Sign in Sign up

Bormio

Result Startlist

# S.nr Name Born Nation Time 1st Run 2nd Run Skis
1 7 Hermann Maier 1972 Austria 2:50.41 1:25.051:25.36 Atomic
2 3 Benjamin Raich 1978 Austria 2:50.66 1:25.901:24.76 Atomic
3 16 Daron Rahlves 1973 USA 2:51.09 1:24.451:26.64 Atomic
4 6 Kalle Palander 1977 Finland 2:51.45 1:25.441:26.01 Atomic
5 4 Thomas Grandi 1972 Canada 2:51.82 1:26.031:25.79 Rossignol
6 12 Aksel Lund Svindal 1982 Norway 2:51.99 1:26.031:25.96 Atomic
7 20 Dane Spencer 1977 USA 2:52.03 1:25.821:26.21 Elan
8 10 Rainer Schoenfelder 1977 Austria 2:52.47 1:26.481:25.99 Fischer
9 15 Fredrik Nyberg 1969 Sweden 2:52.90 1:26.301:26.60 Fischer
10 19 Bruno Kernen 1972 Switzerland 2:53.00 1:26.241:26.76 Rossignol
11 23 Bjarne Solbakken 1977 Norway 2:53.17 1:26.081:27.09 Atomic
12 8 Didier Defago 1977 Switzerland 2:53.21 1:27.371:25.84 Rossignol
13 11 Manfred Mölgg 1982 Italy 2:53.35 1:27.131:26.22 Fischer
14 28 Niklas Rainer 1983 Sweden 2:53.61 1:27.791:25.82 Salomon
15 32 Ryan Semple 1982 Canada 2:53.93 1:27.521:26.41 Salomon
16 33 Jimmy Cochran 1981 USA 2:53.98 1:27.181:26.80 Voelkl
17 14 Erik Schlopy 1972 USA 2:54.06 1:27.471:26.59 Nordica
18 25 Ales Gorza 1980 Slovenia 2:54.12 1:27.741:26.38 Fischer
19 29 Freddy Rech 1980 France 2:54.41 1:27.391:27.02 Rossignol
20 1 Massimiliano Blardone 1979 Italy 2:54.47 1:25.701:28.77 Salomon
21 37 Mitja Valencic 1978 Slovenia 2:54.82 1:28.501:26.32 Rossignol
22 36 Bernard Vajdic 1980 Slovenia 2:54.83 1:27.721:27.11 Elan
23 43 Cristian Simari Birkner 1980 Argentina 2:55.22 1:27.871:27.35 Fischer
24 41 Ondrej Bank 1980 Czech Republic 2:55.60 1:28.371:27.23 Salomon
25 58 Jouni Kaitala 1983 Finland 2:55.70 1:28.531:27.17 Atomic
26 50 Daisuke Yoshioka 1980 Japan 2:55.98 1:28.881:27.10 Salomon
27 49 Dmitrij Ulianov 1983 Russia 2:56.15 1:28.761:27.39 Fischer
28 42 Pavel Shestakov 1980 Russia 2:56.81 1:27.751:29.06 Atomic
29 55 Filip Trejbal 1985 Czech Republic 2:57.27 1:29.071:28.20 Dynastar
30 35 Daniel Albrecht 1983 Switzerland 2:57.32 1:29.761:27.56 Nordica
31 44 Petr Zahrobsky 1980 Czech Republic 2:59.67 1:29.321:30.35 Head
32 48 Claudio Sprecher 1980 Liechtenstein 3:00.11 1:30.591:29.52 Stoeckli
33 61 Michal Kalwa 1978 Poland 3:01.43 1:31.941:29.49 Head
34 63 Jeroen Van Den Bogaert 1979 Belgium 3:01.52 1:31.041:30.48 Rossignol
35 64 Demian Franzen 1984 Australia 3:03.17 1:32.711:30.46 Fischer
36 72 Nikolay Skriabin 1978 Ukraine 3:03.23 1:31.561:31.67 Fischer
37 94 Peter Lubellan 1982 Slovakia 3:03.29 1:32.661:30.63 Fischer
38 87 Ivan Ratkic 1986 Croatia 3:03.87 1:32.711:31.16 Atomic
39 75 Roger Vidosa 1984 Andorra 3:04.26 1:32.001:32.26 Rossignol
40 65 Natko Zrncic-Dim 1986 Croatia 3:04.69 1:31.841:32.85 Atomic
41 59 Ivars Ciaguns 1977 Latvia 3:04.79 1:32.971:31.82 Fischer
42 67 Jaroslav Babusiak 1984 Slovakia 3:05.45 1:33.191:32.26 Rossignol
43 88 Facundo Aguirre 1985 Argentina 3:06.12 1:33.601:32.52 Fischer
44 73 Ivan Heimschild 1980 Slovakia 3:06.36 1:34.321:32.04 Head
45 91 Alexander Heath 1978 South Africa 3:07.70 1:33.601:34.10 Fischer
