Sign in Sign up

Hall of Fame

Home Calendar RankingHall of Fame Hosts

Annual Cups Championships Maraton Misc Victories Main Normal Hill Large Hill Team All OWG WSC Men Women

Year Normal Hill Large Hill Team
2018 PyeongChang A. Wellinger K. Stoch Norway
2017 WSC Lahti S. Kraft S. Kraft Poland
2015 WSC Falun R. Velta S. Freund Norway
2014 Sochi K. Stoch K. Stoch Germany
2013 WSC Predazzo A. Bardal K. Stoch Austria
2011 WSC Holmenkollen T. Morgenstern G. Schlierenzauer Austria
Austria
2010 Whistler S. Ammann S. Ammann Austria
2009 WSC Liberec W. Loitzl A. Kuettel Austria
2007 WSC Sapporo A. Malysz S. Ammann Austria
2006 Pragelato L. Bystøl T. Morgenstern Austria
2005 WSC Oberstdorf R. Benkovic J. Ahonen Austria
Austria
2003 WSC Predazzo A. Malysz A. Malysz Finland
2002 Park City S. Ammann S. Ammann Germany
2001 WSC Lahti A. Malysz M. Schmitt Germany
Austria
1999 WSC Bischofshofen K. Funaki M. Schmitt Germany
1998 Hakuba J. Soininen K. Funaki Japan
1997 WSC Trondheim J. Ahonen M. Harada Finland
1995 WSC Thunder Bay T. Okabe T. Ingebrigtsen Finland
1994 Lillehammer E. Bredesen J. Weissflog Germany
1993 WSC Falun M. Harada E. Bredesen Norway
1992 Courchevel E. Vettori T. Nieminen Finland
1991 WSC Predazzo H. Kuttin F. Petek Austria
1989 WSC Lahti J. Weissflog J. Puikkonen Finland
1988 Calgary M. Nykänen M. Nykänen Finland
1987 WSC Oberstdorf J. Parma A. Felder Finland
1985 WSC Innsbruck J. Weissflog P. Bergerud Finland
1984 Sarajevo J. Weissflog M. Nykänen Finland
1982 WSC Holmenkollen A. Kogler M. Nykänen Norway
1980 Lake Placid A. Innauer J. Törmänen -
1978 WSC Lahti M. Buse T. Räisänen -
1976 Innsbruck H. Aschenbach K. Schnabl -
1974 WSC Falun H. Aschenbach H. Aschenbach -
1972 Sapporo Y. Kasaya W. Fortuna -
1970 WSC Štrbské Pleso G. Napalkov G. Napalkov -
1968 Autrans J. Raska Sr. V. Belousov -
1966 WSC Midtstubakken B. Wirkola B. Wirkola -
1964 Seefeld V. Kankkonen T. Engan -
1962 WSC Zakopane T. Engan H. Recknagel -
1960 Squaw Walley - H. Recknagel -
1958 WSC Lahti - J. Kärkinen -
1956 Cortina d'Ampezzo - A. Hyvärinen -
1954 WSC Falun - M. Pietikäinen -
1952 Holmenkollen - A. Bergmann -
1950 WSC Lake Placid - H. Bjørnstad -
1948 St. Moritz - P. Hugsted -
1939 WSC Zakopane - J. Bradl -
1938 WSC Lahti - A. Ruud -
1937 WSC Chamonix - B. Ruud -
1936 Garmisch - B. Ruud -
1935 WSC Štrbské Pleso - B. Ruud -
1934 WSC Sollefteå - K. Johansson -
1933 WSC Innsbruck - M. Reymond -
1932 Lake Placid - B. Ruud -
1931 WSC Oberhof - B. Ruud -
1930 WSC Holmenkollen - G. Andersen -
1929 WSC Zakopane - S. Ruud -
1928 St. Moritz - A. Andersen -
1927 WSC Cortina d'Ampezzo - T. Edman -
1926 WSC Lahti - J. Thams -
1925 WSC Janske Lazne - W. Dick -
1924 Chamonix - J. Thams -