Sign in Sign up

2017 National Championships

Cross-Country

Date Where Discipline Gold Silver Bronze
2016-12-2323.12.2016 Otepää Duathlon 15+15km A.Kärp A.Rehemaa K.Tammjärv
2017-01-0707.01.2017 Soldier Hollow 15 km F K.Bratrud T.Elliott M.Madlener
2017-01-0707.01.2017 Madona Sprint F M.Vaiciulis T.Strolia M.Nassar
2017-01-0808.01.2017 Madona 15 km F S.Dolidovich Y.Astapenka S.Terentjev
2017-01-0808.01.2017 Soldier Hollow Sprint C K.Bolger M.Madlener J.Cockney
2017-01-1010.01.2017 Soldier Hollow 30 km C Mass Start B.Lustgarten D.Norris K.Freeman
2017-01-1313.01.2017 Oberwiesenthal 2.5 km C A.Kühne R.Leopold J.Leismüller
2017-01-1313.01.2017 Nové Město Sprint F P.Mlynar R.Andresen L.Seller
2017-01-1414.01.2017 Nové Město 10 km C P.Mlynar M.Rypl A.Razym
2017-01-1414.01.2017 Vietalva 10 km C D.Volotka A.Alev I.Bikse
2017-01-1414.01.2017 Oberwiesenthal 10 km F V.Mättig H.Dotzler A.Kühne
2017-01-1515.01.2017 Vietalva 10 km F D.Volotka I.Bikse K.Korge
2017-01-1515.01.2017 Nové Město 10 km F Mass Start M.Jaks J.Gräf A.Fellner
2017-01-1515.01.2017 Oberwiesenthal Duathlon 10+10km A.Kühne J.Brugger T.Hauber
2017-01-2121.01.2017 Ramsau am Dachstein 15 km C M.Semenov A.Alev M.Hauke
2017-01-2222.01.2017 Ramsau am Dachstein 10 km F Handicap M.Semenov A.Alev M.Hauke
2017-01-2424.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort Sprint C J.Locke E.Kim S.Park
2017-01-2525.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort Duathlon 15+15km D.Kim E.Jung H.Lee
2017-01-2626.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort 10 km C J.Locke E.Kim S.Park
2017-01-2929.01.2017 Tokamachi Duathlon 10+10km T.Uda A.Lenting T.Hoshino
2017-02-0101.02.2017 Söderhamn 15 km C E.Jönsson D.Rickardsson S.Andersson
2017-02-0202.02.2017 Lygna 15 km C D.Tønseth J.Klæbo M.Sundby
2017-02-0202.02.2017 Söderhamn Sprint F T.Peterson K.Westberg O.Svensson
2017-02-0303.02.2017 Lygna Sprint F J.Klæbo S.Ustiugov E.Brandsdal
2017-02-0303.02.2017 Keuruu Sprint F R.Hakola A.Pentsinen V.Nousiainen
2017-02-0404.02.2017 Keuruu 15 km C S.Jauhojärvi M.Heikkinen V.Nousiainen
2017-02-0404.02.2017 Söderhamn 3x10 km Relay Sweden Sweden Sweden
2017-02-0404.02.2017 Lygna Duathlon 15+15km M.Sundby N.Dyrhaug D.Tønseth
2017-02-0505.02.2017 Lygna 3x10 km Relay Lyn Ski Henning Skilag Lillehammer Skiklub
2017-02-0505.02.2017 Söderhamn Duathlon 15+15km M.Hellner J.Burman A.Svanebo
2017-02-1111.02.2017 Vietalva Sprint F O.Muizhnieks R.Vigants S.Budahouski
2017-02-1111.02.2017 Otepää Sprint F R.Ränkel K.Tammjärv K.Koll
2017-02-1212.02.2017 Otepää 15 km C R.Ränkel A.Veerpalu K.Tammjärv
2017-02-1212.02.2017 Vietalva 15 km C O.Muizhnieks S.Budahouski J.Damshkalins
2017-02-1515.02.2017 Syktyvkar 15 km C A.Sobakarev V.Azanov I.Yakimushkin
2017-02-1616.02.2017 Syktyvkar Sprint F A.Krasnov A.Sobakarev M.Dyakov
2017-02-1919.02.2017 Syktyvkar Duathlon 15+15km I.Yakimushkin E.Vakhrushev I.Kirillov
2017-03-1111.03.2017 Madona Team Sprint F Estonia Latvia Latvia
