Sign in Sign up

Oberstdorf

Results Startlist

# SJ-pos CC-pos Name Born Nation Time
1 314 Eric Frenzel 1988 Germany 27:32.2 27:32.2
2 65 Jan Schmid 1983 Norway 27:32.7 + 00.5
3 48 Akito Watabe 1988 Japan 27:36.8 + 04.6
4 121 Christoph Bieler 1977 Austria 27:39.8 + 07.6
5 57 Wilhelm Denifl 1980 Austria 27:43.2 + 11.0
6 202 Johannes Rydzek 1991 Germany 27:49.7 + 17.5
7 271 Björn Kircheisen 1983 Germany 27:53.0 + 20.8
8 223 Tino Edelmann 1985 Germany 27:55.6 + 23.4
9 164 Mario Stecher 1977 Austria 27:59.3 + 27.1
10 146 Bernhard Gruber 1982 Austria 28:06.5 + 34.3
11 1113 Ilkka Herola 1995 Finland 28:21.4 + 49.2
12 819 Fabian Rießle 1990 Germany 28:32.8 + 01:00.6
13 2111 Lukas Klapfer 1985 Austria 28:35.3 + 01:03.1
14 1317 Mario Seidl 1992 Austria 28:38.9 + 01:06.7
15 1122 François Braud 1986 France 28:45.9 + 01:13.7
16 309 Jason Lamy Chappuis 1986 France 28:59.9 + 01:27.7
17 2418 Tim Hug 1987 Switzerland 29:06.2 + 01:34.0
18 1923 Taihei Kato 1984 Japan 29:06.2 + 01:34.0
19 931 Thomas Kjelbotn 1986 Norway 29:07.5 + 01:35.3
20 2815 Marco Pichlmayer 1987 Austria 29:08.6 + 01:36.4
21 239 Pavel Churavý 1977 Czech Republic 29:08.8 + 01:36.6
22 3012 TomᚠSlavík 1981 Czech Republic 29:08.9 + 01:36.7
23 3316 Jakob Lange 1995 Germany 29:26.3 + 01:54.1
24 2528 Manuel Faißt 1993 Germany 29:33.6 + 02:01.4
25 1833 Maxime Laheurte 1985 France 29:41.0 + 02:08.8
26 1736 Sébastien Lacroix 1983 France 30:04.2 + 02:32.0
27 3725 David Welde 1994 Germany 30:14.4 + 02:42.2
28 2935 Janne Ryynänen 1988 Finland 30:15.4 + 02:43.2
29 3032 Mikke Leinonen 1992 Finland 30:15.6 + 02:43.4
30 4020 Giuseppe Michielli 1985 Italy 30:22.2 + 02:50.0
31 3626 Espen Andersen 1993 Norway 30:22.6 + 02:50.4
32 3927 Eetu Vähäsöyrinki 1990 Finland 30:28.8 + 02:56.6
33 1043 Yoshito Watabe 1991 Japan 30:35.6 + 03:03.4
34 4710 Lukas Runggaldier 1987 Italy 30:38.6 + 03:06.4
35 2640 Niyaz Nabeev 1989 Russia 30:39.1 + 03:06.9
36 2341 Wolfgang Bösl 1989 Germany 30:47.7 + 03:15.5
37 4129 Sepp Schneider 1991 Austria 30:53.7 + 03:21.5
38 3834 Mitja Oranič 1986 Slovenia 31:00.1 + 03:27.9
39 3438 Paweł Słowiok 1992 Poland 31:10.5 + 03:38.3
40 1545 Evgeniy Klimov 1994 Russia 31:13.3 + 03:41.1
41 3537 Ernest Yahin 1991 Russia 31:15.0 + 03:42.8
42 4824 Yusuke Minato 1985 Japan 31:20.3 + 03:48.1
43 4330 Denys Isaykin 1988 Russia 31:28.9 + 03:56.7
44 4442 Petr Kutal 1988 Czech Republic 32:49.5 + 05:17.3
45 4244 Theo Hannon 1993 France 32:57.9 + 05:25.7
DNS 45 Gašper Berlot 1990 Slovenia
DNS 46 Ben Berend 1995 USA
DNS 49 Tobias Haug 1993 Germany
DNF 50 LukᚠRypl 1991 Czech Republic
DNF 7 Marjan Jelenko 1991 Slovenia

Info

What World Cup
Discipline Gundersen HS137/10Km
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Sunday 26.Jan, 2014
Calendar 2013/2014