46 102 Lason Abramashvili 1988 Georgia 3:08.67 1:34.521:34.15 Rossignol
47 97 Konstantinos Sykaras 1984 Greece 3:09.27 1:35.671:33.60 Rossignol
48 74 Matias Marcaccini 1985 Argentina 3:10.11 1:35.511:34.60 Atomic
49 98 Dimitar Hristov 1983 Bulgaria 3:10.83 1:35.921:34.91 Atomic
50 79 Sindri M. Palsson 1982 Iceland 3:10.84 1:36.281:34.56 Rossignol
51 100 Mikhail Renzhin 1978 Israel 3:11.57 1:36.101:35.47 Elan
52 90 Victor Ryabchenko 1982 Kazakhstan 3:11.66 1:35.931:35.73 Fischer
53 103 Thomas Foley 1979 Ireland 3:12.37 1:37.231:35.14 Fischer
54 134 Leyti Seck 1981 Senegal 3:16.57 1:39.911:36.66 Fischer
55 115 Hamit Sare 1982 Turkey 3:17.62 1:39.251:38.37 Salomon
56 123 Patrick Rayski 1972 Ireland 3:19.67 1:40.851:38.82 Rossignol
57 108 Aron Barbai 1980 Hungary 3:19.86 1:41.201:38.66 Head
58 111 Theodoros Christodoulou 1977 Cyprus 3:23.14 1:42.581:40.56 Fischer
59 121 Eval Last 1983 Israel 3:24.96 1:43.731:41.23 Elan
60 147 Hubertus Von Hohenlohe 1959 Mexico 3:27.39 1:44.941:42.45 Head
61 120 Metodija Mitrevski 1987 Macedonia 3:28.01 1:45.121:42.89 Atomic
62 129 Vladimir Ryabchenko 1986 Kazakhstan 3:28.07 1:45.591:42.48 Voelkl
63 125 Antonio Ristevski 1989 Macedonia 3:28.54 1:46.141:42.40 Atomic
64 126 Ara Papazian 1968 Armenia 3:29.02 1:45.031:43.99 Head
65 145 Davide Mularoni 1982 San Marino 3:31.22 1:46.601:44.62 Dynastar
66 133 Aleksandr Kolotilin 1980 Uzbekistan 3:31.63 1:45.701:45.93 K2
67 142 Shane O'Connor 1973 Ireland 3:31.70 1:47.281:44.42 Salomon
68 132 Thiago Vasconcelos 1982 Brazil 3:31.88 1:46.741:45.14 Atomic
69 144 Marino Cardelli 1987 San Marino 3:32.23 1:47.371:44.86 Dynastar
70 127 Volkan Yurdakul 1981 Turkey 3:32.48 1:47.711:44.77 Salomon
71 122 Kayrat Ermetov 1984 Uzbekistan 3:34.79 1:49.281:45.51 K2
72 139 Igor Borisov 1965 Kyrgyzstan 3:35.20 1:47.901:47.30 Head
73 135 Vladimir Davydov 1964 Kyrgyzstan 3:35.78 1:50.081:45.70 Head
74 136 Jamil Mehanna 1978 Lebanon 3:36.20 1:49.971:46.23 Salomon
75 141 Sven Rollinger 1986 Luxembourg 3:40.04 1:50.601:49.44 Atomic
76 137 Samir Azzimani 1977 Morocco 3:40.24 1:51.861:48.38 Rossignol
77 149 Lamine Gueye 1960 Senegal 3:43.62 1:53.961:49.66 Fischer
78 154 Andrius Grigaras 1972 Lithuania 3:48.81 1:54.481:54.33 Voelkl
79 153 Tomas Endriukaitis 1972 Lithuania 3:49.14 1:56.731:52.41 Atomic
80 146 Ricardo Cutolo 1985 Brazil 4:06.06 2:06.191:59.87 Atomic
DNF(2) 151 Andrey Trelevski 1979 Kyrgyzstan 1:52.52- Atomic
DNF(2) 150 Abraham Sarkakhyan 1986 Armenia 2:06.78- Salomon
DNF(2) 130 Erdinc Turksever 1985 Turkey 1:44.88- Head
DNF(2) 114 Jhonatan Longhi 1988 Brazil 1:36.75- Rossignol
DNF(2) 107 Dainis Krauja 1985 Latvia 1:38.29- Nordica
DNF(2) 101 Deyan Todorov 1983 Bulgaria 1:36.52- Atomic
DNF(2) 78 Akkanguaq Lennert 1982 Denmark 1:34.34- Atomic
DNF(2) 54 Borek Zakouril 1976 Czech Republic 1:28.99- Head
DNF(2) 22 Jean-Philippe Roy 1979 Canada 1:25.33- Salomon
DSQ 112 Ricardo Kawamura 1984 Brazil -- Rossignol
DNS 148 Muhammad Abbas 1986 Pakistan -- Dynastar
DNS 56 Bradley Wall 1979 Australia -- Fischer
DNS 52 Kristjan Uni Oskarsson 1984 Iceland -- Rossignol