2017-03-1111.03.2017 Pigadia Sprint F S.Jada K.Karamichas A.Vanias
2017-03-1212.03.2017 Pigadia 10 km F A.Vanias S.Jada D.Kyriazis
2017-03-1212.03.2017 Madona 15 km C Mass Start I.Bikse R.Vigants I.Briedis
2017-03-2525.03.2017 Beret 10 km F I.Rojo M.Vigo del Arco D.Ruiz
2017-03-2525.03.2017 Umeå 50 km F A.Svanebo M.Hellner M.Johansson
2017-03-2525.03.2017 Khanty-Mansiysk Duathlon 15+15km S.Ustiugov A.Chervotkin A.Bolshunov
2017-03-2525.03.2017 Eisenerz Sprint F L.Stadlober B.Flaschberger-
2017-03-2626.03.2017 Eisenerz 30 km F Mass Start P.Gerstgraser B.Flaschberger L.Stadlober
2017-03-2626.03.2017 Khanty-Mansiysk Sprint C S.Ustiugov N.Stupak A.Parfenov
2017-03-2828.03.2017 Khanty-Mansiysk 15 km F S.Ustiugov D.Spitsov A.Larkov
2017-03-3030.03.2017 Gålå Team Sprint F Byåsen IL Lillehammer Skiklub Røa IL
2017-03-3030.03.2017 Akureyri Sprint C I.Pedersen S.Einarsson S.Hannesson
2017-03-3131.03.2017 Akureyri 10 km F Mass Start I.Pedersen A.Jonsson D.Benediktsson
2017-03-3131.03.2017 Kontiolahti 10 km F L.Lehtonen P.Hyvärinen R.Hakola
2017-03-3131.03.2017 Gålå 10 km F A.Gløersen M.Sundby D.Tønseth
2017-04-0101.04.2017 Akureyri 15 km C B.Kristinsson S.Birgisson I.Pedersen
2017-04-0101.04.2017 Gålå 50 km C M.Sundby J.Tjelle J.Frorud
2017-04-0202.04.2017 Kontiolahti 30 km C Mass Start R.Hakola A.Luusua L.Lehtonen
2017-04-0202.04.2017 Khanty-Mansiysk 50 km C Mass Start A.Bolshunov A.Chervotkin A.Vitsenko
2017-04-0909.04.2017 Ylitornio 50 km F K.Kittilä L.Lehtonen S.Jauhojärvi
2016-12-2323.12.2016 Otepää Duathlon 7.5+7.5km T.Mannima A.Veerpalu T.Ojaste
2017-01-0707.01.2017 Soldier Hollow 10 km F C.Gregg C.Holmes C.Patterson
2017-01-0707.01.2017 Madona Sprint F M.Kaznacenko V.Petersone K.Auzina
2017-01-0808.01.2017 Madona 10 km F A.Muizhniece I.Pashkovska P.Eiduka
2017-01-0808.01.2017 Soldier Hollow Sprint C J.Bender R.Rorabaugh K.Miller
2017-01-1010.01.2017 Soldier Hollow 20 km C Mass Start C.Holmes K.Ogden C.Patterson
2017-01-1313.01.2017 Oberwiesenthal 2.5 km C N.Herrmann P.Fink J.Richter
2017-01-1313.01.2017 Nové Město Sprint F S.Schützova K.Grohova K.Janatova
2017-01-1414.01.2017 Nové Město 5 km C K.Berouskova K.Grohova K.Janatova
2017-01-1414.01.2017 Vietalva 5 km C A.Veerpalu T.Ojaste P.Eiduka
2017-01-1414.01.2017 Oberwiesenthal 5 km F A.Fräbel P.Fink N.Herrmann
2017-01-1515.01.2017 Vietalva 5 km F A.Veerpalu P.Eiduka T.Ojaste
2017-01-1515.01.2017 Nové Město 5 km F Mass Start K.Berouskova K.Janatova Z.Stankova
2017-01-1515.01.2017 Oberwiesenthal Duathlon 5+5km P.Fink T.Eichhorn J.Belger
2017-01-2121.01.2017 Ramsau am Dachstein 10 km C Y.Tikhonova V.Shevchenko T.Antypenko
2017-01-2222.01.2017 Ramsau am Dachstein 7.5 km F Handicap Y.Tikhonova V.Shevchenko T.Antypenko
2017-01-2424.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort Sprint C H.Ju N.Kim J.Lee
2017-01-2525.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort Duathlon 7.5+7.5km H.Ju S.Je S.Choe
