Russia
22.Feb Alpine
Yabuli
Super G
Universiade
T. Wolf
P. Socquet-Clerc
L. Hrstkova
22.Feb Alpine
Yabuli
Super G
Universiade
S. Boner
J. Babusiak
C. Boner
21.Feb
07:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
15 km Individual
Universiade
A. Kunaeva
N. Chastina
F. Hildebrand
21.Feb
04:00
Biathlon
Harbin - Yabuli
20 km Individual
Universiade
A. Gusev
R. Borgeot
S. Semenov
21.Feb Cross-country
Yabuli
Sprint F
Universiade
N. Iljina
B. Gruber
M. Lisogor
21.Feb Cross-country
Yabuli
Sprint F
Universiade
E. Sorin
N. Kashiwabara
K. Glavatskikh
21.Feb Alpine
Yabuli
Downhill
Universiade
S. Boner
M. Sablatnik
C. Boner
20.Feb Ski Jumping
Yabuli
HS100
Universiade
M. Shigeno
N. Sawaya
Z. Li
20.Feb Nordic Combined
Yabuli
Gundersen
Universiade
S. Tepel
C. Hatakeyama
B. Kreiner
20.Feb Cross-country
Yabuli
5 km F
Universiade
V. Novikova
Y. Tchekaleva
A. Slepova
20.Feb Ski Jumping
Yabuli
HS100
Universiade
H. Kim
M. Bachleda
B. Kaltenboeck
20.Feb Cross-country
Yabuli
10 km F
Universiade
A. Chernousov
S. Turyshev
K. Glavatskikh
20.Feb Alpine
Yabuli
Downhill
Universiade
T. Wolf
M. Kueng
C. Kato

Best Athletes [individual]

Biathlon
A. Gusev
Biathlon
A. Kunaeva
Alpine
S. Boner
Cross-country
V. Novikova
Alpine
T. Wolf
Alpine
D. Cuche
Biathlon
N. Chastina
Cross-country
E. Sorin
Cross-country
M. Chernousova
Biathlon
O. Berezhnoy
Biathlon
J. Soukup
Cross-country
Y. Tchekaleva
Biathlon
A. Trusov
Alpine
J. Midol