DNS 27 Sami Uotila 1976 Finland -- Elan
DNS 124 Georges Salameh 1976 Lebanon 1:50.46- Atomic
DNS 118 Erkan Yesilova 1981 Turkey 1:48.12- Salomon
DNS 17 Christoph Gruber 1976 Austria 1:31.79- Salomon
DNF 99 Krister Stoevlebaek 1978 Denmark -- Atomic
DNF 96 Florentin-Daniel Nicolae 1981 Romania -- Atomic
DNF 95 Kostas Starkas 1976 Greece -- Rossignol
DNF 93 Andrej Devecka 1984 Slovakia -- Atomic
DNF 92 Mihail Sediankov 1982 Bulgaria -- Atomic
DNF 89 Zelimir Vukovic 1983 Serbia -- Atomic
DNF 86 Manuel Brunner 1981 Grenada -- Atomic
DNF 85 Veljko Djordjevic 1984 Serbia -- Voelkl
DNF 84 Ramiro Brizzi 1985 Argentina -- Rossignol
DNF 83 Kristinn Ingi Valsson 1985 Iceland -- Head
DNF 82 Marco Schafferer 1984 Bosnia&Herzegovina -- Salomon
DNF 81 Jorge Mandru 1986 Chile -- Fischer
DNF 104 Gjorgi Markovski 1986 Macedonia -- Atomic
DNF 105 Nadir Abaza 1987 Bosnia&Herzegovina -- Atomic
DNF 106 Masan Milicic 1985 Serbia -- Salomon
DNF 152 Mher Nersisyan 1984 Armenia -- Salomon
DNF 143 Gian Matteo Giordani 1984 San Marino -- Dynastar
DNF 140 Tengiz Bakradze 1980 Georgia -- Head
DNF 138 Gilad Talme 1988 Israel -- Elan
DNF 131 Ivan Borisov 1979 Kyrgyzstan -- Voelkl
DNF 128 Martin Martinovski 1983 Macedonia -- Atomic
DNF 119 Vitalij Rumiancev 1985 Lithuania -- Rossignol
DNF 117 Deyvid Oprja 1982 Estonia -- Atomic
DNF 116 Niks Gulbergs 1985 Latvia -- Fischer
DNF 113 Pavlos Tripodakis 1982 Greece -- Rossignol
DNF 110 Roberts Rode 1987 Latvia -- Atomic
DNF 109 Attila Marosi 1982 Hungary -- Head
DNF 57 Noel Baxter 1981 Great Britain -- Fischer
DNF 80 Dalibor Samsal 1985 Croatia -- Salomon
DNF 77 Danko Marinelli 1987 Croatia -- Salomon
DNF 39 Jukka Rajala 1982 Finland -- Fischer
DNF 38 Andreas Ertl 1975 Germany -- Rossignol
DNF 34 Luke Deane 1982 Australia -- Stoeckli
DNF 31 Francois Bourque 1984 Canada -- Salomon
DNF 30 Andreas Nilsen 1980 Norway -- Fischer
DNF 26 Marc Berthod 1983 Switzerland -- Nordica
DNF 24 Gauthier De Tessieres 1981 France -- Rossignol
DNF 21 Mirko Deflorian 1980 Italy -- Dynastar
DNF 18 Marco Buechel 1971 Liechtenstein -- Head
DNF 13 Davide Simoncelli 1979 Italy -- Salomon
DNF 9 Joel Chenal 1973 France -- Dynastar
DNF 5 Bode Miller 1977 USA -- Atomic
DNF 40 Michael Riegler 1979 Liechtenstein -- Stoeckli
DNF 45 Johan Brolenius 1977 Sweden -- Head
DNF 76 Maui Gayme 1983 Chile -- Rossignol
DNF 71 Vassilis Dimitriadis 1978 Greece -- Dynastar
DNF 70 Samuel Hermann 1983 Liechtenstein -- Nordica
DNF 69 Hyung Chul Kim 1981 South Korea -- Atomic
DNF 68 Stefan Georgiev 1977 Bulgaria -- Rossignol
DNF 66 Anton Konovalov 1985 Russia -- Fischer
DNF 62 Min-Heuk Kang 1981 South Korea -- Hart
DNF 60 Bjorgvin Bjorgvinson 1980 Iceland -- Rossignol
DNF 53 Felix Neureuther 1984 Germany -- Atomic
DNF 51 Akira Sasaki 1981 Japan -- Salomon
DNF 47 Konstantin Sats 1982 Russia -- Atomic
DNF 46 Fredrik Nordh 1984 Sweden -- Atomic
DNF 2 Lasse Kjus 1971 Norway -- Dynastar

Info

What WSC 2005
Discipline Giant Slalom
Hill Bormio
Nation Italy
Date Wednesday 9.Feb, 2005
Calendar 2004/2005