2017-01-2626.01.2017 Pyeongchang - Alpensia Resort 5 km C S.Je J.Lee S.Moon
2017-01-2929.01.2017 Tokamachi Duathlon 5+5km Y.Kobayashi C.Obayashi S.Ishigaki
2017-02-0101.02.2017 Söderhamn 10 km C C.Kalla I.Ingemarsdotter J.Sundling
2017-02-0202.02.2017 Lygna 10 km C M.Bjørgen I.Østberg K.Harsem
2017-02-0202.02.2017 Söderhamn Sprint F J.Sundling J.Öberg E.Settlin
2017-02-0303.02.2017 Lygna Sprint F M.Falla H.Weng K.Harsem
2017-02-0303.02.2017 Keuruu Sprint F A.Kyllönen K.Niskanen L.Mononen
2017-02-0404.02.2017 Keuruu 10 km C K.Pärmäkoski L.Mononen A.Saarinen
2017-02-0404.02.2017 Söderhamn 3x5 km Relay Sweden Sweden Sweden
2017-02-0404.02.2017 Lygna Duathlon 7.5+7.5km M.Bjørgen M.Falla H.Weng
2017-02-0505.02.2017 Lygna 3x5 km Relay IL Varden Lillehammer Skiklub Øystre Slidre IL
2017-02-0505.02.2017 Söderhamn Duathlon 7.5+7.5km C.Kalla S.Nilsson E.Wiken
2017-02-1111.02.2017 Vietalva Sprint F P.Eiduka I.Pashkovska A.Muizhniece
2017-02-1111.02.2017 Otepää Sprint F E.Soboleva D.Vedenina J.Yeaton
2017-02-1212.02.2017 Otepää 10 km C M.Guschina A.Zhambalova J.Yeaton
2017-02-1212.02.2017 Vietalva 10 km C P.Eiduka I.Pashkovska A.Muizhniece
2017-02-1515.02.2017 Syktyvkar 10 km C L.Vasilieva A.Zherebyateva Y.Kirpichenko
2017-02-1616.02.2017 Syktyvkar Sprint F L.Vasilieva N.Sitnik A.Morkovkina
2017-02-1919.02.2017 Syktyvkar Duathlon 7.5+7.5km Y.Kirpichenko A.Morkovkina M.Likhacheva
2017-03-1111.03.2017 Madona Team Sprint F SS Arkadija CPSS Kraslavas Sporta Skola
2017-03-1111.03.2017 Pigadia Sprint F M.Ntanou R.Mavroudi G.Nimpiti
2017-03-1212.03.2017 Madona 10 km C Mass Start P.Eiduka A.Muizhniece L.Klauza
2017-03-1212.03.2017 Pigadia 5 km F M.Tsakiri M.Ntanou G.Nimpiti
2017-03-2525.03.2017 Umeå 30 km F C.Kalla E.Andersson I.Ingemarsdotter
2017-03-2525.03.2017 Beret 5 km F C.Vila Obiols L.Iglesias M.Cester
2017-03-2525.03.2017 Khanty-Mansiysk Duathlon 7.5+7.5km O.Repnitsyna A.Zhambalova P.Kalsina
2017-03-2525.03.2017 Eisenerz Sprint F L.Unterweger T.Stadlober A.Seebacher
2017-03-2626.03.2017 Eisenerz 15 km F Mass Start T.Stadlober L.Unterweger A.Seebacher
2017-03-2626.03.2017 Khanty-Mansiysk Sprint C N.Matveeva P.Kovaleva D.Vedenina
2017-03-2828.03.2017 Khanty-Mansiysk 10 km F A.Nechaevskaya A.Sedova M.Guschina
2017-03-3030.03.2017 Gålå Team Sprint F Nes Ski Bul IL IL Varden
2017-03-3030.03.2017 Akureyri Sprint C E.Jonsdottir K.Gudnadottir V.Lagun
2017-03-3131.03.2017 Gålå 5 km F M.Bjørgen K.Slind T.Weng
2017-03-3131.03.2017 Kontiolahti 5 km F K.Mäkäräinen K.Pärmäkoski A.Saarinen
2017-03-3131.03.2017 Akureyri 5 km F Mass Start E.Jonsdottir A.Danielsdottir V.Lagun
2017-04-0101.04.2017 Gålå 30 km C M.Bjørgen K.Slind K.Harsem
2017-04-0101.04.2017 Khanty-Mansiysk 30 km C Mass Start A.Sedova N.Nepryaeva A.Zhambalova
2017-04-0101.04.2017 Akureyri 7.5 km C E.Jonsdottir A.Danielsdottir S.Aspelund
2017-04-0202.04.2017 Kontiolahti 15 km C Mass Start K.Niskanen K.Pärmäkoski A.Saarinen
2017-04-0909.04.2017 Ylitornio 30 km F K.Pärmäkoski K.Mäkäräinen K.Niskanen

