Sign in Sign up

Kandersteg

Results Startlist

# Start Name Born Nation Time
1 1-1 Johannes Lamparter 2001 Austria 56:33.0 56:33.0
1 1-2 Florian Dagn 1999 Austria 56:33.0 56:33.0
1 1-3 Dominik Terzer 1999 Austria 56:33.0 56:33.0
1 1-4 Mika Vermeulen 1999 Austria 56:33.0 56:33.0
2 3-1 Tim Kopp 1999 Germany 57:20.8 + 47.8
2 3-2 Luis Lehnert 2000 Germany 57:20.8 + 47.8
2 3-3 Constantin Schnurr 1998 Germany 57:20.8 + 47.8
2 3-4 Julian Schmid 1999 Germany 57:20.8 + 47.8
3 2-1 Jens Lurås Oftebro 2000 Norway 58:26.2 + 01:53.2
3 2-2 Simen Kvarstad 2000 Norway 58:26.2 + 01:53.2
3 2-3 Andreas Skoglund 2001 Norway 58:26.2 + 01:53.2
3 2-4 Einar Lurås Oftebro 1998 Norway 58:26.2 + 01:53.2
4 4-1 Jan Vytrval 1998 Czech Republic 59:12.7 + 02:39.7
4 4-2 David Zemek 1999 Czech Republic 59:12.7 + 02:39.7
4 4-3 Jakub Cejchan 1998 Czech Republic 59:12.7 + 02:39.7
4 4-4 Ondrej Pazout 1998 Czech Republic 59:12.7 + 02:39.7
5 8-1 Mael Tyrode 2000 France 59:40.7 + 03:07.7
5 8-2 Samy Claret Tournier 1999 France 59:40.7 + 03:07.7
5 8-3 Lilian Vaxelaire 1998 France 59:40.7 + 03:07.7
5 8-4 Edgar Vallet 2000 France 59:40.7 + 03:07.7
6 9-1 Wille Karhumaa 2000 Finland 1:00:00.6 + 03:27.6
6 9-2 Atte Kettunen 2000 Finland 1:00:00.6 + 03:27.6
6 9-3 Otto Niittykoski 2001 Finland 1:00:00.6 + 03:27.6
6 9-4 Waltteri Karhumaa 2002 Finland 1:00:00.6 + 03:27.6
7 11-1 Ben Loomis 1998 USA 1:00:09.4 + 03:36.4
7 11-2 Stephen Schumann 2000 USA 1:00:09.4 + 03:36.4
7 11-3 Tucker Hoefler 1998 USA 1:00:09.4 + 03:36.4
7 11-4 Jared Shumate 1999 USA 1:00:09.4 + 03:36.4
8 10-1 Hibiki Yuze 1998 Japan 1:01:39.0 + 05:06.0
8 10-2 Sakutaro Kobayashi 2000 Japan 1:01:39.0 + 05:06.0
8 10-3 Hiroto Matsuzawa 2000 Japan 1:01:39.0 + 05:06.0
8 10-4 Yoshihiro Kimura 1998 Japan 1:01:39.0 + 05:06.0
9 13-1 Mirco Sieff 1998 Italy 1:01:43.2 + 05:10.2
9 13-2 Aaron Kostner 1999 Italy 1:01:43.2 + 05:10.2
9 13-3 Denis Parolari 1998 Italy 1:01:43.2 + 05:10.2
9 13-4 Domenico Mariotti 2001 Italy 1:01:43.2 + 05:10.2
10 5-1 Matevz Malovrh 1999 Slovenia 1:01:49.2 + 05:16.2
10 5-2 Gasper Brecl 1999 Slovenia 1:01:49.2 + 05:16.2
10 5-3 Ozbej Jelen 2000 Slovenia 1:01:49.2 + 05:16.2
10 5-4 Vid Vrhovnik 1999 Slovenia 1:01:49.2 + 05:16.2
11 12-1 Stepan Vlasov 1999 Russia 1:04:29.2 + 07:56.2
11 12-2 Vitalii Sharshavin 2000 Russia 1:04:29.2 + 07:56.2
11 12-3 Aleksandr Milanin 2000 Russia 1:04:29.2 + 07:56.2
11 12-4 Vitalii Ivanov 1998 Russia 1:04:29.2 + 07:56.2
12 6-1 Andrzej Szczechowicz 2000 Poland 1:04:36.1 + 08:03.1
12 6-2 Piotr Kudzia 2000 Poland 1:04:36.1 + 08:03.1
12 6-3 Mateusz Jarosz 2002 Poland 1:04:36.1 + 08:03.1
12 6-4 Pawel Twardosz 1998 Poland 1:04:36.1 + 08:03.1
DNF 7-1 Markkus Alter 2002 Estonia
DNF 7-2 Andreas Ilves 2000 Estonia
DNF 7-3 Robert Lee 2001 Estonia
DNF 7-4 Ivo-Niklas Hermanson 2000 Estonia

Info

What WJC 2018
Discipline Team HS106/4x5km
Host Kandersteg
Nation Switzerland
Date Thursday 1.Feb, 2018
Calendar 2017/2018