Sign in Sign up

Oberstdorf

Results Startlist

# Start CC-pos Name Born Nation Time
1 130 Jarl Magnus Riiber 1997 Norway 26:56.7 26:56.7
2 47 Johannes Rydzek 1991 Germany 27:10.4 + 13.7
3 326 Björn Kircheisen 1983 Germany 27:31.2 + 34.5
4 913 Francois Braud 1986 France 27:45.5 + 48.8
5 119 Manuel Faisst 1993 Germany 27:46.2 + 49.5
6 252 Fabian Riessle 1990 Germany 27:47.4 + 50.7
7 718 Maxime Laheurte 1985 France 27:48.9 + 52.2
8 1011 Mario Seidl 1992 Austria 27:49.5 + 52.8
9 311 Bernhard Flaschberger 1996 Austria 27:53.1 + 56.4
10 1216 Tino Edelmann 1985 Germany 27:59.2 + 01:02.5
11 627 Tomas Portyk 1996 Czech Republic 28:02.6 + 01:05.9
12 823 Antoine Gerard 1995 France 28:03.6 + 01:06.9
13 1320 Jan Schmid 1983 Norway 28:06.3 + 01:09.6
14 283 Magnus Moan 1983 Norway 28:08.0 + 01:11.3
15 215 Harald Lemmerer 1991 Austria 28:09.3 + 01:12.6
16 1418 Terence Weber 1996 Germany 28:09.9 + 01:13.2
17 197 Yoshito Watabe 1991 Japan 28:10.4 + 01:13.7
18 294 Taylor Fletcher 1990 USA 28:11.7 + 01:15.0
19 246 Miroslav Dvorak 1987 Czech Republic 28:12.4 + 01:15.7
20 2010 Kristjan Ilves 1996 Estonia 28:21.9 + 01:25.2
21 3022 Jakob Lange 1995 Germany 29:01.2 + 02:04.5
22 3321 Pawel Slowiok 1992 Poland 29:02.2 + 02:05.5
23 240 Tobias Simon 1992 Germany 29:06.5 + 02:09.8
24 3425 Vinzenz Geiger 1997 Germany 29:14.3 + 02:17.6
25 3814 Hideaki Nagai 1983 Japan 29:14.7 + 02:18.0
26 3724 Espen Andersen 1993 Norway 29:15.9 + 02:19.2
27 2228 Jan Vytrval 1998 Czech Republic 29:22.7 + 02:26.0
28 4115 Matti Herola 1993 Finland 29:30.3 + 02:33.6
29 2629 Tobias Haug 1993 Germany 29:39.1 + 02:42.4
30 1833 Marjan Jelenko 1991 Slovenia 29:54.7 + 02:58.0
31 4317 Leevi Mutru 1995 Finland 30:01.5 + 03:04.8
32 1637 Ben Loomis 1998 USA 30:03.7 + 03:07.0
33 3532 Martin Fritz 1994 Austria 30:07.3 + 03:10.6
34 1539 Franz-Josef Rehrl 1993 Austria 30:10.7 + 03:14.0
35 1738 Ben Berend 1995 USA 30:22.0 + 03:25.3
36 2334 Laurent Muhlethaler 1997 France 30:24.2 + 03:27.5
37 3235 Karl-August Tiirmaa 1989 Estonia 30:39.4 + 03:42.7
38 4812 Samir Mastiev 1993 Russia 31:00.2 + 04:03.5
39 4236 Paul Gerstgraser 1995 Austria 31:27.5 + 04:30.8
40 3941 Michael Duenkel 1989 Germany 31:28.6 + 04:31.9
41 4431 Ryota Yamamoto 1997 Japan 31:28.9 + 04:32.2
42 4642 Viktor Pasichnyk 1992 Ukraine Lapped + Lapped
43 2743 Leon Sarc 1996 Slovenia Lapped + Lapped
44 4744 Hidefumi Denda 1997 Japan Lapped + Lapped
45 4945 Niyaz Nabeev 1989 Russia Lapped + Lapped
DNS 40 Bernhard Gruber 1982 Austria
DNS 50 Je-Un Park 1993 South Korea
DNF 36 Philipp Orter 1994 Austria
DNF 45 Eero Hirvonen 1996 Finland
DNF 5 Håvard Klemetsen 1979 Norway

Info

What Summer Grand Prix
Discipline Gundersen HS137/10km
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Friday 2.Sep, 2016
Calendar 2016/2017