Nordic Combined

Date Where Discipline Gold Silver Bronze
2016-11-1919.11.2016 Beitostølen Gundersen HS106/10Km M.Kokslien J.Graabak T.Hug
2017-04-0101.04.2017 Whistler Gundersen HS106/10km A.Loomis B.Loomis N.Mah
2017-02-1919.02.2017 Lierberget Gundersen HS70/5km A.Strøm H.Midtsundstad G.Westvold Hansen
2017-04-0101.04.2017 Whistler Gundersen HS106/5km T.Henrich A.Belshaw A.Strate

"Points"

Name Sport Points
Daniel Rickardsson 169
Emil Jönsson 150
Marcus Hellner 180
Martin Johnsrud Sundby 340
Sami Jauhojärvi 196
Ville Nousiainen 189
Michail Semenov 200
Karel Tammjärv 226
Anssi Pentsinen 159
Martin Johansson 170
Lari Lehtonen 240
Denis Volotka 282
Ales Razym 150
Andy Kühne 260
Kusti Kittilä 213
Sergey Ustiugov 406
Anders Svanebo 207
Perttu Hyvärinen 204
Didrik Tønseth 238
Luis Stadlober 160
Raido Ränkel 276
Ari Luusua 185
Peter Mlynar 200
Juris Damshkalins 187
Oskars Muizhnieks 304
Alvar Johannes Alev 419
Tobias Habenicht 169
Stepan Terentjev 187
Jakub Gräf 165
Ristomatti Hakola 332
Martin Nassar 225
Andreas Veerpalu 188
Indulis Bikse 296
Alexey Chervotkin 260
Jens Burman 170
Brynjar Leo Kristinsson 176
Janis Snorins 158
Raimo Vigants 337
Deividas Klisevicius 202
Ingmars Briedis 230
Johannes Høsflot Klæbo 254
Alexander Bolshunov 173
Ivan Yakimushkin 198
Alex Vanias 160
Eun-Ho Kim 160
Stavre Jada 180
Julien Locke 213
Andrey Sobakarev 260
Ivan Kirillov 161
Sturla-Bjørn Einarsson 152
Albert Jonsson 165
Bernhard Flaschberger 160
Dae-Hyun Kim 160
Vladislav Azanov 160
Isak Pedersen 260
Marit Bjørgen 400
Charlotte Kalla 300
Aino-Kaisa Saarinen 216
Krista Pärmäkoski 360
Valentina Shevchenko 160
Maiken Caspersen Falla 180
Kerttu Niskanen 285
Anne Kyllönen 256
Jennie Öberg 194
Elena Soboleva 174
Kari Øyre Slind 160
Yulia Tikhonova 200
Polina Kalsina 209
Mariya Guschina 228
Karolina Grohova 210
Triin Ojaste 245
Emma Wiken 171
Kaisa Mäkäräinen 180
Natalia Matveeva 185
Laura Mononen 272
Anna Nechaevskaya 156
Daria Vedenina 155
Natalija Kovalova 186
Kathrine Rolsted Harsem 212
Teresa Stadlober 180
Sandra Schützova 150
Natalia Nepryaeva 172
Anette Veerpalu 362
Elsa-Gudrun Jonsdottir 300
Jonna Sundling 160
Lisa Unterweger 270
Anna Roswitha Seebacher 205
Chelsea Holmes 229
Alisa Zhambalova 253
Anastasia Sedova 220
Vineta Petersone 230
Anda Muizhniece 422
Kitija Auzina 316
Katerina Berouskova 250
Antonia Fräbel 150
Olga Repnitsyna 157
Yana Kirpichenko 220
Nadine Herrmann 210
Hye-Ri Ju 200
Laima Klauza 283
Jessica Yeaton 155
Inga Pashkovska 330
Lilia Vasilieva 257
Katerina Janatova 200
Sang-Mi Je 180
Patricijia Eiduka 526
Marija Kaznacenko 227
Paula Bergfelde 207
Kristrun Gudnadottir 175
Pia Fink 260
Anna Morkovkina 213
Anna Maria Danielsdottir 210
Laura Elizabete Kvale 155
Ji-Ye Lee 180
So-Youn Moon 155
Maria Ntanou 180
Veronika Lagun 160