Sign in Sign up

Oberstdorf

Results Startlist

# Start CC-pos Name Born Nation Time
1 131 Akito Watabe 1988 Japan 28:03.5 28:03.5
2 225 Eric Frenzel 1988 Germany 28:24.1 + 20.6
3 517 Ilkka Herola 1995 Finland 28:29.5 + 26.0
4 714 Vinzenz Geiger 1997 Germany 28:50.1 + 46.6
5 435 Yoshito Watabe 1991 Japan 29:16.3 + 01:12.8
6 178 Fabian Riessle 1990 Germany 29:29.1 + 01:25.6
7 1221 Mario Seidl 1992 Austria 29:31.0 + 01:27.5
8 213 Martin Fritz 1994 Austria 29:34.0 + 01:30.5
9 1611 Lukas Greiderer 1993 Austria 29:37.3 + 01:33.8
10 209 Johannes Rydzek 1991 Germany 29:39.7 + 01:36.2
11 245 Bernhard Gruber 1982 Austria 29:40.3 + 01:36.8
12 339 Szczepan Kupczak 1992 Poland 29:41.2 + 01:37.7
13 929 Terence Weber 1996 Germany 29:42.5 + 01:39.0
14 257 Pawel Slowiok 1992 Poland 29:43.0 + 01:39.5
15 274 Kristjan Ilves 1996 Estonia 29:43.8 + 01:40.3
16 1519 Maxime Laheurte 1985 France 29:44.7 + 01:41.2
17 266 Philipp Orter 1994 Austria 29:45.9 + 01:42.4
18 2112 Thomas Wolfgang Joebstl 1995 Austria 29:54.8 + 01:51.3
19 311 Alessandro Pittin 1990 Italy 29:56.0 + 01:52.5
20 1433 Franz-Josef Rehrl 1993 Austria 30:14.8 + 02:11.3
21 372 Raffaele Buzzi 1995 Italy 30:19.7 + 02:16.2
22 645 Ernest Yahin 1991 Russia 30:36.2 + 02:32.7
23 3022 Miroslav Dvorak 1987 Czech Republic 30:37.9 + 02:34.4
24 844 Aguri Shimizu 1992 Japan 30:49.0 + 02:45.5
25 3418 Arttu Maekiaho 1997 Finland 30:54.3 + 02:50.8
26 2929 Julian Schmid 1999 Germany 30:56.5 + 02:53.0
27 1340 Manuel Faisst 1993 Germany 31:00.7 + 02:57.2
28 3820 Tomas Portyk 1996 Czech Republic 31:09.0 + 03:05.5
29 4413 Samir Mastiev 1993 Russia 31:09.7 + 03:06.2
30 3228 Johannes Lamparter 2001 Austria 31:11.2 + 03:07.7
31 1143 David Mach 2000 Germany 31:17.5 + 03:14.0
32 4124 Jan Vytrval 1998 Czech Republic 31:22.2 + 03:18.7
33 5010 Leevi Mutru 1995 Finland 31:28.4 + 03:24.9
34 4615 Ben Loomis 1998 USA 31:28.8 + 03:25.3
35 4034 Jasper Good 1996 USA 31:48.5 + 03:45.0
36 5123 Tim Hug 1987 Switzerland 31:50.8 + 03:47.3
37 5316 Atte Korhonen 1997 Finland 32:03.1 + 03:59.6
38 4732 Aaron Kostner 1999 Italy 32:08.6 + 04:05.1
39 3338 Viacheslav Barkov 1992 Russia 32:11.2 + 04:07.7
40 2346 Edgar Vallet 2000 France 32:11.3 + 04:07.8
41 1947 David Welde 1994 Germany 32:12.1 + 04:08.6
42 5226 Jared Shumate 1999 USA 32:20.7 + 04:17.2
43 4337 Simon Huettel 1999 Germany 32:28.8 + 04:25.3
44 949 Go Sonehara 1993 Japan 32:39.2 + 04:35.7
45 4141 Lilian Vaxelaire 1998 France 32:55.1 + 04:51.6
46 3548 Chingiz Rakparov 1995 Kazakhstan 33:13.3 + 05:09.8
47 5436 Wille Karhumaa 2000 Finland 33:27.8 + 05:24.3
48 4942 Denis Parolari 1998 Italy 33:28.1 + 05:24.6
49 5727 Vitalii Ivanov 1998 Russia 34:22.1 + 06:18.6
50 3950 Luis Lehnert 2000 Germany Lapped + Lapped
51 5651 Grant Andrews 1997 USA Lapped + Lapped
52 1852 Piotr Kudzia 2000 Poland Lapped + Lapped
53 5553 Gasper Brecl 1999 Slovenia Lapped + Lapped
54 5854 Eldar Orussayev 1994 Kazakhstan Lapped + Lapped
DSQ Rok Jelen 2000 Slovenia
DNS Andreas Ilves 2000 Estonia
DNS David Zemek 1999 Czech Republic
DNS 28 Hideaki Nagai 1983 Japan
DNS 35 Martin Hahn 1997 Germany
DNS 45 Francois Braud 1986 France
DNF 48 Laurent Muhlethaler 1997 France

Info

What Summer Grand Prix
Discipline Gundersen HS137/10km
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Saturday 25.Aug, 2018
Calendar 2018/2019