Sign in Sign up

Oberstdorf

Results Startlist

# Start CC-pos Name Born Nation Time
1 81 Vinzenz Geiger 1997 Germany 27:19.7 27:19.7
2 27 Mario Seidl 1992 Austria 27:22.1 + 02.4
3 113 Akito Watabe 1988 Japan 27:27.3 + 07.6
4 75 Ilkka Herola 1995 Finland 28:02.9 + 43.2
5 511 Johannes Rydzek 1991 Germany 28:11.7 + 52.0
6 619 Maxime Laheurte 1985 France 28:47.1 + 01:27.4
7 186 Fabian Riessle 1990 Germany 28:56.6 + 01:36.9
8 1310 Martin Fritz 1994 Austria 28:59.6 + 01:39.9
9 1212 Thomas Wolfgang Joebstl 1995 Austria 29:00.2 + 01:40.5
10 329 Franz-Josef Rehrl 1993 Austria 29:01.6 + 01:41.9
11 252 Kristjan Ilves 1996 Estonia 29:02.5 + 01:42.8
12 234 Lukas Greiderer 1993 Austria 29:04.8 + 01:45.1
13 1022 Terence Weber 1996 Germany 29:06.9 + 01:47.2
14 1114 Francois Braud 1986 France 29:07.5 + 01:47.8
15 278 Arttu Maekiaho 1997 Finland 29:21.6 + 02:01.9
16 239 Pawel Slowiok 1992 Poland 29:25.6 + 02:05.9
17 1720 Philipp Orter 1994 Austria 29:43.9 + 02:24.2
18 1326 Manuel Faisst 1993 Germany 29:46.9 + 02:27.2
19 934 Szczepan Kupczak 1992 Poland 29:57.5 + 02:37.8
20 3016 Alessandro Pittin 1990 Italy 30:14.3 + 02:54.6
21 2625 Julian Schmid 1999 Germany 30:20.4 + 03:00.7
22 3221 Miroslav Dvorak 1987 Czech Republic 30:33.3 + 03:13.6
23 3024 Laurent Muhlethaler 1997 France 30:35.2 + 03:15.5
24 3323 Jan Vytrval 1998 Czech Republic 30:41.4 + 03:21.7
25 1933 Edgar Vallet 2000 France 30:47.0 + 03:27.3
26 2131 Johannes Lamparter 2001 Austria 30:48.2 + 03:28.5
27 3815 Ben Loomis 1998 USA 30:54.7 + 03:35.0
28 3717 Leevi Mutru 1995 Finland 30:57.6 + 03:37.9
29 443 Raffaele Buzzi 1995 Italy 30:58.6 + 03:38.9
30 2236 Ernest Yahin 1991 Russia 31:04.1 + 03:44.4
31 3427 Martin Hahn 1997 Germany 31:09.5 + 03:49.8
32 3630 Viacheslav Barkov 1992 Russia 31:38.6 + 04:18.9
33 2039 David Mach 2000 Germany 31:52.8 + 04:33.1
34 4418 Samir Mastiev 1993 Russia 31:55.1 + 04:35.4
35 2937 David Welde 1994 Germany 31:56.5 + 04:36.8
36 3538 Simon Huettel 1999 Germany 32:20.4 + 05:00.7
37 3932 Aaron Kostner 1999 Italy 32:27.5 + 05:07.8
38 4828 Vitalii Ivanov 1998 Russia 32:42.4 + 05:22.7
39 2840 Luis Lehnert 2000 Germany 32:46.0 + 05:26.3
40 5335 Rok Jelen 2000 Slovenia 34:29.1 + 07:09.4
41 4641 Denis Parolari 1998 Italy Lapped + Lapped
42 4942 David Zemek 1999 Czech Republic Lapped + Lapped
43 5143 Jared Shumate 1999 USA Lapped + Lapped
44 5244 Andreas Ilves 2000 Estonia Lapped + Lapped
45 4045 Gasper Brecl 1999 Slovenia Lapped + Lapped
46 4346 Lilian Vaxelaire 1998 France Lapped + Lapped
47 4747 Chingiz Rakparov 1995 Kazakhstan Lapped + Lapped
48 4148 Piotr Kudzia 2000 Poland Lapped + Lapped
49 5049 Grant Andrews 1997 USA Lapped + Lapped
50 5450 Eldar Orussayev 1994 Kazakhstan Lapped + Lapped
DSQ Tomas Portyk 1996 Czech Republic
DSQ Bernhard Gruber 1982 Austria
DSQ Aguri Shimizu 1992 Japan
DSQ Eric Frenzel 1988 Germany
DNS 15 Hideaki Nagai 1983 Japan
DNS 4 Yoshito Watabe 1991 Japan
DNS 42 Jasper Good 1996 USA
DNF 16 Go Sonehara 1993 Japan

Info

What Summer Grand Prix
Discipline Gundersen HS137/10km
Host Oberstdorf
Nation Germany
Date Friday 24.Aug, 2018
Calendar 2018/2019