Sign in Sign up

Salt Lake City UT

Results Startlist

# SJ-pos CC-pos Name Born Nation Time
1 132 Mark Schlott 1985 Germany 27:29.9 27:29.9
2 231 Taylor Fletcher 1990 USA 27:30.8 + 00.9
3 148 Geoffrey Lafarge 1989 France 28:08.6 + 38.7
4 314 Samuel Guy 1990 France 28:13.2 + 43.3
5 187 Michael Dünkel 1989 Germany 28:13.2 + 43.3
6 264 Adam Loomis 1992 USA 28:20.2 + 50.3
7 1610 Johannes Wasel 1991 Germany 28:31.2 + 01:01.3
8 276 Nick Hendrickson 1991 USA 28:34.1 + 01:04.2
9 1513 Nicolas Martin 1989 France 28:42.4 + 01:12.5
10 138 Marjan Jelenko 1991 Slovenia 28:45.1 + 01:15.2
11 1615 Ruben Welde 1988 Germany 28:52.2 + 01:22.3
12 365 Sepp Schneider 1991 Austria 28:59.6 + 01:29.7
13 433 Brett Denney 1990 USA 28:59.8 + 01:29.9
14 1022 Shun Yamamoto 1988 Japan 29:08.2 + 01:38.3
15 2021 Han-Hendrik Piho 1993 Estonia 29:08.9 + 01:39.0
16 333 Gautier Airiau 1991 France 29:13.9 + 01:44.0
17 727 Mario Seidl 1992 Austria 29:21.5 + 01:51.6
18 1824 Petr Kutal 1988 Czech Republic 29:23.7 + 01:53.8
19 3811 Michael Ward 1992 USA 29:24.0 + 01:54.1
20 3612 Thomas Egger Riedmüller 1990 Austria 29:24.8 + 01:54.9
21 1029 Christian Arlt 1992 Germany 29:30.6 + 02:00.7
22 3218 Erik Lynch 1994 USA 29:35.2 + 02:05.3
23 459 Marco Pichlmayer 1987 Austria 29:35.4 + 02:05.5
24 1032 Thomas Faller 1991 Germany 29:35.7 + 02:05.8
25 3120 Philipp Orter 1994 Austria 29:36.6 + 02:06.7
26 3219 Wesley Savill 1989 Canada 29:37.3 + 02:07.4
27 2130 Yohei Takao 1989 Japan 29:50.9 + 02:21.0
28 539 Wolfgang Bösl 1989 Germany 30:02.7 + 02:32.8
29 242 Lukas Havranek 1990 Czech Republic 30:08.9 + 02:39.0
30 2137 Ernest Yahin 1991 Russia 30:11.2 + 02:41.3
31 2336 Matej Drinovec 1991 Slovenia 30:12.6 + 02:42.7
32 3031 Christian Erichsen 1990 Switzerland 30:14.0 + 02:44.1
33 2735 Lukas Jancik 1990 Czech Republic 30:18.5 + 02:48.6
34 641 Yu Koyama 1988 Japan 30:31.8 + 03:01.9
35 4225 Bernhard Flaschberger 1996 Austria 30:34.2 + 03:04.3
36 940 Jože Kamenik 1991 Slovenia 30:37.2 + 03:07.3
37 4028 Markus Förster 1988 Germany 30:43.9 + 03:14.0
38 4817 Paul Gerstgraser 1995 Austria 30:47.7 + 03:17.8
39 4916 Alexander Brandner 1992 Austria 30:50.7 + 03:20.8
40 4726 Damir Khinsertdinov 1987 Russia 31:15.6 + 03:45.7
41 4634 Ivo Hess 1991 Switzerland 31:22.1 + 03:52.2
42 2544 Sergei Proshin 1991 Russia 31:42.0 + 04:12.1
43 5023 Sebastien Dandurand 1993 Canada 31:44.7 + 04:14.8
44 2946 LukᚠRypl 1991 Czech Republic 31:58.0 + 04:28.1
45 3445 Tyler Smith 1993 USA 32:13.5 + 04:43.6
46 3943 Clifford Field 1992 USA 32:14.7 + 04:44.8
47 3547 Matic Plaznik 1990 Slovenia 33:02.2 + 05:32.3
48 4048 Robert Kartik 1989 Slovakia 35:04.4 + 07:34.5
DNS Nathaniel Mah 1995 Canada
DNS 43 Sergei Semenov 1989 Russia
DNF 8 Aguri Shimizu 1992 Japan

Info

What Continental Cup
Discipline Gundersen HS100/10Km
Host Salt Lake City UT
Nation USA
Date Tuesday 13.Dec, 2011
Calendar 2011/2012