Sign in Sign up

2001 Universiade

Normal Extended

Latest results

Date Where What
17.Feb
13:00
Biathlon
Koscielisko
3x7.5 km Relay
Universiade
Russia
Belarus
Ukraine
17.Feb
10:00
Biathlon
Koscielisko
4x7.5 km Relay
Universiade
Ukraine
Russia
Poland
17.Feb
10:00
Alpine
Nosal
Slalom
Universiade
A. Sporn
M. Kroisleitner
B. Vajdic
17.Feb Alpine
Kasprowy Wierch
Combined
Universiade
B. Vajdic
P. Shestakov
S. Lanziner
16.Feb
13:00
Biathlon
Koscielisko
10 km Pursuit
Universiade
I. Malgina
M. Halinarova
O. Zaitseva
16.Feb
10:00
Biathlon
Koscielisko
12.5 km Pursuit
Universiade
T. Sikora
G. Beck
P. Hurajt
16.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
30 km F
Universiade
S. Novikov
O. Ohtonen
D. Ossinkin
16.Feb
10:00
Alpine
Nosal
Slalom
Universiade
D. Krzyzynska
M. Rataj
P. Svet
16.Feb Alpine
Kasprowy Wierch
Combined
Universiade
L. Nadig
J. Takishita
Z. Smerciakova
15.Feb
13:00
Biathlon
Koscielisko
7.5 km Sprint
Universiade
I. Malgina
O. Zaitseva
I. Tananaiko
15.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
15 km F
Universiade
V. Zjatikova
N. Zjatikova
E. Medvedeva-Abruzova
15.Feb
10:00
Biathlon
Koscielisko
10 km Sprint
Universiade
T. Sikora
R. Valiullin
S. Novikov
15.Feb
10:00
Alpine
Kasprowy Wierch
Giant Slalom
Universiade
D. Viele
P. Olsson
P. Shestakov
15.Feb
10:00
Alpine
Kasprowy Wierch
Super G
Universiade
B. Vajdic
O. Oslak
P. Shestakov
14.Feb
10:00
Nordic Combined
Zakopane
Sprint K120/7.5km
Universiade
M. Masaki
G. Verbajs
J. Sato
14.Feb
10:00
Alpine
Kasprowy Wierch
Giant Slalom
Universiade
D. Krzyzynska
A. Geli Espana
H. Yumoto
13.Feb
13:00
Biathlon
Koscielisko
15 km Individual
Universiade
M. Halinarova
C. Drezet
O. Nazarova
13.Feb
12:00
Ski Jumping
Zakopane
K120
Universiade
L. Kruczek
K. Dorner
V. Sedlak
13.Feb
10:00
Biathlon
Koscielisko
20 km Individual
Universiade
T. Sikora
V. Gain
R. Valiullin
13.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
4x10 km Relay
Universiade
Russia
Ukraine
Poland
12.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
3x5 km Relay
Universiade
Russia
Italy
Finland
11.Feb
11:00
Alpine
Kasprowy Wierch
Super G
Universiade
L. Alpiger
L. Nadig
T. Pirie
11.Feb
10:00
Nordic Combined
Zakopane
Gundersen
Universiade
G. Verbajs
J. Sato
V. Smid
10.Feb
12:00
Ski Jumping
Zakopane
Team K85
Universiade
Slovenia
South Korea
Finland
10.Feb
11:00
Cross-country
Zakopane
10 km F
Universiade
S. Novikov
M. Semeniaka
C. Schwarz
10.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
5 km F
Universiade
O. Rotcheva
V. Zjatikova
A. Confortola Wyatt
9.Feb
13:00
Ski Jumping
Zakopane
K85
Universiade
L. Kruczek
H. Choi
A. Khamidullin
9.Feb
11:30
Cross-country
Zakopane
10 km C
Universiade
D. Osinkin
M. Semeniaka
J. Eder
9.Feb
10:00
Cross-country
Zakopane
5 km C
Universiade
O. Rotcheva
M. Rauhala
C. Kelder

Best Athletes [individual]

Biathlon
T. Sikora
Alpine
B. Vajdic
Cross-country
S. Novikov
Biathlon
I. Malgina
Cross-country
O. Rotcheva
Ski Jumping
L. Kruczek
Alpine
D. Krzyzynska
Alpine
L. Nadig
Biathlon
M. Halinarova
Alpine
P. Shestakov